29.09.2023 - 30.11.2023 Aktualności, Historia i Dyskusje, Uncategorized

Wystawa – 30 lat Instytutu Polskiego w Düsseldorfie

Dokumentarausstellung

Wystawą dokumentalną Instytut Polski w Düsseldorfie świętuje 30-lecie swojej działalności nad Renem w służbie Rzeczypospolitej Polskiej, na którą składają się przede wszystkim działania na rzecz umacniania przyjaznych stosunków między Polską a Niemcami oraz lepszego poznania się naszych sąsiadów.

30 lat Instytutu Polskiego w Düsseldorfie

Wystawa w Ratuszu Miasta Düsseldorf Stolicy Kraju Związkowego

29.09. – 30.11.2023

Ratusz w Düsseldorfie, Marktplatz 2, 40213 Düsseldorf

Instytut Polski w Düsseldorfie, placówka Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP zajmująca się promocją Polski w Niemczech, został otwarty jako bezpośredni odpowiednik niemieckiego Instytutu Goethego 29 listopada 1993 r. przez Johannesa Raua, ówczesnego prezydenta Nadrenii Północnej-Westfalii i późniejszego prezydenta federalnego, oraz Janusza Reitera, pierwszego polskiego ambasadora w Niemczech po upadku muru berlińskiego. Jego siedzibą jest imponująca zabytkowa kamienica z własną galerią sztuki przy Citadellstraße, która została odrestaurowana przez krakowskie pracownie konserwacji zabytków.

Dwujęzyczna, polsko-niemiecka wystawa dokumentuje wieloaspektową działalność Instytutu Polskiego w Düsseldorfie. Na 24 informacyjnych i kolorowych tablicach prezentuje obszary tematyczne, które jednocześnie definiują główne punkty dotychczasowej pracy Instytutu: Sztuka i Design, Malarstwo, Film, Muzyka, Grafika i Fotografia, Teatr, Fotografia i Instalacja, Literatura, Literatura Dziecięca, Rzeźba i Multimedia, Filmy-Podcasty-Audiobooki, Sztuka i Historia, Polska Tradycja Kulinarna, Polska Tradycja Bożonarodzeniowa, Polityka i Sztuka, Dyplomacja i Polityka, Historia i Polityka. Autorką i kuratorką wystawy jest Anetta Küchler-Mocny, polska artystka pracująca w Niemczech.

Dr Stephan Keller, Nadburmistrz Miasta Düsseldorf Stolicy Kraju Związkowego: „Polska jest obecna w codziennym życiu Düsseldorfu. Mieszka tu duża polska społeczność; prawie 32 000 osób z polskim pochodzeniem migracyjnym stanowi drugą co do wielkości grupę reprezentowaną tutaj. Polskie firmy są tu reprezentowane, podobnie jak wiele ważnych firm z Düsseldorfu jest zaangażowanych w Polsce” i dalej: „Jestem szczególnie wdzięczny, że Instytut Polski aktywnie pomaga kształtować życie kulturalne Düsseldorfu i często wnosi do niego własne aspekty”.

Wojciech J. Poczachowski, Dyrektor Instytutu Polskiego w Düsseldorfie: „Wybór stolicy największego kraju związkowego Republiki Federalnej Niemiec, Nadrenii Północnej-Westfalii, jako miejsca działalności Instytutu nie był oczywiście przypadkowy: jest to region o dużym znaczeniu dla współpracy polsko-niemieckiej zarówno ze względu na historyczne, jak i obecne powiązania kulturalne, gospodarcze, naukowe i medialne między naszymi krajami”.

Wystawa została uroczyście otwarta 28 września 2023 w Ratuszu Miasta Düsseldorf przez: 

Dr Stephan Keller, Nadburmistrz Miasta Düsseldorf Stolicy Kraju Związkowego

Dariusz Pawłoś, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Federalnej Niemiec

Wojciech J. Poczachowski, Dyrektor Instytutu Polskiego w Düsseldorfie

 

from to
Scheduled Aktualności Historia i Dyskusje Uncategorized

Polska wobec Zagłady 🗓

Die Geschichte des polnischen Untergrundstaates im Zweiten Weltkrieg ist in Westeuropa weitgehend unbekannt.
27 10.2023 Uncategorized

Dni Polskie nad Renem. Turystyczne atrakcje Polski

Multimedia-Vortrag von Konrad Guldon, Direktor der Polnischen Touristischen Organisation Berlin
21 09.2023 Uncategorized