11.03.2025 - 29.03.2025 Aktualności, Muzyka

Sinfonietta Cracovia – Tournee w Niemczech

Polska orkiestra w niemieckim tournée | Marzec 2025 r.

Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia pomiędzy 11 a 29 marca zaprezentuje się niemieckiej publiczności w aż 19 koncertach w różnych miastach, począwszy od Landshut, a skończywszy na Weikersheim.

Program trasy będzie nie tylko prezentacją smyczkowej klasyki: od baroku po wiek XX, zawierającą zarówno rzadziej wykonywane perełki z klasycznego repertuaru europejskiego, jak i dzieła  polskich kompozytorów. Będzie to znakomita okazja do promocji polskiej kultury, ale i Krakowa. Zabrzmią zatem zarówno dzieła Bacha i Mozarta, jak i twórczość Ignacego Jana Paderewskiego oraz Grażyny Bacewicz.

Orkiestrę w całej trasie prowadzić będzie jej koncertmistrz, Maciej Lulek, a oprócz krakowskiej orkiestry w trasie udział wezmą soliści: wybitna skrzypaczka Alena Baeva, a także także Gábor Boldoczki. Węgierski wirtuoz zyskał już miano jednego z najwybitniejszych trębaczy świata. Dziś artysta występuje w najsłynniejszych salach koncertowych – m.in. Musikverein w Wiedniu, Concertgebouw w Amsterdamie, Filharmonii Berlińskie j z najlepszymi dyrygentami i orkiestrami świata.

Opisywana jako „magnetyczna” i „nieustannie fascynująca mistrzyni dźwięku” (New York Classical Review), skrzypaczka Alena Baeva jest uważana za jedną z najbardziej ekscytujących, wszechstronnych i urzekających solistek występujących dziś na światowej scenie, gdzie współpracuje z czołowymi dyrygentami, wśród których są m. in. Gustavo Gimeno, Paavo Järvi, Marek Janowski, Vladimir Jurowski, Tomáš Netopil i Riccardo Minasi.

Po koncertach ze znakomitymi skrzypaczkami: Mari Samuelsen i Soyoung Yoon to kolejna wybitna solistka, z którą ma okazję współpracować Sinfonietta Cracovia w ostatnich miesiącach – mówi Agata Grabowiecka, dyrektorka orkiestry. – To naprawdę najwyższy poziom artystyczny i bardzo owocne współprace, inspirujące także dla publiczności. – dodaje Katarzyna Tomala-Jedynak, pierwsza dyrygentka i dyrektorka artystyczna. Cieszymy się, że zespół rozwija się, współpracując z najlepszymi z najlepszych. Dodatkowo to znakomita wizytówka Krakowa i Polski na arenie europejskiej, bo tylko najbardziej biegłe orkiestry kameralne mogą brać udział w takich projektach, jak tegoroczna trasa koncertowa.

Baeva jest orędowniczką twórczości mniej znanej, obok bardziej mainstreamowej literatury skrzypcowej, a jej ostatnie występy promują takich kompozytorów jak Bacewicz, Karaev, Karłowicz czy Silvestrov. Przyczyniły się do tego występy m. in. z New York Philharmonic Orchestra, Hong Kong Philharmonic Orchestra, NHK Symphony Orchestra, Tonhalle-Orchester Zürich, London Philharmonic Orchestra, Die Deutsche Kammerphilharmonie Brema, Gürzenich-Orchester Köln i Göteborgs Symfoniker. Od dawna współpracuje z Orkiestrą XVIII wieku, wykonując i nagrywając różnorodny repertuar na instrumentach z epoki.

***

Trasę koncertową dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Trasa koncertowa realizowana dzięki wsparciu Miasta Krakowa.

Współorganizatorem trasy koncertowej jest CCM Classic Concerts Management.

Program trasy:

11.03.2025 Landshut, Rathaussaal

12.03.2025 Villingen-Schwenningen, Konzerthaus

13.03.2025 Bietigheim-Bissingen, Kronenzentrum

14.03.2025 Weiden, Max-Reger-Halle

15.03.2025 Dachau, Schloss

16.03.2025 Fischen, Fiskina

17.03.2025 Rosenheim, Kultur- und Kongresszentrum

18.03.2025 Pullach, Bürgerhaus

19.03.2025 Ingolstadt, Theater

20.03.2025 Landau, Jugendstilhalle

21.03.2025 Mülheim, Stadthalle

22.03.2025 Kempen, Paterskirche

23.03.2025 Lippstadt, Theater

24.03.2025 Meppen, Theater

25.03.2025 Aschaffenburg, Stadthalle

26.03.2025 Fulda, Schloss

27.03.2025 Homburg, Kulturzentrum

28.03.2025 Germering, Stadthalle

29.03.2025 Weikersheim, TauberPhilharmonie

Sinfonietta Cracovia

Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia to jeden z wiodących zespołów kameralnych w Polsce. Specyfikę Orkiestry definiuje jej wszechstronność wykonawcza, precyzja i elastyczność, które z powodzeniem przenosi na skład symfoniczny. Sinfonietta Cracovia jest ceniona za wykonania muzyki współczesnej w różnych odmianach (od awangardowej po filmową). Poszukując nowych form, angażuje się w liczne przedsięwzięcia promujące muzykę nową i twórczość kompozytorów polskich. Słynie z interpretacji dzieł Krzysztofa Pendereckiego, mentora i patrona wielu przedsięwzięć Orkiestry.

Sinfonietta Cracovia jako miejska instytucja kultury na co dzień współtworzy ofertę kulturalną dla mieszkańców Krakowa i gości spoza miasta. Jednym z głównych nurtów jej działalności jest również promocja Krakowa i polskiej muzyki zagranicą. Orkiestra regularnie bierze udział w międzynarodowych trasach koncertowych i zagranicznych festiwalach. Bierze udział w międzynarodowych projektach fonograficznych oraz nagraniach dla filmu i telewizji w tym m.in. dla platformy Netflix.

Początki Sinfonietty Cracovii wiążą się z powstaniem zespołu Młodzi Kameraliści Krakowscy, który w 1994 roku przy wsparciu państwa Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich otrzymał status orkiestry miejskiej oraz nazwę, pod którą funkcjonuje do dzisiaj. Przez 20 lat zespołem kierował skrzypek, altowiolista i pedagog Robert Kabara, w 2014 funkcję tę przejął kontrabasista Filharmonii Wiedeńskiej i animator życia kulturalnego Jurek Dybał. Od sezonu 2021/2022  roku na czele Sinfonietty Cracovii stoi duet: Agata Grabowiecka  (menadżerka kultury) oraz Katarzyna Tomala-Jedynak (dyrygentka).

W swojej trzydziestoletniej działalności Sinfonietta Cracovia zrealizowała liczne trasy koncertowe w Europie, w Chinach, czy w Stanach Zjednoczonych, gdzie miała okazję wykonywać muzykę Philipa Glassa w Nowym Jorku w obecności samego kompozytora. Na mapie międzynarodowych występów Orkiestry znalazły się czołowe sale koncertowe Europy: sala Filharmonii Berlińskiej, Konzerthaus w Berlinie, Teatr Mogador w Paryżu, Sale Konserwatorium Muzycznego i Teatru Maryjskiego w Petersburgu, Auditorio Nacional w Madrycie, Casa da Música w Porto, Barbican Centre w Londynie, włoskie Teatry w Brescii, Neapolu i Parmie, Teatro Leal San Cristóbal de La Laguna na Teneryfie, sala Filharmonii Narodowej w Warszawie, Tonnhalle w Zurychu, Wiener Musikverein oraz Wiener Konzerthaus. Od 2027 orkiestra będzie rezydentem swojej własnej siedziby – Centrum Muzyki w Krakowie, które pełnić będzie także funkcję sali nagraniowej.

Więcej o działalności orkiestry: http://www.sinfonietta.pl

 

 

from to
Scheduled Aktualności Muzyka