11.10.2019 Wydarzenia

Ruse: 12. Międzynarodowy Festiwal Literacki

Ruse
11 października, piątek, godz. 16.00
Dom Eliasa Canettiego w Ruse, ul. Sławiańska 12, wstęp wolny

We współpracy z Instytutem Polskim w Sofii

Motto Festiwalu: „Ściana”

 

Otwarcie wystawy „Grafiki nieuczesane“ z Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku

Wystawa prac Zygmunta Januszewskiego, który w latach 80. rysował i projektował dla niezależnych wydawnictw w Polsce oraz w późniejszym okresie również dla polskich i zagranicznych dzienników i tygodników.

Zygmunt Januszewski (1956 – 2013) – wielokrotnie nagradzany i wyróżniany polski artysta, grafik, rysownik i ilustrator, profesor Międzynarodowej Letniej Akademii Sztuk Pięknych w Salzburgu i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W czasach PRL współpracował z niezależnymi wydawnictwami, przemycając treści ośmieszające system i aparat władzy. Jego ilustracje ukazywały się w czołowych polskich, niemieckich, francuskich i brytyjskich tytułach prasowych. Zajmował się także grafiką, projektowaniem plakatów, fotografią i poezją. W swoich surrealistycznych pracach, pokazywanych na całym świecie, prezentuje własny język pełen symboli.

Podczas wystawy zaprezentowane zostaną grafiki, rysunki i plakaty, stworzone przez artystę w latach 1983–2012. W sumie w tym okresie Januszewski zaprojektował ponad 100 prac, wykorzystanych jako plakaty do przedstawień teatralnych oraz okładek książek.

Wystawę przedstawi Jarosław Godun – dyrektor Instytutu Polskiego w Sofii

 

godz. 16.30

Bułgarskie wydanie tomu „Siódmy anioł. Proza poetycka” Zbigniewa Herberta (wyd. petyckie „Da”, Sofia, 2019, tłumaczenie: Zdrawko Kisjow)
Książkę przedstawi Roman Kisjow
Moderator: prof. Penka Angełowa

Zebrane w tomie prozy poetyckie pochodzą ze zbioru „Hermes, pies i gwiazda” Zbigniewa Herberta. Są one w dużej mierze opowiastkami o naturze istot i rzeczy. Utrzymane w tonie lekkim i żartobliwym, ukazują zarazem inne oblicze Poety.

Zbigniew Herbert (1924-1998) – poeta i eseista, autor utworów dramatycznych i słuchowisk, pisarz o wielkim dorobku, wyjątkowym autorytecie artystycznym i moralnym, o biografii tragicznie uwikłanej w historię XX w. Jest laureatem wielu polskich i zagranicznych nagród literackich. Należy do najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy. Jako poeta debiutował w 1950, jednak pierwszą książkę poetycką (Struna światła) wydał dopiero w 1956 roku. Autor 18 tomów z poezją, książek eseistycznych („Barbarzyńca w ogrodzie” (1962, bułgarskie wydanie…) i „Martwaj natura z wędzidłem” (1993, bułgarskie wydanie …) i 6 utworów dramaturgicznych. Jego wiersze były tłumaczone na język angielski, włoski, czeski, holenderski, szwedzki i bułgarski. Laureat m.in. Nagrody im. Nikolausa Lenaua (1965), nagrody im. Herdera (1973) i nagrody im. Petraki (1978).

 

godz. 17.30
Wspólnie z Instytutem Książki w Warszawie i Instytutem Polskim w Sofii

Władysław Szpilman – „Pianista“ w tłumaczeniu prof. Margrety Grigorowej (Wydawnictwo Elias Kaneti, Ruse, 2019)
Książkę przedstawi prof. Margreta Grigorowa
Moderator: prof. Panka Angełowa

Scheduled Wydarzenia