21.10.2019 - 24.10.2019 Kino, Wydarzenia

Burgas: III edycja KINOTEKI – program „Solidarność” (21-24.10.2019)

W ramach Kinoteki - Polskiego Festiwalu Filmowego w Bułgarii

Burgas
21 – 24 października, godz. 18:00
Centrum Kultury „Morsko kazino”, Park Primorski, wstęp wolny

 

“Człowiek z żelaza” – reż. Andrzej Wajda (1981, 110’)

Scenariusz: Аleksander Ścibor-Rylski
Występują: Jerzy Radziwiłowicz, Krystyna Janda, Маrian Opania, Irena Birska
Nagrody: 1981 MFF Cannes – „Złota Palma“ i nagroda jury ekumenicznego

Film o polskim Sierpniu’1980 Andrzeja Wajdy zdobył Złotą Palmę na festiwalu filmowym w Cannes (1981) i był nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Film jest kontynuacją kolejnego dużego projektu A. Wajdy „Człowiek z marmuru”. Główny bohater Machi Tomczyk jest pracownikiem Stoczni Gdańskiej i członkiem komitetu strajkowego. Dziennikarz radiowy zostaje wysłany do Gdańska w celu zrobienia reportażu kompromitującego jednego z przywódców strajkującej Stoczni Gdańskiej.Szukając sposobu na dostanie się na teren strajkującej stoczni on spotyka żonę Tomchika, która przekonuje go że strajkujący maja rację. Winkel decyduje, że nie przygotuje reportażu kompromitującego.

 

“Solidarność według kobiet” – reż. Piotr Śliwowski i Marta Dzido (2014, 103′), z bułgarskimi napisami

Pełnometrażowy film dokumentalny “Solidarność według kobiet” opowiada historię kilkunastu odważnych Polek, których mądrość, determinacja i zaangażowanie w opozycję lat 80 wpłynęły na zmianę realiów politycznych w Polsce. Tym, co spaja dwie płaszczyzny filmu – historyczną i współczesną, jest postać współreżyserki i narratorki – Marty Dzido, urodzonej w 1981 roku symbolicznej córki Solidarności.

Bohaterki filmu: Jadwiga Chmielowska, Anna Dodziuk, Joanna Duda – Gwiazda, Janina Jankowska, Henryka Krzywonos, Ewa Kubasiewicz, Barbara Labuda, Helena Łuczywo, Ewa Ossowska, Zofia Romaszewska, Bożena Rybicka, Grażyna Staniszewska, Jadwiga Staniszkis, Ludwika Wujec, Ewa Zydorek, a także Alina Pienkowska, Maryla Płońska, Anna Walentynowicz i Inne.

 

“Wszystko, co kocham” – reż. Jacek Boruch (2009, 100’), z bułgarskimi napisami

Scenariusz: Jacek Borcuch
Występują: Mateusz Kościukiewicz, Olga Frycz, Jakub Gierszał, Andrzej Chyra i in.
Nagrody: m.in. 2009 – Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za scenografię i “Złoty Kangur”, nagroda australijskich dystrybutorów; 2010 – Setubal (Festroia International Film Festival)-Nagroda FIPRESCI; 2010 – Bruksela (MFF)-nagroda za scenariusz; 2011 – „Złota Kaczka (przyznawana przez pismo “Film”) w kategorii: najlepszy polski film o miłości.

Polski kandydat do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny w 2011 roku.

Historia grupy przyjaciół w latach 80. XX wieku. Akcja rozgrywa się na polskim Wybrzeżu, gdzie na tle dyskretnie zarysowanych wątków o walczącej o wolność i demokrację Solidarności oraz przygotowaniach władz komunistycznych do wprowadzenia stanu wojennego, widz śledzi perypetie wkraczających w dorosłość szkolnych przyjaciół. Konflikt między rodzinami dwóch zakochanych nastolatków sprawi, że rodzące się uczucie zostanie wystawione na próbę.

 

“80 milionów” – reż. Waldemar Krzystek (2011, 102’), z bułgarskimi napisami

Występują: Wojciech Solarz, Krzysztof Czeczot, Maciej Makowski, Piotr Głowacki
Nagrody: m.in. 2012 Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Złoty Klakier; Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa) – Nagroda Specjalna Jury dla Piotra Głowackiego

Jesień 1981 roku. Peerelowska władza zamyka ostatni etap przygotowań do realizacji planu “Synchronizacja”, czyli wprowadzenie stanu wojennego. Mnożą się ubeckie prowokacje, rośnie niepokój. Ludzie zaczynają rozumieć, ze konfrontacja z komunistami jest nieunikniona.

Dolny Śląśk, 10 dni przed wprowadzeniem stanu wojennego 13 grudnia trójka młodych działaczy Solidarności wypłaciła z wrocławskiego banku 80 milionów związkowych pieniędzy przed zablokowaniem konta przez komunistów. Pieniądze zostały przechowane w prywatnych pokojach Pałacu Biskupiego przez kardynała Henryka Gulbinowicza. Po wprowadzeniu stanu wojennego uratowana gotówka pomogła w budowie wrocławskiego podziemia.

from to
Scheduled Kino >Wydarzenia

Polskie filmy w programie XXVІ edycji Międzynarodowego

Polscy goście Festiwalu: wybitny reżyser Lech Majewski przedstawi swój najnowszy film „Brigitte Bardot cudowna” oraz „Młyn i krzyż“. Jan P. Matuszyński przedstawi swój film „Żeby nie było śladów”. W programie konkursowym weźmie udział „Sonata“ Bartosza Blaschke.
10 03.2022 31 03.2022 Aktualności, Historia, Kino, Muzyka

Wieczór poświęcony twórczości Ryszarda Kapuścińskiego 🗓

Projekcja filmu „Poszukiwany: Ryszard Kapuściński” w reżyserii Filipa Bajona (55’, 1998 r.).
02 03.2022 Aktualności, Historia, Kino, Literatura