9.01.2020 Wydarzenia

Koncert muzyki polskiej w wykonaniu Sofijskiej Filharmonii pod batutą Antoniego Wita

Z udziałem solistów Iwony Hossy, Ewy Marciniec i Jarosława Bręka.

9 stycznia, czwartek, godz. 19:00
Sofijska Filharmonia – Sala “Bułgaria”, ul. Aksakow 1, bilety w kasie Filharmonii Sofijskiej, eventim.bg i epaygo.bg
Organizatorzy: Instytut Polski w Sofii i Filharmonia Sofijska

 

W programie: St. Moniuszko – Uwertura do op. „Halka”; M. Karłowicz – poemat symfoniczny „Stanisław i Anna Oświecimowie”; Wojciech Kilar – „Krzesany”; Karol Szymanowski – „Stabat Mater”

 

Antoni Wit – jeden z cenionych polskich dyrygentów, główny dyrygent Orquesta Sinfonica de Navarra w Pampelunie i dyrygent honorowy Filharmonii Krakowskiej. Studiował dyrygenturę i kompozycję w Akademii Muzycznej w Krakowie, kontynuował naukę u Nadii Boulanger w Paryżu.
Współpracował z Teatrem Wielkim w Warszawie i był dyrektorem artystycznym Filharmonii Pomorskiej, a następnie dyrektorem Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji oraz Chóru w Krakowie.
W okresie 1983-2000 – dyrektorem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Przez dekadę do 2013 r. był Dyrektorem Generalnym i Artystycznym Filharmonii Narodowej.
Dyrygował w najważniejszych europejskich ośrodkach muzycznych, w obu Amerykach, w krajach Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Nagrał ponad 90 płyt dla takich firm jak EMI-HMV, CBS, Camerata Tokyo, NVC Arts, Pony Canyon, Naxos, Polskie Nagrania i innych. Nagrania, zrealizowane pod jego batutą (Stabat Mater Karola Szymanowskiego, koncerty fortepianowe Prokofiewa) zdobyły ważne nagrody, m.in. Diapason d’Or i Grand Prix du Disque de la Nouvelle Académie du Disque. W 2002 roku jego płyta CD Turangalila (Messiaen) otrzymała nagrodę Midem Classique w Cannes.
Otrzymał siedem nominacji Grammy, a w 2014 roku zdobył to wyróżnienie.
Antoni Wit jest laureatem II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim Herberta von Karajana w Berlinie oraz wielu nagród państwowych. Dwa razy wyróżniono go nagrodą za najlepsze wykonanie muzyki polskiej podczas festiwali Warszawskiej Jesieni. Jest zapraszany na wiele festiwali muzycznych. Prowadził prestiżowe orkiestry, m.in. The London Philharmonic, BBC Symphony Orchestra, Philharmonia Orchestra w Londynie, Berliner Philharmoniker, Orchestra dell’Accademia di Santa Cecilia w Roma, Jerusalem Symphony.

Ewa Marciniec – wszechstronnie wykształcony muzyk. Ukończyła z wyróżnieniem dwa fakultety AM w Gdańsku: Kompozycji i Teorii Muzyki oraz Wokalno-Aktorski, a także Musikhochschule und Darstellende Kunst w Stuttgarcie. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich, które prowadzili m.in.: Carlo Bergonzi (Accademia Musicale Chigiana, Siena), Paul Esswood (Internationale Haendel Akademie, Karlsruhe. Krąg zainteresowań Ewy Marciniec obejmuje muzykę dawną, poprzez romantyczną aż do współczesności (K. Penderecki, W. Kilar). Ewa Marciniec występuje w wielu krajach europejskich oraz USA, w prestiżowych salach koncertowych, m.in.: Berliner Philharmonie, Konzerthaus Berlin, Rundfunk-Sinfonieorchester Saarbrücken (Niemcy), Palais des Beaux-Arts. Występuje na licznych festiwalach polskich i zagranicznych, m.in.: Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans, Festival Europalia – Brussel, Kulturfestival Bornholm. Ewa Marciniec prowadzi klasę śpiewu solowego, pracując na stanowisku profesora AM im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Została uhonorowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Iwona Hossa jest zaliczana do czołowych sopranistek swojego pokolenia. Jej kunszt wokalny podziwiano w wielu miejscach na świecie, gdzie zawsze oczarowywała publiczność i zdobywała uznanie krytyki. Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Wokalno–Aktorski Akademii Muzycznej w Poznaniu. Współpracuje z wieloma teatrami operowymi w Polsce i za granicą. Jest laureatką Grand Prix i Złotego Medalu na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Marii Callas w Atenach. Jest artystką wszechstronną. W jej bogatym repertuarze znajdują się dzieła od muzyki dawnej po najnowszą. Dokonała wielu prawykonań utworów polskiej muzyki współczesnej, m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Wojciecha Kilara, Jerzego Maksymiuka. Jest pedagogiem i managerem kultury. Odznaczona srebrnym Krzyżem Zasługi.

Jarosław Bręk (bas-baryton) – absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej. Wyróżniony przez swoją uczelnię medalem Magna Cum Laude za wybitne osiągnięcia artystyczne. Laureat nagród na konkursach wokalnych w Barcelonie, Vercelli i Lizbonie. Dwukrotnie (1999 i 2000) nominowany do Paszportu Polityki. Od 2000 roku jest wiodącym solistą Warszawskiej Opery Kameralnej. Współpracuje z wieloma teatrami operowymi i filharmoniami w kraju i za granicą. Występował z renomowanymi dyrygentami, jak również w prestiżowych salach koncertowych, m.in. Filharmonia Berlińska, Palau de la Musica de Valencia, Tokyo Bunka Kaikan, Sala koncertowa w Kioto. Dokonał wielu nagrań archiwalnych, a także nagrał około 30 płyt CD, wielokrotnie nagradzanych Fryderykami oraz nagrodą Złotego Orfeusza. Wydane przez NAXOS nagranie „Stabat Mater” K. Szymanowskiego w 2009 roku otrzymało nominację do nagrody Grammy.
Jarosław Bręk prowadzi klasę śpiewu w Akademii Muzycznej w Poznaniu, jego studenci i absolwenci są laureatami wielu konkursów wokalnych. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Scheduled Wydarzenia