20.01.2020 - 23.01.2020 Historia, Kino

Panorama filmowa (20-23.01.2020)

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu – 27 stycznia

 

20-23 stycznia 2020 r.
Instytut Polski, ul. Weslec 12, wstęp wolny
We współpracy z Ambasadą RP w Sofii

20 stycznia, poniedziałek, godz. 18.00

Paszporty Paragwaju – reż. Robert Kaczmarek (60’, z bułgarskimi napisami)

W latach 1942-1943 w poselstwie RP w Bernie funkcjonowała nieformalna grupa złożona z polskich dyplomatów oraz działaczy organizacji żydowskich. Celem grupy było pozyskiwanie paszportów państw Ameryki Południowej, które następnie trafiały do Żydów w okupowanej Europie. Dzięki działaniom tzw. grupy berneńskiej wielu z nich uniknęło wywózek do niemieckich obozów koncentracyjnych i doczekało końca wojny. Rodziny wielu ocalonych dopiero dziś dowiadują się, komu tak naprawdę zawdzięczają życie.

21 stycznia, wtorek, godz. 18.00

Dziś, jutro… wczoraj – reż. Krzysztof Kadłubowski (52’, z bułgarskimi napisami)

Portret trzech pokoleń jednej rodziny boleśnie doświadczonej przez historię. Dziedziczenie traumy Holocaustu staje się w filmie przyczyną wzajemnego niezrozumienia trzech kobiet i niewypowiedzianą motywacją pretensji. Rola matki, córki i wnuczki zyskuje zupełnie inny wymiar w obliczu katastrofy drugiej wojny światowej. Najstarsza z kobiet próbuje zrozumieć losy swojej rodziny, młodsza uchyla się od bezpośredniej konfrontacji z tematem Holocaustu, a najmłodsza poszukuje tożsamości żydowskiej w ortodoksyjnej społeczności.

22 stycznia, środa, godz. 18.00

Kabaret śmierci – reż. Andrzej Celiński (95’, z napisami bułgarskimi)

Wojenna opowieść o artystach żydowskiego pochodzenia walczących o przetrwanie za pomocą jedynej dostępnej im broni: twórczości muzycznej, teatralnej i filmowej. Przed hitlerowskim aparatem represji bronią się za pomocą żartu, przedstawień kabaretowych, skeczy, spektakli, piosenek, koncertów… Organizują je w obozach koncentracyjnych i gettach. Walczą o życie, ale przede wszystkim – jak sami podkreślają – o duszę i godność.

23 stycznia, czwartek, godz. 18.00

Dotknięcie Anioła – reż. Marek Tomasz Pawłowski (59’, z bułgarskimi napisami)

Poetycka opowieść dokumentalna Henryka Schoenkera, pochodzącego z Oświęcimia. Wstrząsające świadectwo, niewiarygodny zapis pamięci cudem ocalałego, małego chłopca. Henryk Schoenker, syn ostatniego przewodniczącego Gminy Żydowskiej w Oświęcimiu ujawnia światu nieznaną historię o nieudanej próbie legalnej emigracji śląskich Żydów, opowiada o ocaleniu swojej najbliższej rodziny oraz śmierci innych ludzi.

from to
Scheduled Historia Kino

Pokaz filmów „Maska” i „Pokój” na podstawie

Z okazji 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema.
14 10.2021 Aktualności, Historia, Literatura

Projekcja filmu “Śniegu już nigdy nie będzie”

W programie jesiennego wydania jubileuszowej XXV edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Sofia Film Fest (14-30.09.2021).
20 09.2021 Aktualności, Kino

Projekcja filmu “Śniegu już nigdy nie będzie”

W programie jesiennego wydania jubileuszowej XXV edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Sofia Film Fest (14-30.09.2021).
19 09.2021 Aktualności, Kino