Dyskusyjny Klub Książki – (nie)historyczna powieść magiczna nagrodzona Nagrodą Literacką Nike
Powieść Radka Raka pt. „Baśń o wężowym sercu albo Wtóre słowo o Jakóbie Szeli” będzie tematem naszego kolejnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki.
Dodatkowe informacje o książce
Uczestnicy spotkania zaproszeni są do przeczytania książki, którą mogą otrzymać w następujący sposób:
– odwiedzając bibliotekę IP (w poniedziałki w g. 8-16 lub piątki w g. 8 – 13:30)
– otrzymując książkę w formie elektronicznej
Wszystkich zainteresowanych proszę o kontakt e-mailowy na adres: telaviv.librarian@instytutpolski.pl
Liczba książek ograniczona!
Spotkanie odbędzie się w języku polskim dnia 20 stycznia (piątek) o g. 11:00 w Bibliotece Instytutu Polskiego w Tel Awiwie (ul. Rotshchild 3, Beit Psagot, 22. piętro).
===================================================================================
Kto ma dostęp do świata nadprzyrodzonego? Czy znane nam fakty historyczne kryją w sobie tajemnice? Czy bohaterowie narodowi poznani w czasach szkolnych posiadali też ciemne strony? Na te i wiele innych pytań próbowała odpowiedzieć publiczność 20 stycznia podczas Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece IP poświęconego powieści Radka Raka „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakubie Szeli”.
Nagrodzona w 2020 r. literacką Nagrodą Nike książka opowiada barwną odsłonę historię o przywódcy chłopskiej rabacji z 1846 r. Jakubie Szeli. Zatopiona w magicznym realizmie powieść obnaża idealizowanego na kartach historii bohatera, jednocześnie dobudowując kolejne legendy i mity na temat jego postaci. Lektura skłoniła licznie zebranych czytelników do żywej dyskusji zarówno o faktach historycznych, podziałów społecznych w opisywanej w książce Galicji drugiej połowy XIX wieku, jak i o charakterystycznym, nawiązującym do literatury fantasy języku Radka Raka.
Dyskusyjny Klub Książki to inicjatywa Biblioteki IP w Tel Awiwie, której celem jest promocja kultury literackiej i czytelnictwa, ożywienie środowisk zainteresowanych literaturą. Cykliczne spotkania czytelnicze odbywają się regularnie od 2019 r., podtrzymując stały kontakt czytelników z polską literaturą współczesną. Każde spotkanie poświęcone jest konkretnej pozycji, do której przeczytania poproszeni są uczestnicy klubu książki. Moderator wydarzenia, jeden z czytelników, prowadzi dyskusję, proponując grupie wątki do rozmowy.