Festiwal Polski w Tokio 2023
7 maja odbyła się 14. już edycja Festiwalu Polskiego w Tokio, w Yebisu Garden Place.
Głównym organizatorem wydarzenia był Instytut Polski w Tokio, we współpracy z Ambasadą RP, Zagranicznym Ośrodkiem Polskiej Organizacji Turystycznej (ZOPOT), Zagranicznym Biurem Handlowym Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (ZBH PAIiH) oraz z Polską Izbą Gospodarczą w Japonii (PCCIJ).
Festiwal Polski w Tokio jest corocznym i największym tego typu wydarzeniem promującym Polskę, polską kulturę oraz polskie firmy i produkty w Japonii. W tym roku miał miejsce na dwóch połączonych promenadą placach: Centralnym i Zegarowym w prestiżowej przestrzeni handlowo-rozrywkowej Yebisu Garden Place.
Po powitaniu gości przez Ambasadora RP w Japonii Pawła Milewskiego i dyrektor IP w Tokio Urszulę Osmycką, występy na scenie festiwalowej zainaugurował chór KIJANKI z repertuarem polskich pieśni. Na scenie wystąpił także duet fortepianowy Marcin & Yuka, pianista Slavek Kowalewski oraz DJ Yama a.k.a Sahib i DJ Paula – prezentując polskie kompozycje muzyczne i przeboje pop.
Ogromnym zainteresowaniem publiczności cieszył się występ Zespołu Regionalnego ISTEBNA, który zaprezentował swoje umiejętności taneczne, wokalne i instrumentalne.
Na festiwalowej scenie wystąpiła także ośmioletnia Sandra Tsukamoto-Suszycka wykonując walc Des-dur, op. 64 Fryderyka Chopina, za który otrzymała wyróżnienie w Konkursie Muzycznym dla Dzieci i Młodzieży w Toyamie oraz przedstawiciele PLL LOT, którzy zorganizowali konkurs z nagrodami.
Jazzowym akcentem zakończył się program sceniczny w wykonaniu znakomitych polskich muzyków: Adama Pierończyka (saksofon), Kuby Więcka (saksofon) oraz Piotra Orzechowskiego – Pianohooligan (fortepian), którzy zagrali aranżacje z kolekcji ANAKLASIS Revisions Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, a także własne znakomite improwizacje jazzowe.
Impreza odbyła się w ramach Dni Dziedzictwa Polskiego. Konsul RP w Japonii i pracownicy Wydziału Konsularnego i Polonii Ambasady RP w Tokio przygotowali przestrzeń kreatywną dla dzieci i młodzieży, warsztaty polskich wycinanek i rękodzielnictwa oraz pokaz strojów ludowych. Dzieci wzięły także udział w pokazie magika, który przygotował dla nich specjalne niespodzianki z polskim akcentem. Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali upominki z Polski.
Do udziału w imprezie zostały zaproszone polskie firmy oraz importerzy polskich produktów: PLL LOT, ASAGAO (ręcznie robione koszyki, wyroby bawełniane), METEOR APAC (pasy samochodowe dla dzieci), OBCHOD (filatelia), POTTERY AND HONEY (ceramika bolesławiecka i miody), Technoport/LA VIDA LINDA (akcesoria dla zwierząt domowych), POLISH POTTERY GARDEN (ceramika bolesławiecka), KARMELLO CHOCOLATIER (czekoladki), CREAKU (kosmetyki naturalne YOPE), GRANNA JAPAN (gry planszowe), BOOKS&CAFE DREADNOUGHT (polskie książki i kawa), BEOLUNA (bursztyn), LILIA (ceramika bolesławiecka) oraz Leszek Gaczkowski (obrazy).
Na Placu Zegarowym Yebisu Garden Place goście festiwalu mogli spróbować polskie potrawy: kiełbaski i bigos (POLMEAT), grochówkę, fasolkę po bretońsku i obwarzanki (Bar Mleczny provided by Maik’s Kochlöffel) oraz polskie piwo rzemieślnicze wyrabiane w Japonii (HINO BREWING). Niezmiennie ogromnym powodzeniem cieszyły się także prawdziwie polskie pączki oraz pierogi (PĄCZKIYA).
Zdjęcia: IP Tokio / Maciej Komorowski