„FOLK SOLUTION” – polskie dziedzictwo historyczno-kulturowe w ujęciu współczesnym widziane przez pryzmat muzyki elektronicznej, tańca współczesnego i elementów kultury ludowej. Projekt Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny jako mariaż nowych form artystycznej ekspresji łączącej nowoczesność z tradycją. Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura inspirująca”
Partnerzy:
Port of Humanity Tsuruga Museum
Instytut Polski w Tokio
FORUM POLSKA
Japońsko-Polskie Towarzystwo Przyjaźni Miłośników Tańca Ludowego
Theater X w Tokio
Plan trasy koncertowej w Japonii Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny:
- 23 listopada 2022 r.
godzina 17:00 – warsztaty polskiego tańca prowadzone przez artystów Zespołu „Śląsk”
Miejsce: Port of Humanity Tsuruga Museum, 23−1 Kanegasaki-cho, Japonia, Tsuruga, Fukui 914-0072
Organizator: Zespół Pieśni i Tańca “Śląsk” im. Stanisława Hadyny we współpracy z Port of Humanity Tsuruga Museum
- 24 listopada 2022 r.
godzina 18:30 – pokaz artystyczny i projekcja spektaklu „FOLK SOLUTION” Zespołu „Śląsk”
Miejsce: Kirameki Minato-kan, 1-1 Sakuramachi, Tsuruga, Fukui 914-0078 Japonia
Organizatorzy: Zespół Pieśni i Tańca “Śląsk” im. Stanisława Hadyny we współpracy z Kirameki Minato-kan i Port of Humanity Tsuruga Museum
- 26 listopada 2022 r.
godzina 13:00-16:00 (Sport Room) – warsztaty polskiego tańca prowadzone przez artystów Zespołu „Śląsk” z Japońsko-Polskim Towarzystwem Przyjaźni Miłośników Tańca Ludowego, w ramach Festiwalu Polskiego Tańca
Miejsce: WINGS KYOTO Center, 262 Misayama-cho, Rokkaku-dori, Higashinotoin-dori, Nakagyo-ku, Kyoto 604-8147 Japonia
Organizator: Japońsko-Polskie Towarzystwo Przyjaźni Miłośników Tańca Ludowego
- 27 listopada 2022 r.
godzina 10:30 (Event Hall) – pokaz artystyczny i projekcja spektaklu „FOLK SOLUTION” Zespołu „Śląsk”
Miejsce: WINGS KYOTO Center, 262 Misayama-cho, Rokkaku-dori, Higashinotoin-dori, Nakagyo-ku, Kyoto 604-8147 Japonia
Organizator: Zespół Pieśni i Tańca “Śląsk” im. Stanisława Hadyny we współpracy z Japońsko-Polskim Towarzystwem Przyjaźni Miłośników Tańca Ludowego
- 29 listopada 2022 r.
godzina 19:00 – pokaz artystyczny i projekcja spektaklu „FOLK SOLUTION” Zespołu „Śląsk”
Miejsce: Theater X (Cai), Ryogoku City Core, 2-10-14 Ryogoku, Sumida-ku, Tokio, 130-0026 Japonia
Organizator: Theater X (Cai)
- 30 listopada 2022 r.
godzina 14:00 – wprowadzenie do spektaklu – „TALK” z Dyrektorem Zespołu „Śląsk” oraz z choreografem spektaklu
godzina 14:20 – pokaz artystyczny i projekcja spektaklu „FOLK SOLUTION” Zespołu „Śląsk”
Miejsce: Theater X (Cai), Ryogoku City Core, 2-10-14 Ryogoku, Sumida-ku, Tokio, 130-0026 Japonia
Organizator: Theater X (Cai), FORUM POLSKA
Realizacja zadania ma na celu promocję polskiego dziedzictwa poprzez ukazanie wielowymiarowości kultury polskiej, która – głęboko zakorzeniona w twórczości ludowej – stanowi podstawę budowania wartości społecznych i etycznych. Jest także inspiracją do współczesnego łączenia tradycji z nowoczesnością. Oparte na tych założeniach widowisko „Folk Solution” pozwoli japońskiej publiczności na poznanie polskiej kultury narodowej od strony jej wyjątkowej uniwersalności. Jest też wyrazem nowatorskiego podejścia do promocji kultury na arenie międzynarodowej, elementem budowania światowego dziedzictwa kulturowego.
Widowisko baletowe „Folk Solution” łączy muzykę elektroniczną, taniec współczesny i inspiracje kulturą ludową. Jest efektem poszukiwań nowych form artystycznej ekspresji Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Spektakl jest próbą konfrontacji nowoczesności z polskim folklorem, to „pojedynek dwóch przeciwieństw” z przymrużeniem oka. Jedno z nich ilustruje współczesny świat, drugie nawiązuje do tradycyjnej kultury ludowej. Taka kompilacja dźwięków i ruchu ma skłonić do refleksji nad znaczeniem tradycjonalnego folkloru we współczesnym świecie. Reżyserem spektaklu jest Michaił Zubkov, choreografia: Michaił Zubkov oraz tancerze Zespołu „Śląsk”, opracowanie muzyczne: Rafał Zapała.
Widowisko zostanie zaprezentowane w Tsurudze, w Kioto (Kansai) oraz Tokio. Pokazom towarzyszyć będą warsztaty polskich tańców ludowych i narodowych na różnym poziomie zaawansowania. Połączenie prezentacji repertuaru ludowego i współczesnego oraz praktyczna nauka tańców – to znakomita forma ukazania ponadczasowości kultury polskiej, przenikania się kultur i łączenia odmiennych stylów.
Realizacja projektu w 2022 roku to także nawiązanie do wydarzeń historycznych w stosunkach polsko-japońskich, m.in. pomocy japońskiego rządu i Czerwonego Krzyża w ewakuacji 765 polskich dzieci ze wschodniej Syberii w latach 1920-22. Punktem przerzutowym był port w Tsurudze.