28.06.2019 - 1.07.2019 Inne, Wydarzenia

Japoński następca tronu Książę Akishino z wizytą w Polsce

Japoński następca tronu Książę Akishino wraz Małżonką rozpoczęli 28 czerwca wizytę w Polsce. Wizyta odbywa się z okazji 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami.

W piątek przed południem na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyła się ceremonia oficjalnego powitania Pary Książęcej. Następnie odbyła się rozmowa Prezydenta Andrzeja Dudy i Pierwszej Damy z Księciem i Księżną, po czym Agata Kornhauser-Duda zaprosiła Księżną Kiko na spotkanie do Sali Rokoko. Księżna mówiła o International Board on Books for Young People – wspieranej przez siebie międzynarodowej organizacji propagującej czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży oraz o planowanej wizycie w polskiej siedzibie IBBY. 

Księżna wspomniała również o swoim pobycie w Polsce sprzed wielu lat, kiedy wspólnie z rodzicami odwiedziła m.in. Kraków. Rodzinne miasto Pierwszej Damy jest uznawane w Polsce za stolicę kultury, tak jak Kioto w Japonii. Księżna i Pierwsza Dama rozmawiały m.in. o podobieństwach między naszymi krajami, takimi jak wielopłaszczyznowe łączenie tradycji z nowoczesnością. Na zakończenie spotkania Agata Kornhauser-Duda wręczyła Księżnej Kiko osobisty podarunek: zbiór krakowskich legend przełożonych na język japoński. Następnie panie udały się na oficjalne śniadanie, które Para Prezydencka wydała na cześć Pary Książęcej.

Wieczorem w Teatrze Narodowym Para Prezydencka i Para Książęca obejrzały spektakl teatru No, który wystawiono z okazji jubileuszu stulecia dwustronnych stosunków dyplomatycznych. Cesarstwo Japonii było pierwszym krajem z Azji, a piątym na świecie, który uznał rząd Premiera Ignacego Paderewskiego. 

PAP/Roman Zawistowski

Następnego dnia, 29 czerwca, w Krakowie Para Książęca zwiedziła m.in. Uniwersytet Jagielloński, Wawel i Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Książę Akishino powiedział, że niezwykle cieszy się, że przy tak ważnej okazji, jaką jest 100. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Japonią i Polską, mógł razem z Księżną po raz pierwszy przyjechać do Polski i do jej historycznej stolicy – Krakowa. – Z niecierpliwością czekałem na wizytę w tym pięknym, średniowiecznym mieście, które w 2002 r. odwiedził także Cesarz z Cesarzową – powiedział Książę Akishino. Dodał, że Kraków, który podobnie jak dawna stolica Japonii Kioto ma bardzo bogatą historię, cieszy się dużą popularnością wśród Japończyków. 

PAP/Roman Zawistowski

W niedzielę 30 czerwca Para Książęca odwiedziła Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Dyrektor muzeum Sławomir Paszkiet poinformował, że na tę szczególną okazję przygotowano ekspozycję publikacji o Marii Skłodowskiej w języku japońskim. – Prezentowane książki mają pokazać odwiedzającym, jak wielowymiarowo przedstawiana jest patronka muzeum oraz, które z jej cech zostały przez Japończyków uwypuklone – wyjaśnił. Polska noblistka jest bardzo popularna w Kraju Kwitnącej Wiśni, gdyż jest np. bohaterką komiksów zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, a w Japonii znajdują się pomniki Marii Skłodowskiej-Curie.

Tego samego dnia Para Książęca odwiedziła Łowicz, gdzie w miejscowym muzeum zwiedziła ekspozycję folkloru łowickiego, a w skansenie uczestniczyła w pokazie wykonywania wycinanek. Książę Akishino przyznał, że jest pod wrażeniem bogatej tradycji i długiej historii Łowicza, co było jednym z powodów odwiedzin tego miasta.

PAP/Roman Zawistowski

Podróż do Polski to pierwszy zagraniczny wyjazd członków rodziny cesarskiej od czasu, gdy 1 maja 2019 r. na chryzantemowym tronie zasiadł Cesarz Naruhito, starszy brat Księcia Akishino.
W poniedziałek w Belwederze odbyła się ceremonia oficjalnego pożegnania Księcia i Księżnej.

from to
Scheduled Inne Wydarzenia