30.11.2023 Aktualności, Literatura, Wydarzenia

O Polsce na Festiwalu Literatury Europejskiej w Tokio 2023

W dn. 21-26.11 odbyła się 7. edycja Festiwalu Literatury Europejskiej w Tokio zorganizowanego przez Delegaturę UE oraz ambasady i instytuty kultury państw członkowskich UE.

 

W ramach Festiwalu, Instytut Polski w Tokio zorganizował wspólnie z Ambasadą Grecji spotkanie literackie poświęcone polskim i greckim Noblistom-poetom pt. „Taniec muz – poezja w najlepszym wydaniu: laureaci Nagrody Nobla: Szymborska, Elytis i Seferis”, 21.11 w Centralnej Bibliotece Itabashi w Tokio.

Instytut zaprosił do udziału w wydarzeniu Natsuki Ikezawę – japońskiego pisarza i poetę, laureata wielu nagród literackich, w tym Nagrody im. Akutagawy, który w swojej prelekcji pt. ”Wisława Szymborska i Noriko Ibaragi, Polska i Japonia” opowiedział o swojej fascynacji twórczością Wisławy Szymborskiej, przedstawił wyróżniające cechy stylu poetki i zadeklamował kilka jej wierszy. Porównał także twórczość polskiej poetki-Noblistki do znanej japońskiej poetki Noriko Ibaragi.

 

Wykładowi towarzyszyła wystawa polskich książek wydanych w Japonii oraz książek artystycznych wyselekcjonowanych przez artystów z Fundacji Polish Graphic Design, biorących udział w tokijskich targach książki artystycznej – Tokyo Art Book Fair, w dn. 23-26.11 w  Museum of Contemporary Art Tokyo.

 

IP w Tokio wziął również udział w opracowaniu specjalnej strony internetowej „Windows to Europe”, prezentującej fragmenty literatury europejskiej, w tym wiersz Wisławy Szymborskiej „Chwila” w tłumaczeniu prof. Mitsuyoshi Numano: https://eulitfest.jp/windows-to-europe2023/pl/entry-254.html.

Wydarzenie poświęcone Wisławie Szymborskiej odbyło się w ramach ustanowionego przez Sejm RP Roku Wisławy Szymborskiej, z okazji 100 rocznicy urodzin polskiej poetki.

Placówka zaangażowała się także w zainicjowany przez Delegaturę UE w Tokio projekt literacki „narrating eu:rope”, którego celem jest prezentacja najnowszej literatury europejskiej w Japonii. Jednym z elementów projektu jest strona internetowa: https://eubungaku.jp/, która skupia najważniejsze informacje o literaturze europejskiej, jak również festiwalach i konkursach literackich odbywających się w Europie. W zakładce poświęconej Polsce można zapoznać się z polskimi wydarzeniami literackim i posłuchać wywiadu z japońską pisarką mieszkającą i tworzącą w Polsce – Tomomi Splisgart.

Projekt „narrating eu:rope” został zainagurowany 23.11 wydarzeniem „Language on The Move”, podczas którego tłumacze literatury europejskiej przedstawili swoje ulubione, niedawno opublikowane ale jeszcze nieprzetłumaczone na język japoński książki. Odbyła się także dyskusja panelowa pt. „Tłumaczenie dzieł literackich w dobie sztucznej inteligencji” oraz wystawa książek europejskich wydanych w Japonii.

 

Instytut Polski w Tokio co roku bierze udział w odbywającym się jesienią Festiwalu Literatury Europejskiej w Tokio.

 

Zdjęcia: IP w Tokio

Scheduled Aktualności Literatura Wydarzenia