Z okazji 140. rocznicy urodzin (2023) i 100. rocznicy śmierci (2024) pisarza Franza Kafki Centrum Czeskie, Instytut Goethego, Austriackie Forum Kultury i Instytut Polski w Tokio organizują wspólny projekt rocznicowy pt. „Kafka Projekt 23→24”. Jego zwieńczeniem jest Festiwal Kafki (1.04 – 20.05), w programie którego planowane jest seminarium pt. „Kafka i Schulz”, na które serdecznie zapraszamy!
Data: 20 kwietnia godz. 15:00.
Miejsce: Uniwersytet Tokijski, Hongo Campus, Law & Letters Building 2, Large Classroom #2
Główne punkty:
– Wprowadzenie do filmu pt. „Franz Kafka” – Prof. Koichi Kuyama (Tokijski Uniwersytet Studiów Międzynarodowych);
– Projekcja filmu pt. „Franz Kafka” w reż. Piotra Dumały (1991, 16 min.);
– Wykład Prof. Ariko Kato (Uniwersytet Studiów Międzynarodowych w Nagoya) pt. „Kafka, Bruno Schulz i E. M. Lillien: wielokulturowość żydowskich pisarzy i artystów w Środkowo-Wschodniej Europie”;
Prowadzenie seminarium i uwagi końcowe – Prof. Kenichi Abe (Uniwersytet Tokijski Wydział Literatury Współczesnej);
* Wstęp bezpłatny, rezerwacja nie jest wymagana.
* Prof. Ariko Kato jest profesorem na Uniwersytecie Studiów Międzynarodowych w Nagoya, specjalizuje się w dziedzinie polskiej kultury i literatury. Była profesorem gościnnym w Polskiej Akademii Nauk (PAN), US Holocaust Memorial Museum i na Uniwersytecie Yale. Główne publikacje: „Bruno Schulz, modernista z Drohobycza. Księga, obraz, tekst” (2023), „Brūno Shurutsu: Me kara te e” (jap., 2010), „Horokōsuto to Hiroshima: Pōrando to nihon ni okeru dainizisekaitaisen no kioku (jap., 2021), „Pamięć o II wojnie światowej w Polsce i Japonii” (2018). Przetłumaczyła na jęz. japoński „Medaliony” Zofii Nałkowskiej i „Akacias Blooming” Debory Vogel (częściowo z jidysz), za przetłumaczenie której otrzymała nagrodę w Japonii the Best Translation Prize w 2020 r. Należy do komitetu redakcyjnego czasopisma „Schulz / Forum” wydawanego w Polsce i poświęconego osobie i dziełu Brunona Schulza.