28.06.2019 - 31.08.2019 Aktualności

Wakacyjny cel: Polska

Polska jest jak jej pogoda: rzadko nudzi. Szczególnie latem. Jest wiele sposobów na spędzenie lata w Polsce!
28.06.2019 – 31.08.2019

Aktywny wypoczynek w górach

Jeśli jesteście zainteresowani sposobami na aktywnie spędzony czas wolny, bez wątpienia powinniście odwiedzić polskie góry. Alpejski charakter i wyjątkowe krajobrazy Tatrzańskiego Parku Narodowego co roku przyciągają rekordowe liczby turystów.  Pojawił się on na liście 30 parków narodowych rekomendowanych przez CNN. Karkonosze są górami niższymi, lecz nie mniej pięknymi. Charakterystycznymi dla ich krajobrazu są jeziora polodowcowe, pełne eratyków przeniesionych przez wodę z roztopionego lodowca, czy głazy o grzybiastych kształtach, które przybrały w procesie wietrzenia. Niedaleko tych ostatnich rozciągają się góry stołowe, osławione swoimi skalistymi labiryntami i głazami o kształtach zwierząt. Najczęściej odwiedzanym parkiem narodowym w Polsce jest ten Pieniński, położony w południowej Małopolsce na granicy ze Słowacją, zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Parku Tatrzańskiego. Rzeka Dunajec jest bez wątpienia największą atrakcją dla entuzjastów raftingu. Wyprawy raftingowe były tu organizowane już od początku XIX wieku. Istnieje też możliwość zorganizowania wycieczki pieszej po szlaku pienińskim, ciągnącym się prawie w całości po słowackiej stronie Dunajca.

Najpiękniejsze plaże Bałtyku

Gwarliwa atmosfera nad morzem, promenady tętniące życiem, strome klify i białe piaski – uroki wybrzeża Bałtyku zauroczą każdego. Gdzie wybrać się na opalanie? Powinniśmy zacząć nasz tour od najdalej wysuniętych na zachód wysp w Polsce: Uznam i Wolin. Plaże Świnoujścia rozciągają się przez 10 km (3.7 km na Uznam oraz 6 km na Wolinie) i należą do najszerszych w Polsce (sięgają do 200m w głąb lądu). Międzyzdroje na Wolinie, nazwane polskim Cannes, ma swój własny Walk of Fame z odciskami dłoni polskich aktorów i reżyserów, w stylu hollywoodzkiego oryginału.  Następnymi przystankami są Ustka i Łeba, położone na głównej linii polskiego wybrzeża. Nieopodal Łeby, szerokie piaszczyste plaże są otoczone lasami. Słowiński Park Narodowy (znajdujący się na zachód od Łeby), będący rezerwatem biosfery UNESCO, jest największym w Europie zbiorowiskiem ruchomych wydm.  Niespełna pięciokilometrowa plaża w Sopocie, jedna z najlepiej utrzymanych w Zatoce Gdańskiej, może być podziwiana za najdłuższe drewniane molo na kontynencie (511.5m).

Festivalove

Festiwale są wyjątkowo popularne w Polsce – szczególnie latem, kiedy wybieramy koncerty i kina pod chmurką jako sposoby na spędzenie czasu na powietrzu, jak i z kulturą. Fani muzyki chętnie wybiorą się na Open’er Festival, odbywający się w Gdyni od 2003 roku. Malownicze nadmorskie krajobrazy są wspaniałym akompaniamentem dla artystów światowej sławy. Entuzjaści muzyki alternatywnej powinni odwiedzić Katowice, goszczące osławiony OFF Festival w sierpniu oraz Tauron Nowa Muzyka na początku lipca.

Carnaval Sztukmistrzów prezentuje szeroko rozumianą sztukę karnawałową, czyli, między innymi, występy improwizacyjne i cyrkowe. W ramach wydarzenia odbywa się również Urban Highline Festival, będący najstarszym i największym festiwalem linoskoczków na świecie.

Festiwal filmowy Nowe Horyzonty, festiwal filmu i sztuki Dwa Brzegi oraz Gdyński Festiwal Filmowy są obowiązkowymi punktami dla zainteresowanych kinem. Pierwszy z nich przekracza granice konwencjonalnej kinematografii, jako, że pokazywane tam filmy prowokują do skrajnych reakcji i wzbudzają silne emocje, wywołują ostre dyskusje oraz spotykają się zarówno z wyrazami zachwytu, jak i protestem. Drugi z wymienionych festiwali ma na celu doprowadzić do spotkania artysty z jego odbiorcą poprzez połączenie filmu, literatury, muzyki i różnorakich sztuk wizualnych, tj. wszystkich dziedzin mających wkład w kinematografię. Festiwal ten jest świetną okazją do spotkania z reżyserami, aktorami i aktorkami, do długich, i często trudnych, rozmów o przedstawianych filmach i związanych z nimi przemyśleniach. Festiwal w Gdyni jest wisienką na torcie lata: ten odbywający się we wrześniu festiwal uznawany jest za najbardziej prestiżowy w Polsce. To tutaj po raz pierwszy pokazywane są najważniejsze polskie filmy, zanim jeszcze odniosą sukcesy komercyjne.

Wypad do miasta

Jeśli nie macie zbyt wiele czasu i szukacie inspiracji na weekend w Polsce, gorąco zapraszamy do Trójmiasta, stolicy polskiego wybrzeża. Trudno znaleźć słowa trafniej opisujące Gdynię, niż te, które w istocie do niej przylgnęły – miasto morza i marzeń. Gdańskie stare miasto natomiast, należy do jednych z największych i najbogatszych w Polsce (miejcie na uwadze, że to w Polsce znajduje się największa starówka na świecie). Większość dzieł sztuki i architektonicznych skarbów mieszczących się w Gdańsku sięga wiekiem czasów gotyckich, renesansowych i manierystycznych. Sopot jest najbardziej znany ze swojej promenady, która ściąga zarówno turystów, jak i mieszkańców na wspólne spacery i spotkania. Jest ona też najdłuższym tego rodzaju obiektem w Europie i przez to wizytówką miasta, mieszczącym ośrodki wczasowe i zdrowotne. Ponad to, duża cześć miejskiej architektury Sopotu ma ponad sto lat i jest pieczołowicie odrestaurowana.

Naszą drugą propozycją jest Łódź. Jeszcze na początku XIX wieku Łódź miała nie więcej niż 100 mieszkańców. Sto lat później ta liczba była 600 razy większa. Wiele wydarzeń związanych z rozbudową miasta działo się na ulicy Piotrowskiej. W przeszłości (jak i dziś) była ona prestiżowym miejscem na mapie miasta, gdzie znajdowały się liczne wille i pałace oraz kamienice i budynki publiczne, wybudowane w różnorodnych stylach architektonicznych. Dziś, manufaktura łódzka jest kompleksem byłych budynków fabrycznych, które nadają się idealnie do goszczenia wydarzeń i inicjatyw artystycznych (bardzo mile w tym miejscu widzianych). Popularny OFF na Piotrowskiej – mieszczący się w murach byłej fabryki Franciszka Ramischa – zrzesza kluby, restauracje, przestrzenie ekspozycyjne, wystawy i wyjątkowe sklepy mające własną duszę. Oprócz tego, Łódź jest znana ze swojej długiej tradycji filmowej, a tutejsza Szkoła Filmowa należy do najstarszych na świecie.


Wesołych Świąt życzy Instytut Polski w Wiedniu

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia, powodzenia w nowym roku oraz zdrowia i sukcesów. - Instytut Polski w Wiedniu
24 12.2024 Aktualności

EUROPA II. Yuriy Biley 🗓

Wystawa Yuriya Bileya to opowieść o niepodległościowych dążeniach trzech europejskich krajów, z którymi artysta jest związany – Ukrainy, Polski i Niemiec
29 11.2024 25 02.2025 Aktualności

Mikołajki – Nikolo w Polsce 🗓

Jak dzieci opisują zwyczaje w Polsce – i co jeszcze wiedzą o polskiej tradycji związanej z Mikołajkami?
06 12.2023 23 12.2023 Aktualności