7.05.2019 Aktualności, Muzyka, Program

Rozwój opery narodowej w Europie Środkowej – Dyskusja i koncert

Z okazji 200. rocznicy urodzin polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki eksperci będą rozmawiać na temat powstania narodowej kultury muzycznej na bazie „rozwoju oper narodowych w Europie Środkowej”.

Zaczynając od teatrów narodowych na Węgrzech, w Polsce i w Czechach, powstałych w wyniku rewolucji mieszczańskiej w drugim kwartale XIX w., przedstawione zostaną wielkie opery narodowe Ferenca Erkela, Stanisława Moniuszki i Bedřicha Smetany. Kwestia dotycząca tego, czy stworzenie „opery narodowej” było intencją kilku kompozytorów, czy też opera stała się takową dopiero za sprawą publiczności i prasy, nasuwa się tak samo, jak pytanie dotyczące często ciekawej historii jej odbioru w innych państwach.

Dyskusja zakończy się koncertem, podczas którego wystąpią śpiewacy Andrea van der Smissen i Alexander Pinderak, solista Volksoper w Wiedniu. Na fortepianie zagra korepetytor Opery Wiedeńskiej, Erik Machanic.

Dyskusja panelowa:

mgr Wojciech Parchem, Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie

mgr Andrea van der Smissen – muzykolog, sopranistka, Budapeszt

dr Viera Polakovičová – muzykolog, była dyrektor Instytutu Słowackiego w Wiedniu i Berlinie

Prowadzący: dr Michael Macek

Organizatorzy: Polnisches Institut Wien, Tschechisches Zentrum Wien, Slowakisches Institut in Wien, Balassi-Institut – Collegium Hungaricum Wien. Partner: EUNIC

Partner medialny: radio klassik Stephansdom


50-lecie Instytutu Polskiego w Wiedniu 🗓

Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli świętować z nami 50-lecie Instytutu Polskiego w Wiedniu.
22 06.2024 Aktualności

Koncert BELCANTO FURIOSO! z udziałem Aleksandry Zamojskiej

Aleksandra Zamojska wraz z zespołem Pandolfis Consort przywraca do życia epokę kontrastów.
20 07.2024 Aktualności, Inne

FALBA: Ławka, która łączy 🗓

Ławka FALBA to projekt, który powstał z myślą o dostępności i przyjaźni. Młodzi projektanci stworzyli mebel miejski zachęcający do odpoczynku, nawiązywania relacji i kontemplacji otoczenia Instytutu Polskiego w Wiedniu.
03 07.2024 Aktualności