25.11.2019 Muzyka, Program

Stanisław Moniuszko versus Franz Schubert – Wieczór pieśni

Stanisław Moniuszko (1819–1872) przeszedł do historii muzyki jako twórca i ojciec polskiej opery narodowej. Moniuszko skomponował ponad 300 pieśni z towarzyszeniem fortepianu i często określany był jako polski Schubert – podobnie jak u Schuberta niektóre spośród jego kompozycji wykazują inspirację pieśniami ludowymi. Duża część opracowanych przez niego muzycznie tekstów została napisana przez wybitnych polskich twórców, takich jak Adam Mickiewicz, Józef I. Kraszewski, Władysław Syrokomla. Franz Schubert (1797–1828) skomponował około 600 pieśni.

Podczas wieczoru Urszula Kryger (mezzosopran) i Paweł Cłapiński (fortepian) zaprezentuja wybrane pieśni obu kompozytorów, m.in. Schuberta „Gretchen am Spinnrade“, „Heidenröslein“, „Der Musensohn“, „Rastlose Liebe“ napisane do tekstów J. W. v. Goethego i lirykę Moniuszki „Do Niemna“, „Wilja“, „Sen“, „Znasz li ten kraj“ do utworów A. Mickiewicza.

Urszula Kryger jest pierwszą polską śpiewaczką, która z recitalem pieśni Chopina wystąpiła w mediolańskiej La Scali. W latach 1990-1994 zdobyła wiele nagród w międzynarodowych konkursach i została laureatką m.in. I Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Wokalistów im. Stanisława Moniuszki w Warszawie, VI Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Johanna Brahmsa w Hamburgu oraz 43. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego ARD w Monachium. Urszula Kryger jest profesorem Akademii Muzycznej w Łodzi.

Pianista Paweł Cłapiński jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów m.in. Nagrody dla najlepszego pianisty w IV Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Le Grand Prix de l’Opéra” w Bukareszcie (Rumunia) i I nagrody na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Candelo „Un ricetto in Musica” (Włochy). Paweł Cłapiński jest wykładowcą w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Adres: Prälatensaal (Stiege 1), Schottenstift, Freyung 6, 1010 Wien
Wstęp/bilety: Wstęp wolny. Wymagana wcześniejsza rezerwacja miejsc: 01/533 89 61. Ograniczona liczba miejsc!


Festiwal filmów krótkometrażowych dla dzieci: Klasyka polskich

W programie wspaniały wybór nagradzanych filmów animowanych dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat z serii popularnych polskich kreskówek Bolek i Lolek czy Reksio ze słynnego Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.
14 12.2024 15 12.2024 Film, Program

Muzyka narodów. Alpejski kraj spotyka Polskę 🗓

Zespół Tatry, nazwany na cześć polskich gór, gra tradycyjnie na siedmiu instrumentach smyczkowych i przynosi muzyczne skarby swojej ojczyzny do Górnej Austrii.
11 12.2024 Muzyka, Program

KINOWE PODRÓŻE W CZASIE w Leokino: Amator

We wczesnym dziele Kieślowskiego „Amator” pracownik fabryki rozwija niemal maniakalną miłość do filmowania.
09 12.2024 Film, Program