Festiwal Filmów Żydowskich w Wiedniu: 80. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim
Czas trwania festiwalu: 5 marca 2024 – 22 marca 2024
Motto festiwalu „Shalom Oida”, stworzone dokładnie dziesięć lat temu, po raz kolejny jest motywem Festiwalu Filmów Żydowskich w Wiedniu.
Około 40 filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych prezentowanych podczas Festiwalu Filmów Żydowskich w Wiedniu opowiada o ludziach, którzy ze wszystkich sił starają się uciec przed terrorem i zagrożeniami oraz przywrócić pokój – na poziomie politycznym, społecznym lub prywatnym.
śr., 6 marca (godz. 18), Top Kino (Rahlgasse 1, 1060 Wiedeń)
DELEGACJA
PL/IL/DE 2023, 95 min., OmeU
Reżyseria: Asaf Saban
Występują: Yoav Bavly, Neomi Harari, Leib Lev Levin, Ezra Dagan, Alma Dishy
Grupa izraelskiej młodzieży udaje się na wycieczkę szkolną do Polski w celu odwiedzenia miejsc pamięci i byłych obozów koncentracyjnych. Dziadek jednego z uczniów, ocalałego z Zagłady, opowiada swoją wzruszającą historię. Oprócz konfrontacji z horrorem i zniszczeniem – oraz skrajnie odmiennymi sposobami poradzenia sobie z nim – film opowiada także o dynamice grupowej panującej wśród nastolatków: skomplikowanych uczuciach, zamęcie miłosnym, imprezowym nastroju, zamyśleniu, tęsknocie i oczywiście trosce i przetwarzaniu wrażeń. Imponująca praca nad pamięcią z perspektywy młodych Izraelczyków, szczególnie intensywna w autentycznych miejscach i ze świadkiem historii.
pon., 11 marca (godz. 20) & czw., 21 marca (godz. 17:30), Top Kino (Rahlgasse 1, 1060 Wiedeń)
PRZYSIĘGA IRENY
PL/CAN/IL 2023, 121 min., EOF
Reżyseria: Louise Archambault
Występują: Sophie Nélisse, Dougray Scott, Andrzej Seweryn, Maciej Nawrocki, Sharon Azrieli
Warszawa, 1939: 19-letnia katolicka pielęgniarka Irena Gut pracuje w pralni niemieckich oficerów, gdzie spotyka się z żydowskimi robotnikami. Kilkakrotnie była świadkiem nazistowskiego sadyzmu i bestialstwa. Awansowana na gospodynię szanowanego nazistowskiego oficera, postanawia ukryć dwunastu Żydów. Irena Gut ma trudne zadanie: niezliczone partie nazistowskie, szantaż i groźba ujawnienia kryjówki. Prawdziwa historia Ireny Gut Opdyke (1922 – 2003) jest świadectwem triumfu ludzkości nad niszczycielską tragedią. Za działalność zagrażającą życiu Irena została uhonorowana przez Yad Vashem tytułem „Sprawiedliwej wśród Narodów Świata”.
Wstęp/bilety: www.jfw.at
Organizator: Festiwalu Filmów Żydowskich w Wiedniu (Jüdisches Filmfestival Wien)
Partner: Instytut Polski w Wiedniu