Pochodzący z Górnego Śląska Henryk Sławik wraz z Węgrem Józsefem Antallem seniorem, działając na Węgrzech podczas II wojny światowej, uratowali wspólnie przed śmiercią co najmniej 5 tys. polskich Żydów.
O Sławiku (1894-1944) mówi się „śląski Schindler”, Antalla (1896-1974) nazywa się zaś „Ojczulkiem Polaków”. Obaj uhonorowani zostali tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata i uznawani są za bohaterów trzech narodów – polskiego, węgierskiego i żydowskiego. Aresztowany po wkroczeniu hitlerowców na Węgry w 1944 roku Sławik, w śledztwie całą odpowiedzialność wziął na siebie, nie przyznając się do znajomości z Antallem. Został zamordowany 23 sierpnia tego samego roku w niemieckim obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen.
Adres: | Instytut Polski, Am Gestade 7, 1010 Wiedeń |
Wstęp/bilety: | Wstęp wolny. Wymagana wcześniejsza rezerwacja miejsc: 01/533 89 61 |
Partnerzy:
Skrzypce barokowe nieodkryte: Bach w interpretacji –
specjalny wieczór koncertowy, podczas którego wielokrotnie nagradzane artystki Natalia Rehling (fortepian) i Jolanta Sosnowska (skrzypce) zaprezentują ponadczasową muzykę Jana Sebastiana Bacha w nowym, fascynującym świetle.
02
05.2025
Muzyka, Program
„Złota Rybka” – teatr dla dzieci
Magiczny spektakl, który zabierze Was w podróż do świata pełnego cudów i ważnych prawd. Poznacie losy skromnego rybaka i jego żony, którzy przekonają się, że prawdziwe bogactwo nie kryje się w złotych pałacach, lecz w sercu pełnym miłości i dobroci.
25
05.2025
Program, Teatr
Portret kompozytorski: Zbigniew Bargielski
W pierwszym koncertowym spotkaniu z cyklu „Portrety kompozytorów” zaprezentowana zostanie muzyka Zbigniewa Bargielskiego.
Urodzony w 1937 roku w Łomży kompozytor fascynuje precyzyjną, nastrojową językiem dźwięku, który wyróżnia się na tle technik swojej epoki.
27
03.2025
Muzyka, Program