Raz w roku wiedeńska Opera Narodowa przemienia się w najpiękniejszą i najelegantszą salę balową na świecie. Ponad 5000 gości z Austrii i zagranicy, w tym prawie 150 par debiutantów, świętuje tańcząc do białego rana. Tradycją stało się, że w gronie debiutantów znajdują się także młodzi tancerze z Polski.
Już od pięciu lat Fundacja im. Królowej Marii Kazimiery z Warszawy umożliwia młodym ludziom udział w wiedeńskim balu.
Na dwa dni przed tym wielkim wydarzeniem, tegoroczne debiutantki opowiedzą o przygotowaniach do balu, oraz zdradzą, czego najbardziej się obawiają i na co się najbardziej cieszą. Agnieszka Michalczyk, organizatorka programu debiutantów z Fundacji im. Królowej Marii Kazimiery, opowie o swoich doświadczeniach z poprzednich lat oraz o kulisach najsłynniejszego balu świata.
„Homines Urbani” – program rezydencji literackich organizowany
„Homines Urbani" to międzynarodowy program rezydencji i wydarzeń literackich, adresowany do pisarzy/pisarek z Polski, Ukrainy oraz krajów niemieckojęzycznych (Niemcy, Austria, Szwajcaria).
15
03.2026
Aktualności
Relacja z otwarcia wystawy „The World Without
Michał Zawada w swoich pracach przedstawia krajobrazy pozbawione obecności człowieka – niepokojące, jakby zawieszone między „przed” a „po” katastrofie, często przełamane surrealnym przekształceniem i subtelną, mroczną ironią.
05
02.2026
Aktualności
Bielsko-Biała Polską Stolicą Kultury 2026! 🗓
Bielsko-Biała bywa czasem nazywane „Małym Wiedniem”, ponieważ jego historyczny rozwój, architektura i sposób życia mieszkańców przez długi czas były silnie wzorowane na wiedeńskich przykładach.
26
01.2026
27
01.2026
Aktualności




