18.05.2020 - 31.05.2020 Aktualności, Program, Wiedza

Miniwystawa zdjęć z pielgrzymki Ojca Świętego do Austrii z roku 1988 autorstwa Grzegorza Gałązki.

Przed stu laty, 18 maja 1920 roku, urodził się Karol Wojtyła, Arcybiskup – Metropolita krakowski, Kardynał, Papież Jan Paweł II, Święty Kościoła Katolickiego.
Dla Polski, Papież-Polak, dla świata, pielgrzym pokoju i wolności, Papież ubogich, orędownik dialogu, Papież młodzieży i miłośnik kultury.

Z okazji 100. rocznicy urodzin Papieża Jana Pawła II prezentujemy Państwu miniwystawę zdjęć z pielgrzymki Ojca Świętego do Austrii z roku 1988 autorstwa polskiego fotografa Grzegorza Gałązki, akredytowanego w Watykanie, autora portretu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II. To zapowiedź dużej wystawy zdjęć Grzegorza Gałązki „Jan Paweł II – Apostoł pokoju”, którą Instytut planuje pokazać jesienią 2020 roku.

Wystawa do zobaczenia w poniższym linku ➡️ https://bit.ly/3dWKdMW

Podczas trwającego ponad 26 lat pontyfikatu Papież odwiedził Austrię trzy razy: w latach 1983, 1988 i 1998. W czasie swoich trzech pielgrzymek do Austrii Ojciec Święty odwiedził osiem z dziewięciu landów. Pierwsza podróż apostolska w roku 1983 pod hasłem „Żyć nadzieją – dawać nadzieję” wiązała się z udziałem Papieża w XVI Katholikentag (Dniach Katolików) Kościoła Katolickiego w Austrii oraz z obchodami  300. rocznicy odsieczy wiedeńskiej. Podczas „Nieszporów Europejskich” na Heldenplatz (Placu Bohaterów) Ojciec Święty powiedział: „Tym, co pomogło zachować kontynentowi europejskiemu jedność w wielości, było rozprzestrzenienie się jednej wiary chrześcijańskiej”. Papież odwiedził także Kościół św. Józefa na Kahlenbergu – Polskie Sanktuarium Narodowe oraz Sanktuarium Maryjne w Mariazell.

Druga wizyta apostolska w roku 1988 przebiegała pod hasłem „Tak dla wiary – Tak dla życia“. Jan Paweł II przewodniczył Nieszporom w wiedeńskiej Katedrze św. Szczepana i odwiedził były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny KL Mauthausen w Górnej Austrii:

Ludzie, którzy tutaj doznaliście straszliwych męczarni – godnych Jeremiaszowych Lamentacji! Jakie jest wasze słowo ostatnie? Słowo po tylu latach, które dzielą nasze pokolenie od epoki obozu w Mauthausen i tylu innych? Człowieku wczorajszy i dzisiejszy powiedz nam: co nasze stulecie, może przekazać następnym, jeśli jeszcze gdziekolwiek na świecie trwa system obozóśmierci? Powiedz, czy nie zapomnieliśmy zbyt pochopnie Twojej gehenny? Czy nie zacieramy śladów dawnych zbrodni w pamięci i świadomości? Powiedz, w jakim kierunku winna się rozwijać Europa i ludzkość „po Auschwitz” – „po Mauthausen”? Czy ten kierunek, w którym oddalamy się od ówczesnych straszliwych doświadczeń, jest słuszny? Powiedz, jaki powinien być człowiek, jakim winno być pokolenie ludzi, którzy żyją tutaj na śladach wielkiej klęski człowieczeństwa? Powiedz, jakim powinien być człowiek, jakim winno być pokolenie ludzi, którzy żyją tutaj ma śladach wielkiej klęski człowieczeństwa? Jakim winien być człowiek? Ile winien od siebie wymagać? Powiedz, jakie winny być narody i społeczeństwa? Jak powinna dalej żyć Europa? Powiedz, masz prawo do tego – człowieku, który tu cierpiałeś i ginąłeś… I my winniśmy słuchać twego świadectwa.”

Także dla diecezji Innsbruck und Feldkirch rok 1988 był wyjątkowy: Ojciec Święty celebrował Mszę św. w Innsbrucku na skoczni narciarskiej Bergisel.

W czasie ostatniej pielgrzymki papieskiej w roku 1998, której motto brzmiało „Przyjdź, Duchu Stworzycielu”, Ojciec Święty celebrował Mszę św. w katedrze w Salzburgu, w parku Landhaus w Sankt Pölten oraz na wiedeńskim Heldenplatz, podczas której beatyfikował s. Marię Restitutę Kafkę, pierwszą austriacką męczennicę II wojny światowej, oraz dwóch zakonników: ks. Jakoba Kerna i ks. Antona Marię Schwartza, duszpasterza robotników.

Grzegorz Gałązka, urodzony w Przespolewie koło Kalisza w 1959 r., mieszka i pracuje jako fotograf od 1984 r. w Rzymie. Autor wielu portretów Jana Pawła II oraz wszystkich kardynałów. Towarzyszył Świętemu Papieżowi w 44 podróżach zagranicznych oraz pielgrzymkach włoskich.

Jego fotografie są kroniką pontyfikatów trzech papieży – Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Rezultatem tej pracy jest ponad 100 opublikowanych albumów fotograficznych. Wzbogacone tekstami z wypowiedzi papieskich, tekstami historycznymi i teologicznymi wyjątkowych osobistości Kościoła, zostały opublikowane w różnych językach.


Cuore Piano Trio w Instytucie Polskim w

Zwycięzcy wielu międzynarodowych konkursów, zakwalifikowani jako jedyne polskie trio fortepianowe do udziału w prestiżowym 12. Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej. W instytucie zaprezentują część swojego programu konkursowego.
04 02.2025 Muzyka, Program

Prezentacja tomiku wierszy: Wisława Szymborska i Ewa

Prezentacja tomiku wierszy dwóch wybitnych polskich poetek: Wisławy Szymborskiej i Ewy Lipskiej w wersji polsko- i niemieckojęzycznej.
19 12.2024 Literatura, Program

Chleb i sól / Bread and Salt

Film otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu fabularnego na Crossing Europe Film Festival w Linzu w 2023 roku.
16 01.2025 Film, Program