„Cieszę się, że pamięć o Stanisławie Lemie – wybitnym polskim pisarzu i wizjonerze jest stale obecna w Wiedniu, mieście z którym tak mocno był on związany, mieszkając tutaj w latach 80tych” – powiedział podczas otwarcia dyrektor Rafał Sobczak. Jak zaznaczył „tym bardziej jest dla nas wielką radością móc uczestniczyć w szeregu projektów poświęconych dziedzictwu wybitnego polskiego twórcy. Takim też projektem jest wyjątkowa wystawa prac Daniela Mroza”. Daniel Mróz urodził się w 1917 r. w Krakowie, gdzie również ukończył studia w Państwowej Szkole Rzemiosła Artystycznego. Na początku lat 50. rozpoczął współpracę z wieloma wydawnictwami jako rysownik, oprócz tego pracował jako ilustrator i scenograf. Sam Stanisław Lem uważał go za swojego partnera artystycznego. Na podstawie wybranych dzieł grafika, wystawa prezentowana w Wiedniu przybliża odbiorcy z jaką dokładnością Mróz ilustrował literackie powieści wielkiego pisarza.
Rok 2021 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rokiem Stanisława Lema. Na całym świecie, również w Austrii, organizowanych jest wiele projektów upamiętniających jego twórczość. W obchody aktywnie włączył się Instytut Polski w Wiedniu, który już w maju ogłosił międzynarodowy konkurs graficzny z okazji Roku Stanisława Lema. Ponad 170 uczestników z Polski, Austrii, Niemiec, Szwajcarii, Hiszpanii i Meksyku nadesłało łącznie ponad 300 prac. Prace zwycięzców towarzyszą organizowanym przez Instytut Polski w Wiedniu kolejnym wydarzeniom kulturalnym. Z kolei w lipcu Instytut Polski był partnerem dwóch wyjątkowych wydarzeń organizowanych przez Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z festiwalem ImPulsTanz i Klangforum Wien. W wiedeńskim teatrze Odeon, jeden z najbardziej renomowanych zespołów muzyki współczesnej, Klangforum Wien, zaprezentował kompozycje inspirowane twórczością Lema, m.in. jego późnym dziełem pt. „Fiasko”, które w dużej części zostało napisane w Wiedniu. Ponadto zespół wykonał kompozycje, które powstały w duchu „science of fiction” i nawiązywały do lemowskiej estetyki. Wydarzenia współfinansowane były przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Obejrzenie wystawy plenerowej możliwe jest do 15. października 2021r., przed Instytutem Polskim w Wiedniu, na placu Am Gestade 7.
Fot. Aleksandra Lechanska Fot. Sabine Ruwwm Fot. Michal Adamczyk