17.02.2023 - 20.03.2023 Program, Sztuka

Wystawa „Nowe ikony: Polska – Ukraina 2022”

Czy sztuka sakralna jest dziś jeszcze ważna? Kto tego potrzebuje? Kto jeszcze dziś maluje ikony i dlaczego? Co młodzi ikonografowie chcą wyrazić poprzez swoją sztukę? Doświadczenia z Międzynarodowych Warsztatów Malowania Ikon w Polsce.

W cieniu wojennej tragedii polscy i ukraińscy ikonografowie spotkali się w maju 2022 roku, by malować  ikony podczas Międzynarodowych Warsztatów Malowania Ikon. W tym roku jednak wiele rzeczy było inaczej: ukraińscy malarze nie mogli przyjechać. Zamiast nich przybyło wiele malarek – żon i sióstr tych, którzy albo służyli na froncie, albo czekali na powołanie. Z perspektywy tragedii wojny, poczucia samotności, bezradności, rozpaczy, żalu i bólu wyłoniły się współczesne ikony, które na nowo odkrywają tajemnicę życia, śmierci i zmartwychwstania. Będą one zaprezentowane na wystawie w Instytucie Polskim w Wiedniu.

Wystawę można oglądać do 20 marca 2023 r. w galerii p_art, Am Gestade 7, 1010 Wiedeń. Wstęp wolny. 

Organizatorzy: Instytut Polski w Wiedniu, Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy, Ambasada Ukrainy w Republice Austrii, Katedra Ukrainistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Partnerzy: Polska Akademia Nauk w Wiedniu, Kościół Świętej Barbary w Wiedniu.

 


Cuore Piano Trio w Instytucie Polskim w

Zwycięzcy wielu międzynarodowych konkursów, zakwalifikowani jako jedyne polskie trio fortepianowe do udziału w prestiżowym 12. Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej. W instytucie zaprezentują część swojego programu konkursowego.
04 02.2025 Muzyka, Program

Prezentacja tomiku wierszy: Wisława Szymborska i Ewa

Prezentacja tomiku wierszy dwóch wybitnych polskich poetek: Wisławy Szymborskiej i Ewy Lipskiej w wersji polsko- i niemieckojęzycznej.
19 12.2024 Literatura, Program

Chleb i sól / Bread and Salt

Film otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu fabularnego na Crossing Europe Film Festival w Linzu w 2023 roku.
16 01.2025 Film, Program