26.09.2023 Historia, Program

„Jan Sehn. Tropiciel nazistów”. Prezentacja książki Filipa Gańczaka i dyskusja

Jan Sehn jest w Polsce tak samo ważny jak Fritz Bauer w Republice Federalnej Niemiec. Po roku 1945 stał się on wybitnym ekspertem od Auschwitz i motorem polskich rozliczeń z brutalną okupacją.

Jan Sehn jest w Polsce tak samo ważny jak Fritz Bauer w Republice Federalnej Niemiec. Nie był więźniem obozów koncentracyjnych, nie doświadczył osobiście niemieckich represji. W czasie wojny zajmował skromną posadę w stowarzyszeniu restauratorów. A jednak to właśnie on, potomek niemieckich kolonistów osiadłych w Galicji, po roku 1945 stał się wybitnym ekspertem od Auschwitz i motorem polskich rozliczeń z brutalną okupacją. Jako przewodniczący Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Krakowie przesłuchiwał czołowych zbrodniarzy nazistowskich wydanych Polsce: Amona Götha, Rudolfa Hössa, Marię Mandl. W niekonwencjonalny sposób zbierał obciążające materiały, szukał świadków, którzy przeżyli obozy koncentracyjne i negocjował z władzami komunistycznymi RP, amerykańskimi wojskowymi i prokuratorami z Republiki Federalnej Niemiec. We frankfurckim procesie Auschwitz Sehn odegrał ważną rolę, ponieważ za jego pośrednictwem odbyła się wizyta w Oświęcimiu, a delegacja sądowa mogła udać się na miejsce zbrodni – zdumiewające w klimacie politycznym zimnej wojny.

 

Filip Gańczak, ur. w 1981 roku mieszka z rodziną w Warszawie. Studiował dziennikarstwo. Wiele lat  pracował w dziale zagranicznym Newsweek Polska, zanim wyrobił sobie renomę jako naukowiec. Jego biografia o Janie Sehnie ukazała się w Wallstein Verlag GmbH (2022), przetłumaczona z języka polskiego przez Lothara Quinkensteina.

 

Książkę będzie można nabyć podczas prezentacji (płatność gotówką, cena € 26,80,- ).

Uczestnicy dyskusji: PD Dr.  Jochen Böhler, dyrektor wiedeńskiego Instytutu Studiów nad Holokaustem Wiesenthala  (VWI), Mag. Dr. Claudia Kuretsidis-Haider (DÖW), Dr. Filip Gańczak (Oddział IPN w Warszawie).

Moderacja: MMag. Dr Andreas Kranebitter, dyrektor naukowy Centrum Dokumentacyjnego Austriackiego Ruchu Oporu (DÖW).

 

Data i godzina: wt., 26 września, godz. 18:30

Miejsce: Polnisches Institut Wien, Am Gestade 7, 1010 Wien

Wstęp/bilety: Wstęp wolny. Konieczna rezerwacja miejsc: event.wien@instytutpolski.pl 

Organizatorzy: Instytut Polski w Wiedniu, Dokumentationsarchiv des österreichischen Widerstandes, Wiener Wiesenthal Institut für Holocaust-Studien

 


Cuore Piano Trio w Instytucie Polskim w

Zwycięzcy wielu międzynarodowych konkursów, zakwalifikowani jako jedyne polskie trio fortepianowe do udziału w prestiżowym 12. Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej. W instytucie zaprezentują część swojego programu konkursowego.
04 02.2025 Muzyka, Program

Prezentacja tomiku wierszy: Wisława Szymborska i Ewa

Prezentacja tomiku wierszy dwóch wybitnych polskich poetek: Wisławy Szymborskiej i Ewy Lipskiej w wersji polsko- i niemieckojęzycznej.
19 12.2024 Literatura, Program

Chleb i sól / Bread and Salt

Film otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu fabularnego na Crossing Europe Film Festival w Linzu w 2023 roku.
16 01.2025 Film, Program