26.01.2024 Literatura, Muzyka, Program

Wiedeń – Lwów – Wrocław. Linie życia dr Jakuba Forst-Battaglii. Dyskusja i koncert 

Nazwisko Forst-Battaglia jest nierozerwalnie związane z najnowszą historią Austrii i Polski. Instytut Polski ma zatem szczególną przyjemność zaprosić 26 stycznia na wieczór ku czci ambasadora a. D. dr Jakuba Forsta-Battaglii.

Nazwisko Forst-Battaglia jest nierozerwalnie związane z najnowszą historią Austrii, Polski, a przede wszystkim Wiednia. Instytut Polski ma zatem szczególną przyjemność zaprosić 26 stycznia na wieczór ku czci ambasadora a. D. dr Jakuba Forsta-Battaglii.

Dr Jakub Forst-Battaglia jest austriackim dyplomatą, historykiem i slawistą, specjalizującym się w historii mitycznego obszaru kulturowego Europy Środkowej i autorem licznych publikacji na ten temat. Jest wnukiem słynnego wiedeńskiego historyka, dyplomaty i krytyka literackiego, profesora Otto Forst de Battaglia (1889-1965), wybitnej osobistości na pograniczu nauki i literatury, między Austrią a Polską.

Dr Forst-Battaglia przekazał Instytutowi Polskiemu i Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu liczne publikacje, przede wszystkim polonika, ze swojego wspaniałego zbioru książek, m. in. „Polski Wiedeń” oraz dzieło prof. Marka Zybury zawierające korespondencją dziadka Otto Forsta de Battaglia z polskimi pisarzami.

Udział w tym wieczorze, w czasie którego oprócz wspomnień przywoływane będą także anegdoty, potwierdzili już liczni znajomi i przyjaciele tego obywatela świata, którzy towarzyszą mu w jego drodze życiowej. Wieczór poprowadzi Liliana Niesielska, która jest zaprzyjaźniona od wielu lat z rodziną Forst-Battaglia.

Muzyczne ramy drugiej części wieczoru, inspirowane także Wrocławiem i Wiedniem, tworzy występ wrocławskich muzyków: Michała Marcola (skrzypce), Aleksandry Kubas-Kruk (sopran) i Moniki Kruk (fortepian), którzy nagrali pierwszą płytę z utworami Paula Caro zatytułowaną Hommage a Paul Caro. Wrocławski kompozytor Paul Caro (ur. 25 października 1859 we Wrocławiu, zm. 23 czerwca 1914 tamże) kontynuował studia muzyczne w Konserwatorium Wiedeńskim, gdzie pobierał lekcje kompozycji u samego Antona Brucknera. Kompozytor pozostawił po sobie bogate dziedzictwo muzyczne, nieznane nawet muzykom i teoretykom muzyki. Twórczość kompozytora obejmuje całe spektrum gatunków muzycznych, w tym unikalne utwory muzyki kameralnej.

W programie: 
Paul Caro: Sonata na skrzypce i fortepian op. 2 i Sonata na wiolonczelę i fortepian op. 42 

Organizatorzy:
Instytut Polski w Wiedniu, Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Austrii, Stacja Naukowa Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu

Partner:
Klub Profesorów przy Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu

Data i godzina: piątek, 26 stycznia, 18:00
Miejsce: Instytut Polski, Am Gestade 7, 1010 Wiedeń
Informacje i bilety: Wstęp wolny. Wymagana rejestracja: event.wien@instytutpolski.pl


„Złota Rybka” – teatr dla dzieci 🗓

Magiczny spektakl, który zabierze Was w podróż do świata pełnego cudów i ważnych prawd. Poznacie losy skromnego rybaka i jego żony, którzy przekonają się, że prawdziwe bogactwo nie kryje się w złotych pałacach, lecz w sercu pełnym miłości i dobroci.
25 05.2025 Program, Teatr

Portret kompozytorski: Zbigniew Bargielski 🗓

W pierwszym koncertowym spotkaniu z cyklu „Portrety kompozytorów” zaprezentowana zostanie muzyka Zbigniewa Bargielskiego. Urodzony w 1937 roku w Łomży kompozytor fascynuje precyzyjną, nastrojową językiem dźwięku, który wyróżnia się na tle technik swojej epoki.
27 03.2025 Muzyka, Program

„Wombat nie śpi”. Teatr Sztuki Ciała 🗓

Interaktywny warsztat oraz poetycki spektakl „Mały wombat nie chce spać” odkrywają sztukę pantomimy i onomatopei – poruszająco, pełne wyobraźni i bez barier językowych! Dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat!
29 03.2025 Program, Teatr