17.04.2024 Aktualności

„Chłopi” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana

Film opowiada historię chłopki Jagny, która zostaje zmuszona do małżeństwa z dużo starszym, ale zamożnym chłopem, choć tak naprawdę kocha jego syna.

Data i godzina: 17 kwietnia, godz. 20:00

Animowany dramat Doroty Kobieli i Hugh Welchmana oparty na powieści „Chłopi” polskiego noblisty Władysława Stanisława Reymonta. Akcja filmu rozgrywa się pod koniec XIX wieku i opowiada historię chłopki Jagny, która zostaje zmuszona do poślubienia znacznie starszego, ale zamożnego chłopa, choć tak naprawdę kocha jego syna. Film został zrealizowany przy użyciu skomplikowanej techniki animacji, będącej mieszanką animacji i ręcznie malowanych obrazów olejnych, i został zgłoszony przez Polskę jako kandydat do Oscara 2024 w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy.

Chłopi, OmdU, PL 2023, 110 min., język oryginalny
Reżyseria: Dorota Kobiela, Hugh Welchman
Występują: Mirosław Baka, Kamila Urzędowska, Robert Gulaczyk, Sonia Bohosiewicz, Ewa Kasprzyk, Dorota Stalińska

 

Światowa premiera: TIFF – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto 2023

Polski film nominowany do Oscara dla najlepszego filmu zagranicznego 2024

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2023: Nagroda Publiczności

 

Data i godzina: środa, 17 kwietnia, godz. 20.00

Miejsce: Leokino, Anichstraße 36, 6020 Innsbruck

Bilety: www.leokino.at


Świąteczne spotkanie z partnerami i przyjaciółmi Instytutu

Była to doskonała okazja, aby podsumować mijający rok, podziękować za wspólną pracę oraz podzielić się planami na nadchodzące miesiące.
02 12.2025 Aktualności

O radości z języka – wykład prof. Jerzego

To niepowtarzalna okazja, by posłuchać jednego z najbardziej cenionych językoznawców, znanego z niezwykłej umiejętności opowiadania o języku w sposób barwny, błyskotliwy i pełen humoru. 
03 12.2025 Aktualności

Biblioteka Instytutu Polskiego do 31.1.2026r. zamknięta 🗓

Serdecznie zapraszamy od 1.2.2026r.
10 11.2025 11 11.2025 Aktualności