Finał obchodów jubileuszu 50-lecia Instytutu Polskiego w Wiedniu spotkał się z dużym zainteresowaniem Wiedeńczyków, sąsiadów Instytutu, a także wielu mieszkających w Austrii Polaków. Specjalnie dla naszych gości przygotowany został bogaty program kulturalny pełen niezapomnianych atrakcji.
Pierwsza część upłynęła pod znakiem wystąpień przedstawicieli Ministerstw Spraw Zagranicznych obu państw: podsekretarz stanu w MSZ RP, Henryki Mościckiej-Dendys oraz szefa sekcji ds. kultury austriackiego MSZ, Christopha Thun-Hohensteina, jak również burmistrza pierwszej dzielnicy Wiednia, Markusa Figla oraz dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu, Moniki Szmigiel-Turlej. Po oficjalnej inauguracji wybrzmiało huczne „Happy Birthday” w różnych wariacjach, co wprowadziło publiczność w radosny i świąteczny nastrój.
Następnie odbyła się pierwsza część koncertu klasycznego „Polish Spirit”. Pianistki Elżbieta Wiedner-Zając i Natalia Rehling wykonały m.in. utwory Chopina oraz Impromptu „Fröhliche Begegnung” („Radosne spotkanie”): utwór fortepianowy na cztery ręce skomponowany przez Elżbietę Wiedner-Zając z okazji 50-lecia Instytutu.
Kolejnym punktem programu był odczyt sztuki dramaturżki Magdaleny Marszałkowskiej „Ich habe Glück gehabt” („Miałem szczęście”), która odkryła tajemnice i burzliwe historie kamienicy przy placu Am Gestade, w której nieprzerwanie od ponad 50 lat znajduje się siedziba Instytutu.
Podczas drugiej części koncertu klasycznego „Polish Spirit” wybrzmiały utwory Debussy’ego, Szymanowskiego i Moniuszki. Wystąpili m.in. Pontis Trio z Natalią Rehling (fortepian) oraz kwartet smyczkowy z Jolantą Sosnowską (skrzypce), Zuzanną Budzyńską-Ogryzek (skrzypce), Weroniką Izert (altówka) i Weroniką Strugałą (wiolonczela).
Po zakończeniu koncertu uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach tanecznych oraz warsztatach lepienia pierogów. Pod okiem Joanny Pacuły-Nowak (menadżerka kultury w Mozarthaus Vienna) oraz Alicji Zell (kierowniczka polskiej grupy folklorystycznej Mazurki) publiczność nauczyła się podstawowych kroków polskich i austriackich tańców ludowych, a razem z Thomasem Piotrowskim (Bistro Piotrowski) lepili tradycyjne polskie pierogi.
Zwieńczeniem uroczystości był wieczorny koncert zespołu Duxius z Edytą Rogowską, który łączył w sobie takie gatunki muzyczne jak funk, indie, rock i jazz i wprowadził publiczność w niesamowity nastrój. Koncert był niezwykle energetyczny i obfitował w wiele muzycznych niespodzianek.
Całość moderowała Ewa Kasp, słynna polsko-austriacka aktorka i influencerka.
Podczas uroczystości goście mogli również obejrzeć wystawę STREET_ART / MURALS oraz graffiti wykonane przez zespół Instytutu, który nie tylko promuje sztukę, ale także sam ją tworzy! Z okazji 50-lecia wspólnymi siłami powstały dwa dzieła: mural nad kanałem Dunajskim oraz graffiti na płótnie, które można oglądać w ramach ww. wystawy STREET_ART / MURALS. Wystawa prezentuje wybór najciekawszych prac polskich artystów z ostatnich lat, koncentrując się na wielkoformatowych muralach, które łączą w sobie kreatywność z technologią i głębszym przesłaniem.
Dziękujemy wszystkim za przybycie i wspólne świętowanie niezwykłego 50-lecia Instytutu Polskiego w Wiedniu!
Fot. G. Lenart