5.09.2024 Film, Program

„Reclaim the City” Ewy Ewart

Pokaz filmu z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

1 sierpnia 1944 roku, po latach nieludzkiej okupacji niemieckiej, w której każdy dzień naznaczony był nowymi zbrodniami, ludność Warszawy chwyciła za broń. Powstanie Warszawskie zostało zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, trwało 63 dni i było największym zrywem zbrojnym w okupowanej przez Niemców Europie. Nierówna walka o Warszawę doprowadziła do zniszczenia miasta i spowodowała śmierć około 150 000 osób oraz wygnanie pozostałych mieszkańców.

Wiele lat później niektórzy powstańcy i cywile uwikłani w horror 63 dni walk dzielą się swoimi wspomnieniami i doświadczeniami.

Film „Reclaim the city” Ewy Ewart zawiera unikatowe materiały filmowe trzech członków brytyjskich sił powietrznych RAF, którzy w sierpniu 1944 roku pospieszyli z pomocą polskim powstańcom. Jeden z nich, 92-letni Lawrence Toft, ówczesny pilot samolotu Halifax, opisuje dramatyczne wydarzenia z lotu do Warszawy 14 i 15 sierpnia, podczas którego zrzucał zaopatrzenie dla powstańców.

„Reclaim the city” (Polska 2014), 73 min, wersja oryginalna z angielskim lektorem (bez napisów)

 

Moderacja:

René Bienert, Miejsce Pamięci Obozu Koncentracyjnego Mauthausen / Mauthausen Memorial – „Po powstaniu. Deportowani do Mauthausen i Gusen. Polscy cywile na celowniku SS”

Prof. Wolfgang Mueller, Austriacka Akademia Nauk, Instytut Historii Europy Wschodniej, Uniwersytet Wiedeński – „Powstanie Warszawskie 1944: Fakty i wnioski”

 

Data i godzina: czw., 5 września, godz. 19:00

Miejsce: CineCenter, Fleischmarkt 6, 1010 Wiedeń

Info und Karten: Wstęp wolny. Koniecznie wymagana rezerwacja miejsc: event.wien@instytutpolski.pl 

Organizatorzy: Instytut Polski w Wiedniu, Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Wiedniu, Stacja Naukowa Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu


Wystawa „Helena Frank N. Furter” Grzegorza Siembidy.

Wystawa „Helena Frank N. Furter” Grzegorza Siembidy to hołd dla zapomnianych malarek, która w wyjątkowy sposób łączy tradycyjne i nowoczesne techniki artystyczne.
27 09.2024 18 10.2024 Program, Sztuka

Jesień organowa 2024 z udziałem polskiego organisty

„Jesień Organowa” to projekt, w ramach którego dwa miasta – Bruck nad Leithą i Hainburg nad Dunajem łączą się dzięki muzyce organowej. Cykl składa się z sześciu koncertów granych przez krajowych i zagranicznych organistów koncertowych.
22 09.2024 Muzyka, Program

Vienna Design Week 2024: SUSTAINABILITY AND ACCESSIBILITY

W ramach wystawy SUSTAINABILITY AND ACCESSIBILITY Instytut Polski w Wiedniu zaprezentuje prace studentów i absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, które podejmują próbę odpowiedzi na współczesne problemy, takie jak kryzys klimatyczny i nadmierna konsumpcja.
21 09.2024 31 10.2024 Design, Program