7.11.2024 Historia, Program, Wiedza

„Przecież część serca została się tam w dole, na Majdanku. Dziennik Jadwigi Ankiewicz” – prezentacja książki i dyskusja

W jaki sposób wyjątkowy autobiograficzny tekst młodej Polki, więźniarki obozu koncentracyjnego w Lublinie, może być wykorzystany do nauczania historii w Austrii?

W jaki sposób wyjątkowy autobiograficzny tekst młodej Polki, więźniarki obozu koncentracyjnego w Lublinie, który jest już dostępny w niemieckim tłumaczeniu, może być wykorzystany do nauczania historii?

15 stycznia 1943 r. 16-letnia Polka Jadwiga Ankiewicz została deportowana do obozu koncentracyjnego w Lublinie przez niemieckich okupantów podczas nalotu na Warszawę. Została zmuszona do pracy w pralni, która znajdowała się w bezpośrednim sąsiedztwie tzw. starego krematorium. Podczas czteromiesięcznego uwięzienia niemal codziennie potajemnie pisała pamiętnik, a po zwolnieniu udało jej się przemycić swoje zapiski z obozu.

Dziś pamiętnik Jadwigi Ankiewicz dostarcza nam informacji o codziennym życiu w obozie zagłady, o jej obserwacjach oraz o nadziejach i obawach młodej kobiety. Ten wyjątkowy autobiograficzny tekst został opublikowany z komentarzem przez Państwowe Muzeum na Majdanku w 2020 roku, a rok później ukazał się również w języku niemieckim.

Wieczór poświęcony jest tej młodej kobiecie, jej historii i badaniu Majdanka jako miejsca pamięci i upamiętnienia. Obóz koncentracyjny w Lublinie istniał od jesieni 1941 r. do wyzwolenia w lipcu 1944 r. i był obozem jenieckim, karnym, przetrzymywania, pracy i zagłady, do którego od wiosny 1942 r. deportowano wielu Żydów z Europy Środkowej i Zachodniej, w tym z Austrii. Czy zapiski Jadwigi Ankiewicz, które są obecnie dostępne w języku niemieckim, mogą być z powodzeniem wykorzystywane w Austrii do celów edukacyjnych w muzeach i miejscach pamięci lub w edukacji o Holokauście?

 

Program
Powitanie: Radca-Minister, kierujący placówką, Janusz Styczek
Czytanie z Dziennika Jadwigi Ankiewicz w języku polskim i niemieckim, aktorka Ewa Kasp
Prezentacja książki Kierownik Działu Edukacji Państwowego Muzeum na Majdanku, Jolanta Laskowska

 

Dyskusja w gronie ekspertów (język niemiecki i angielski): Rola świadectw więźniów w pracy edukacyjnej.

Jochen Böhler – Dyrektor Wiedeńskiego Instytutu Wiesenthala Badań nad Holokaustem (VWI),
Jolanta Laskowska – Kierownik Działu Edukacji Państwowego Muzeum na Majdanku,
Valentin Johler – Były członek Służby Pamięci Państwowego Muzeum na Majdanku 2021–2022,
Karolina Wasiluk – edukatorka Państwowego Muzeum na Majdanku,
Marlene Wöckinger – edukatorka KZ-Gedenkstätte Mauthausen Memorial

Moderacja: Pia Schölnberger, Kierownik Komisji ds. Badań nad Proweniencją BMKÖS

Wydarzenie poprowadzi kurator Birgit Johler.

 


Data i godzina: Czw., 7 listopada 2024, godz. 18.30
Miejsce: Instytut Polski w Wiedniu, Am Gestade 7, 1010 Wien 
Informacja i bilety: Wstęp wolny. Konieczna rezerwacja miejsc: event.wien@instytutpolski.pl 
Organizator: Instytut Polski w Wiedniu
Partner: Bundesministerium für Kunst, Kultur, öffentlichen Dienst und Sport (Federalne Ministerstwo Sztuki, Kultury, Służby Cywilnej i Sportu Austrii)
Organizacja: Birgit Johler – Kuratorka Graz/Wiedeń

 


„Złota Rybka” – teatr dla dzieci 🗓

Magiczny spektakl, który zabierze Was w podróż do świata pełnego cudów i ważnych prawd. Poznacie losy skromnego rybaka i jego żony, którzy przekonają się, że prawdziwe bogactwo nie kryje się w złotych pałacach, lecz w sercu pełnym miłości i dobroci.
25 05.2025 Program, Teatr

Portret kompozytorski: Zbigniew Bargielski 🗓

W pierwszym koncertowym spotkaniu z cyklu „Portrety kompozytorów” zaprezentowana zostanie muzyka Zbigniewa Bargielskiego. Urodzony w 1937 roku w Łomży kompozytor fascynuje precyzyjną, nastrojową językiem dźwięku, który wyróżnia się na tle technik swojej epoki.
27 03.2025 Muzyka, Program

„Wombat nie śpi”. Teatr Sztuki Ciała 🗓

Interaktywny warsztat oraz poetycki spektakl „Mały wombat nie chce spać” odkrywają sztukę pantomimy i onomatopei – poruszająco, pełne wyobraźni i bez barier językowych! Dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat!
29 03.2025 Program, Teatr