10.04.2025 Historia, Program

Kultura pamięci i edukacja na przykładzie Miejsca Pamięci Mauthausen-Gusen. Dyskusja panelowa

Tematy związane z projektami edukacyjnymi i miejscami edukacyjnymi oraz ich znaczeniem dla przyszłych pokoleń zostaną omówione w dyskusji panelowej.

Data i godzina: 10 kwietnia 2025 r., godz. 17:00
Miejsce: Instytut Polski w Wiedniu, Am Gestade 7, 1010 Wiedeń 17.00-20.00
Informacje i bilety: Wstęp wolny. Wymagana rejestracja: event.wien@instytutpolski.pl

Obóz koncentracyjny Gusen został założony w grudniu 1939 roku jako filia obozu koncentracyjnego Mauthausen. Pierwsi więźniowie zostali oficjalnie zarejestrowani w maju 1940 roku. Do czasu wyzwolenia w maju 1945 r. w Gusen więziono łącznie około 72 000 więźniów z prawie 30 różnych krajów. Ponad połowa z tych więźniów nie przeżyła. Republika Austrii jest odpowiedzialna za miejsce pamięci obozu koncentracyjnego Gusen od 1997 roku. Miejsce to było niegdyś sceną niezliczonych zbrodni, a dziś służy jako pomnik ofiar, ale także jako miejsce edukacji historycznej i politycznej. Historia tego miejsca charakteryzuje się cierpieniem i niesprawiedliwością, dlatego ważne jest, aby miejsce to służyło zrozumieniu i zachowaniu lekcji z przeszłości.

Miejsca pamięci odgrywają ważną rolę w kulturze pamięci. Stają się żywym miejscem spotkań w celach edukacyjno-historycznych. Odbywają się tu oprowadzania z przewodnikiem, warsztaty i seminaria, zachęcające odwiedzających do zaangażowania się w aktualne kwestie społeczne w oparciu o pytanie „Co to ma wspólnego ze mną?”. Programy edukacyjne skierowane są do uczniów, studentów i ogółu społeczeństwa i mają na celu podniesienie świadomości na temat zagrożeń związanych z ekstremizmem i dyskryminacją.

Podczas dyskusji panelowej w Instytucie Polskim przedstawiciele Funduszu Narodowego Republiki Austrii na rzecz Ofiar Narodowego Socjalizmu, Miejsca Pamięci Obozu Koncentracyjnego Mauthausen, Regionu Świadomości Mauthausen-Gusen-St. Georgen, Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Państwowego Muzeum na Majdanku będą dyskutować na tematy związane z projektami edukacyjnymi i ośrodkami edukacyjnymi oraz ich znaczeniem dla przyszłych pokoleń.

 

Prowadzenie: redaktor Jakub Kukla, Polskie Radio dla Zagranicy

 

 

Organizator: Instytut Polski w Wiedniu

Partnerzy: Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Austrii, Fundusz Narodowy Republiki Austrii na rzecz Ofiar Narodowego Socjalizmu, Miejsce Pamięci Obóz Koncentracyjny Mauthausen / Miejsce Pamięci Obóz Koncentracyjny Gusen, Region Świadomości Mauthausen – Gusen – St. Georgen, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Państwowe Muzeum na Majdanku


„Złota Rybka” – teatr dla dzieci 🗓

Magiczny spektakl, który zabierze Was w podróż do świata pełnego cudów i ważnych prawd. Poznacie losy skromnego rybaka i jego żony, którzy przekonają się, że prawdziwe bogactwo nie kryje się w złotych pałacach, lecz w sercu pełnym miłości i dobroci.
25 05.2025 Program, Teatr

Portret kompozytorski: Zbigniew Bargielski 🗓

W pierwszym koncertowym spotkaniu z cyklu „Portrety kompozytorów” zaprezentowana zostanie muzyka Zbigniewa Bargielskiego. Urodzony w 1937 roku w Łomży kompozytor fascynuje precyzyjną, nastrojową językiem dźwięku, który wyróżnia się na tle technik swojej epoki.
27 03.2025 Muzyka, Program

„Wombat nie śpi”. Teatr Sztuki Ciała 🗓

Interaktywny warsztat oraz poetycki spektakl „Mały wombat nie chce spać” odkrywają sztukę pantomimy i onomatopei – poruszająco, pełne wyobraźni i bez barier językowych! Dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat!
29 03.2025 Program, Teatr