Czas trwania wystawy: 1 lipca – 19. Sierpnia 2026
Miejsce: Plac Am Gestade, 1010 Wien
Otwarcie wystawy: 1 lipca godzina 17:30 w obecności artysty Jana Rutki
Letnia wystawa plenerowa została przygotowana z okazji 100-lecia miasta Gdyni i ukazuje fenomen miasta, które w niezwykle krótkim czasie zostało zbudowane niemal „od podstaw” – na piaskach nad Bałtykiem. Gdynia, jeden z najbardziej fascynujących projektów urbanistycznych XX wieku, nazywana symbolem polskiej nowoczesności okresu międzywojennego, stała się wizją dynamicznego, otwartego na świat miasta portowego. Powstający od lat 20. XX wieku port morski oraz modernistyczna architektura stworzyły wyjątkową przestrzeń miejską, która do dziś zachwyca swoją spójnością, funkcjonalnością i estetyką.
Fenomen Gdyni polega nie tylko na tempie jej rozwoju, lecz także na odważnej idei nowoczesnego miasta przyszłości. Jasne elewacje budynków, geometryczne formy inspirowane architekturą okrętową, szerokie ulice oraz bliskość morza stworzyły unikalny charakter miasta, które dziś uznawane jest za jeden z najważniejszych przykładów modernizmu w Europie.
Podczas wystawy zaprezentowane zostaną między innymi prace polskich grafików i ilustratorów, w tym Jana i Grzegorza Rutki. Letni charakter ekspozycji nawiązuje do atmosfery nadmorskiego miasta, wakacyjnych podróży i estetyki polskiego plakatu.
Otwarcie wystawy odbędzie się 1 lipca 2026 roku o godzinie 17:30 i połączone będzie z oprowadzaniem kuratorskim.
Ekspozycja prezentowana będzie przed siedzibą Instytutu Polskiego na placu Am Gestade od 1 lipca do 19 sierpnia 2026 roku.