11.11.2020 Știri

Ziua Națională a Independenței

Cu 102 ani în urmă, pe 11 noiembrie 1918, Polonia își recăpăta independența. În acea zi, eliberat din Cetatea Magdeburg, Józef Piłsudski a preluat puterea militară a Consiliului de Regență după trei zile de conducere civilă, pentru ca, în cele din urmă, „în calitate de Comandant Suprem al Armatei Poloneze [...] să notifice guvernelor și națiunilor armate și neutre” întoarcerea „Republicii Polone Renăscute și Independente” pe harta lumii. După 123 de ani, Polonia devenea stat suveran, recâștigându-și locul pe arena internațională.

Cinci generații au luptat în răscoale, au menținut spiritul polonității, au rezistat germanizării și rusificării pentru ca, în noiembrie 1918, polonezii să se poată bucura de libertate. Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, generalul Józef Haller, Ignacy Daszyński, Wincenty Witos și Wojciech Korfanty reprezintă acei oameni de stat care au fost părinții Poloniei Independente. Ei proveneau din medii politice distincte, dar scopul lor comun în 1918 a fost ca polonezii să-și reconstruiască propriul stat.

Atmosfera acestui moment extraordinar a fost descrisă de prim-ministrul de la acea vreme, Jędrzej Moraczewski: „Este cu neputință să redau acel extaz, acea bucurie nebună care a cuprins poporul polonez în acel moment. Cordoanele s-au rupt după 120 de ani. Libertate! Independenţă! Unire! Propriul stat! Pentru totdeauna! Haos? Asta nu e nimic. Va fi bine. […] Cel care nu a trăit acele zile scurte, care nu a luat-o razna de bucurie atunci împreună cu întreaga națiune, acela nu va simți în viața lui o bucurie mai mare”.

Amintirea zilei istorice de acum 102 ani, când Polonia și-a recâștigat Independența și Libertatea, rămâne până astăzi o sursă de inspirație pentru noi, de a acționa spre binele patriei noastre – Polonia.

Scheduled Știri

Distincția onorifică „Bene Merito” pentru Luiza Săvescu

Cu ocazia jubileului de 25 de ani al Institutului Polonez din București, pe 17 iunie 2026 la Muzeul Național al Țăranului Român din București au fost acordate distincțiile onorifice „Bene Merito” ale ministrului afacerilor externe al Republicii Polone, Radosław Sikorski.
18 06.2026 Evenimente, Știri

25 de ani de povești împreună –

Pe 17 iunie 2026, Institutul Polonez din București a sărbătorit 25 de ani de activitate la Muzeul Național al Țăranului Român din București.
18 06.2026 Evenimente, Știri

Oana Cristea Grigorescu distinsă de Minsiterul Culturii

În ziua de 11 martie 2026, la Ambasada Poloniei din București, a primit distincția din partea Ministerului Culturii din Polonia persoana care nu a putut fi prezentă pe 2 martie la Ateneul Român. O persoană cu care am colaborat cu succes la foarte multe proiecte în ultimii 10 ani. Distincția a fost înmânată de ambasadorul Republicii Polone în România, Excelența Sa domnul Paweł Soloch.
11 03.2026 SEZONUL PL-RO, SOLIDARITATEA PL-RO, Știri