22.11.2022 Știri

Oksana Zabușko, laureata Premiului „Stanisław Vincenz”

Scriitoarea, poeta și eseista ucraineană Oksana Zabușko este laureata ediției din acest an a Premiului “Stanisław Vincenz” acordat de Consiliul orașului Cracovia pentru realizări remarcabile în popularizarea culturii Europei Centrale și de Est. Ceremonia de premiere a avut loc pe 22 noiembrie 2022 în deschiderea congresului Open Eyes Economy Summit.

Patronul Premiului – Stanisław Vincenz (1888-1971) – este cunoscut pe scară largă în cultura și literatura poloneză și europeană drept un remarcabil etnograf, eseist, filosof, scriitor și autorul renumitei trilogii „În vârful poloninei” („Na wysokiej połoninie”). A fost cercetător și expert în cultura huțulilor și pocuților, precum și creatorul conceptului conform căruia nu statele, ci „micile patrii” regionale determină legăturile dintre europeni. Stanisław Vincenz a fost un om al dialogului intercultural și internațional.

Zabușko s-a născut în anul 1960, la Luțk. Are titlul de doctor în filozofie, obținut la Universitatea din Kiev. A lucrat ca profesor invitat la universitățile din Statele Unite ale Americii. În opera sa, ea abordează subiecte legate de feminism și problemele postcolonialismului. Cărțile autoarei au fost traduse în multe limbi, inclusiv în polonă și în română.

Cel mai mare succes editorial al Oksanei Zabușko a fost cartea publicată în 1996 cu titlul „Studii în teren despre sexul ucrainean”. Autoarea face aici o descriere a psihicului uman care a experimentat teroarea sistemului comunist. Publicația este considerată a fi primul manifest al feminismului ucrainean.

La 23 februarie 2022, în ajunul invaziei ruse asupra Ucrainei, i-a fost publicată cartea „Planeta Piołun”, o colecție de eseuri dedicată cititorilor polonezi și scrise după ocuparea Crimeei de către ruși în anul 2014. Autoarea împărtășește cititorilor gândurile ei despre dezastrul de la Cernobîl, despre atitudinea ucrainenilor față de autoritățile sovietice sau informații despre Marea Foamete din 1933.

Scheduled Știri

Distincția onorifică „Bene Merito” pentru Luiza Săvescu

Cu ocazia jubileului de 25 de ani al Institutului Polonez din București, pe 17 iunie 2026 la Muzeul Național al Țăranului Român din București au fost acordate distincțiile onorifice „Bene Merito” ale ministrului afacerilor externe al Republicii Polone, Radosław Sikorski.
18 06.2026 Evenimente, Știri

25 de ani de povești împreună –

Pe 17 iunie 2026, Institutul Polonez din București a sărbătorit 25 de ani de activitate la Muzeul Național al Țăranului Român din București.
18 06.2026 Evenimente, Știri

Oana Cristea Grigorescu distinsă de Minsiterul Culturii

În ziua de 11 martie 2026, la Ambasada Poloniei din București, a primit distincția din partea Ministerului Culturii din Polonia persoana care nu a putut fi prezentă pe 2 martie la Ateneul Român. O persoană cu care am colaborat cu succes la foarte multe proiecte în ultimii 10 ani. Distincția a fost înmânată de ambasadorul Republicii Polone în România, Excelența Sa domnul Paweł Soloch.
11 03.2026 SEZONUL PL-RO, SOLIDARITATEA PL-RO, Știri