7.05.2025 - 25.05.2025 Istorie

Luptă, suferință și prietenie: expoziție despre polonezi în Al Doilea Război Mondial la Alba Iulia

La optzeci și șase de ani de la începutul celui de-Al Doilea Război Mondial, în pragul zilei de 8 mai – o dată sărbătorită în multe țări drept ziua victoriei asupra nazismului –, ne reamintim că istoria nu a fost niciodată atât de clar delimitată între bine și rău, între învingători și învinși. În acele vremuri tulburi, la fel ca și astăzi, bucuriile au fost adesea umbrite de noi începuturi de suferință, iar victoria a venit la pachet cu noi tragedii și nedreptăți.

În acest spirit de aducere aminte și reflecție, Muzeul Național al Unirii din Alba Iulia găzduiește, începând cu 7 mai 2025, la ora 12:00, expoziția „Luptă și suferință. Polonezii în timpul celui de-Al Doilea Război Mondial”, organizată în Sala Unirii.

Expoziția, realizată de Muzeul Celui de-Al Doilea Război Mondial din Gdańsk, împreună cu Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Polone și prezentată în România cu sprijinul Institutului Polonez din București, oferă o incursiune profund emoționantă în suferințele și curajul poporului polonez în timpul celui mai sângeros conflict al secolului XX.

La 1 septembrie 1939, Polonia a fost atacată brutal de Germania nazistă, iar câteva zile mai târziu, pe 17 septembrie, trupele sovietice au invadat din est. Prăbușirea Poloniei părea iminentă, dar spiritul său nu a fost înfrânt. De-a lungul întregului război, polonezii au continuat să lupte – pe teritoriul lor ocupat, în mișcări de rezistență clandestine, dar și pe fronturile Europei și ale Africii de Nord.

Expoziția, compusă din 16 panouri sugestive, reconstituie cele mai importante momente ale acestei lupte disperate, aducând la lumină nu doar faptele de arme, ci și drama civililor, suferințele zilnice ale unei națiuni cufundate în bezna ocupației.

Un capitol aparte al expoziției, dedicat relațiilor polono-române din acea perioadă, amintește un fapt adesea trecut cu vederea: România a devenit adăpost pentru zeci de mii de refugiați polonezi care, fugind de teroarea nazistă și sovietică, și-au găsit salvarea pe meleagurile românești.

România anului 1939, deși confruntată ea însăși cu amenințări externe și instabilitate internă, a deschis granițele, oferind nu doar un adăpost temporar, ci și speranță. În mai multe orașe, polonezii au găsit prietenie, școli, spitale improvizate și chiar forme de guvernare în exil. Această pagină de solidaritate românească străbate expoziția prin fotografii de arhivă inedite, provenite din colecțiile Arhivelor Naționale ale României.

Această expoziție este mai mult decât o lecție de istorie: să devină un moment de reflecție asupra fragilității păcii și asupra responsabilității fiecărei generații de a o proteja.

Într-o lume în care conflictul nu a fost niciodată cu totul alungat, în care războaie regionale, exoduri de refugiați și acte de intoleranță continuă să zguduie conștiința umanității, povestea polonezilor din timpul celui de-Al Doilea Război Mondial rezonează dureros de actual.

Expoziția „Luptă și suferință” va putea fi vizitată la Muzeul Național al Unirii din Alba Iulia până la 25 mai  2025.

from to
Scheduled Istorie

Filmul „Katyń” în Republica Moldova 🗓

Filmul bazat pe fapte reale, „Katyń”, al renumitului regizor polonez Andrzej Wajda va fi prezentat pe 3 iulie în deschiderea primei ediții a Festivalului de Film și Istorii din Mereni, în Republica Moldova.
03 07.2026 Cinema, Evenimente, Istorie

Expoziția „Józef Piłsudski – om de stat

Cu ocazia împlinirii a 91 de ani de la moartea mareșalului Józef Piłsudski, la Biblioteca „Adam Mickiewicz” din Chișinău a fost organizată expoziția intitulată „Józef Piłsudski – om de stat al Poloniei și Europei”. Expoziția a fost realizată pentru a comemora una dintre cele mai importante personalități din istoria Poloniei și pentru a evidenția rolul său în istoria Europei.
11 05.2026 30 06.2026 Istorie

Expoziția „Descoperiri poloneze care au schimbat lumea”

Pe gardul Muzeului Național de Istorie a Moldovei din Chișinău este prezentată expoziția „Descoperiri poloneze care au schimbat lumea”, deschisă publicului în perioada 2 iunie – 2 iulie. Expoziția poate fi vizitată în orice moment, oferind o perspectivă accesibilă și inspirațională asupra contribuției Poloniei la dezvoltarea tehnologiei moderne.
02 06.2026 02 07.2026 Alte, Istorie