23.08.2023 Sztuki wizualne

Polski performans na festiwalu Ecosistem

Performans "Landscape Before Catastrophe" polskiego choreografa Hygina Delimata zostanie zaprezentowany 23 sierpnia 2023 roku w Narodowym Centrum Tańca w Bukareszcie w ramach Ecosistem - Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych organizowanego przez Stowarzyzenie Șangri-La Artistic Ground.

Choreograficzny obraz nieuchronności: rozkładu, zniszczenia i rozpadu wraz z poprzedzającymi je okresami ciszy i spokoju. Hygin Delimat penetruje ten emocjonalnie naładowany krajobraz tanecznym solo, podczas którego wchodzi w dialog między wrażliwym ciałem a delikatną materią. Performans przedstawia paralele między uniwersalnymi mitami Atlasa i Syzyfa a współczesnym człowiekiem – w tym jego relacją z planetą. W atmosferze frywolnego dowcipu z jednej strony i odpowiedzialności z drugiej, Hygin Delimat tworzy epicki dramat, napędzany muzyką polskiego kompozytora Henryka Góreckiego.

 

Choreografia/wykonanie/projekt: Hygin Delimat

 

Konsultacje dramaturgiczne: Noemi Wagner, Łukasz Czapski

 

Dźwięk: Hygin Delimat

 

Muzyka: Henryk Górecki – III Symfonia op. 36

 

Koprodukcja w ramach Artist At Resort w Tanz*Hotel Wiedeń

 

Zdjęcie: Mandala Performance Festival, Festival Sola Belgrad

 

Hygin Delimat poprowadzi również warsztat „sharing practices” (czwartek, 24 sierpnia, 11.00 – 13.00, w Linotip – Niezależnym Centrum Choreograficznym) dla profesjonalistów z branży sztuk performatywnych z doświadczeniem ruchowym.

 

BIO // Hygin Delimat

Choreograf, performer, kurator, inżynier światła, producent, artysta wideo i fotograf. Dyrektor artystyczny Body Architects, Mind Culture Podcast i Craft Choreography.

Uzyskała stopnie naukowe w dziedzinie badań nad ruchem (magister) i pedagogiki tańca (magister) na Uniwersytecie Antona Brucknera w Linzu. Jako tancerz współpracował z wieloma międzynarodowymi choreografami, w tym z Rose Breuss, Elio Gervasi, Georgem Blaschke, Willim Dornerem, Johanną Roggan, Robertem Clarkiem, Liv O’Donoghue, Juliette Villemin i Matjazem Faricem. Był stypendystą DanceWEB 2013. Mentorami, którzy wpłynęli na jego artystyczną podróż, w tym Rui Horta, Martin Sonderkamp i Ivo Dimchev. Brał udział w wielu rezydencjach artystycznych w Europie, a także w Salwadorze, Meksyku i Ugandzie. Hygin uwielbia współpracować z artystami z różnych dziedzin, w tym muzyki współczesnej, sztuk wizualnych i nowych mediów (w szczególności: Austrian Apparel, Hannes Kerschbaumer, Alex Chernyshkov, Marina Poulekhina, Ivan Shopov, Polina Stoyanova, Florian Voggeneder, Andreas Buttinger, Schayan Kazemi). W swoich badaniach ruchowych integruje podejścia i filozofie metod somatycznych i stylów tańca miejskiego.

Bilety do nabycia w serwisie kompostor.ro

Scheduled Sztuki wizualne

Ryszard Kaja „Plakat – Polska” w Muzeum

We współpracy z Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce (MACN) oraz Uniwersytetem Sztuki i Projektowania w Klużu-Napoce (UAD) organizujemy w dniach 27 listopada – 15 grudnia 2024 roku wystawę plakatów słynnego polskiego artysty Ryszarda Kai, jednego z najważniejszych twórców współczesnego europejskiego plakatu. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 50 plakatów z kultowej serii „Plakat – Polska”, które w sugestywny sposób ukazują różnorodność, piękno i wyjątkowość kulturowego oraz geograficznego krajobrazu Polski.
27 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa „Hocus Pocus” na Bucharest Graphic Days

Mamy przyjemność ponownie gościć w Bukareszcie Agatę Kulczyk i Marcina Markowskiego. Ich wystawa Hocus Pocus jest prezentowana w ramach Bucharest Graphic Days. Zapraszamy na spotkanie z artystami 24 listopada od godz. 19 w Sala Rotondă Teatru Narodowego w Bukareszcie.
24 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Chronicles from In-Between 495 to 570 nm

W sobotę, 2 listopada o godz. 17:00 w Goethe-Institut w Bukareszcie Stowarzyszenie Marginal otworzy Chronicles from In-Between 495 to 570 nm, interdyscyplinarną wystawę rumuńskiej edycji tytułowego projektu polskiej artystki Kasi Molgi, za pomocą którego bada ona paradoksy między postępem technologicznym a wyzwaniami środowiskowymi.
02 11.2024 16 11.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia