Przybliżamy Polskę poza jej granicami! Pokazujemy innym narodom naszą kulturę i sztukę, historię, naukę, edukację czy osiągnięcia organizacji pozarządowych. Wspieramy współpracę między Polską a innymi krajami w tych dziedzinach. Pomagamy w nawiązaniu kontaktów partnerom aktywnym w sferze międzynarodowej wymiany kulturalnej.

Podobnie jak 24 pozostałe Instytuty Polskie na świecie jesteśmy częścią Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej. Na co dzień zajmujemy się dyplomacją publiczną i kulturalną, współpracujemy z artystami, ekspertami, mediami i środowiskami opiniotwórczymi.

Dbamy, aby Polska była obecna w życiu publicznym i kulturalnym poszczególnych krajów, prowadzimy też działalność informacyjno-edukacyjną, np. wspierając nauczanie języka polskiego poza granicami naszego kraju.

Współpracujemy też z najważniejszymi polskimi instytucjami kultury, takimi jak np. Instytut Adama MickiewiczaPolski Instytut Sztuki FilmowejInstytut KsiążkiInstytut Teatralny oraz Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Instytut Polski w Bukareszcie działa na terenie dwóch krajów – Rumunii i Mołdawii.