10.09.2023 Muzyka, Wydarzenia

Polskie ludowe tradycje na festiwalu Balkanik w Bukareszcie

Pieśni zaczerpnięte z muzyki ludów karpackich i historyczne instrumenty - to propozycja polskiego zespołu Wernyhora, który 10 września wystąpi podczas jubileuszowej 10. edycji festiwalu Balkanik w Bukareszcie.

Wernyhora to muzyczne trio z Sanoka grające muzykę folkową o źródłach w karpackim pograniczu Polski i Ukrainy. Zespół od 2020 r. zdobył szereg nagród muzycznych na festiwalach folkowych i world music min. Nagrodę Główną na Mikołajkach Folkowych (2020), I nagrodę na Festiwalu „Nowa Tradycja” (2021) a także dwukrotnie II nagrody w konkursie na Folkowy Fonogram Roku (2022, 2023). Ostatnio zaś grupa otrzymała nominację do nagrody Best New Talent Award przyznawanej przez UPBEAT, czyli europejską platformę festiwali world music.

Wernyhora ma na koncie ponad 50 koncertów w Polsce i zagranicą. Zespół występował m.in. na scenach Etno Portu w Poznaniu (2021), Festiwalu w Rudolstadt w Niemczech (2022), World Music Festiwal w Bratysławie w Słowacji (2022) oraz Folkest w San Daniele we Włoszech (2023). Choć zespół bazuje na oryginalnych melodiach i słowach pieśni ludowych to twórczo rozwija je poprzez użycie wyjątkowego instrumentarium składającego się z instrumentów historycznych. Te ostatnie w połączeniu z charyzmatycznym głosem wokalistki tworzą niezwykłe i niespotykane połączenie.

Zespół wystąpi na scenie festiwalu Balkanik w Ogrodzie Uranus w Bukareszcie w niedzielę, 10 września, o godzinie 18.30. 

🎫 Bilety 👉 www.balkanikfestival.ro/tickets

***

Na płocie Ogrodu Uranus zwiedzający będą mogli zobaczyć również wystawę „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”, o prawdziwych wojowniczkach, kobietach odważnych, które spełniały swoje marzenia i odnosiły sukcesy. 

Wśród bohaterek wystawy – 17 Polek i 17 Rumunek – znalazły się m.in. wojowniczki o niepodległość, prawa kobiet, pionierki w dziedzinie nauki czy sportu. Wiele kobiet, których historie opowiada wystawa „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”, to postaci stosunkowo mało znane szerokiej publiczności, choć nie zabrakło także tych, które w obu krajach są bezsprzecznymi symbolami sukcesu.

Dokonania bohaterek naszej wystawy wciąż zadziwiają. Były odważne, zdolne, pomysłowe, pracowite, niemal codziennie przełamywały stereotypy, a swoim życiem udowadniały jak ważna jest w nim pasja. Dzięki takim kobietom Polska i Rumunia bardzo się zmieniły. Wiele z nich miało także wpływ na zmiany zachodzące na świecie. 

***

Scheduled Muzyka Wydarzenia

Ryszard Kaja „Plakat – Polska” w Muzeum

We współpracy z Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce (MACN) oraz Uniwersytetem Sztuki i Projektowania w Klużu-Napoce (UAD) organizujemy w dniach 27 listopada – 15 grudnia 2024 roku wystawę plakatów słynnego polskiego artysty Ryszarda Kai, jednego z najważniejszych twórców współczesnego europejskiego plakatu. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 50 plakatów z kultowej serii „Plakat – Polska”, które w sugestywny sposób ukazują różnorodność, piękno i wyjątkowość kulturowego oraz geograficznego krajobrazu Polski.
27 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa „Hocus Pocus” na Bucharest Graphic Days

Mamy przyjemność ponownie gościć w Bukareszcie Agatę Kulczyk i Marcina Markowskiego. Ich wystawa Hocus Pocus jest prezentowana w ramach Bucharest Graphic Days. Zapraszamy na spotkanie z artystami 24 listopada od godz. 19 w Sala Rotondă Teatru Narodowego w Bukareszcie.
24 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Polski akcent podczas 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu

Studencki spektakl „Mnemonic” z Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi znalazł się w programie 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych i Filmowych Class Fest 2024 w Kiszyniowie.
25 11.2024 29 11.2024 Teatr, Wydarzenia