9.09.2019 - 2.10.2019 Historia, Wydarzenia

Polska przypomina o tragedii wojny

Osiemdziesiąt lat po wybuchu II wojny światowej Polska, jej pierwsza ofiara, przypomina o najbardziej dramatycznym konflikcie zbrojnym w historii świata. Opowiada o nim wystawa, która z udziałem polskich i rumuńskich władz zostanie uroczyście otworzona 18 września 2019 roku w Senacie Rumunii, a później odwiedzi wiele innych miast kraju.

Ekspozycję „Walka i cierpienie. Obywatele Polscy podczas II wojny światowej” otworzą w Bukareszcie Minister Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej Jacek Czaputowicz i przewodniczący Senatu Rumunii Teodor Meleșcanu.

Wystawa prezentuje wojenne losy Polski, która 1 września 1939 roku została zaatakowana przez Niemcy, a 17 września przez Związek Radziecki. Mimo ogromnej liczebnej przewagi okupantów Polacy przez całą wojnę stawiali silny opór zbrojny, zarówno na terytorium swojego kraju, jak i na innych frontach i polach bitew całego świata. 

Ekspozycja złożona z 16 paneli przybliża najważniejsze momenty tamtego czasu. Wiele uwagi poświęca także losom ludności cywilnej. Jej bogactwem są fotografie archiwalne pozyskane z archiwów różnych krajów, w tym ze zbiorów rumuńskich. 

Opowieść o dramacie wojny, która została przygotowana przez jedno z najnowocześniejszych na świecie muzeów – Muzeum II Wojny Światowej z Gdańska oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej będzie prezentowana w ponad 60 krajach. Instytut Polski z Bukaresztu przygotował jej rumuńską wersję językową i wzbogacił ją o wątki dotyczące stosunków polsko-rumuńskich w czasie II wojny światowej, w tym fotografie ilustrujące pobyt w Rumunii 60-100 tys. polskich uchodźców, pozyskane z Narodowych Archiwów Rumunii.

Wystawa będzie prezentowana w Senacie Rumunii do 2 października 2019 roku z inicjatywy Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Rumunii i Instytutu Polskiego w Bukareszcie. 

Od 9 do 31 października będzie ją można oglądać w pięknie odrestaurowanym Narodowym Kompleksie Muzealnym „Mołdawia” w Pałacu Kultury w Jassach, a następnie kolejnych miastach Rumunii. W listopadzie ekspozycja trafi także do w Muzeum Narodowego Historii Mołdawii w stolicy tego kraju, Kiszyniowie.

Zobacz film rumuńskich vlogerów o miejscach, w których zaczęła się II wojna światowa (w języku rumuńskim):

from to
Scheduled Historia Wydarzenia

Polska artystka na rezydencji Flowing Streams 🗓

Magdalena Siemaszko, artystka, antropolożka i działaczka społeczna z wykształceniem biologicznym, weźmie udział w programie rezydencyjnym Flowing Streams w Eforie Colorat w dniach 28 czerwca - 12 lipca 2024 r. Program organizowany przez klaster EUNIC Romania przy wsparciu EUNIC Global obejmuje 7 rezydencji artystycznych na temat ekologii wody na rumuńskich terenach wiejskich.
28 06.2024 12 07.2024 Inne, Sztuki wizualne, Wydarzenia

„Zimna Wojna” nad Morzem Czarnym 🗓

Burzliwą historię zimnej wojny, czyli czasu napięć, konfliktów i rywalizacji między państwami komunistycznymi a Zachodem, będzie można poznać oglądając wystawę polskiego Instytutu Pamięci Narodowej, prezentowaną w Bibliotece Wojewódzkiej w Konstancy w dniach 4 lipca - 30 września 2024 roku.
04 07.2024 30 09.2024 Historia, Wydarzenia

Hanna Dys w Ateneum Rumuńskim – koncert

15 czerwca o godzinie 19:00 w Ateneum Rumuńskim, w ramach Bucharest Organ Fest - Cantus Ecclesiae, odbędzie się koncert wybitnej polskiej organistki Hanny Dys.
15 06.2024 Muzyka, Wydarzenia