Exploratory Night Walk z polskim kolektywem feministycznym Architektoniczki
Nocny Spacer Eksploracyjny dla Kobiet i Osób Niebinarnych! Zarejestruj się teraz!
Wezwanie na rzecz wolności korzystania z miasta przez kobiety i osoby niebinarne.
Perspektywa płci w projektowaniu przestrzeni miejskiej.
Wezwanie do działania na rzecz feministycznej transformacji lokalnych polityk.
Dołącz do nas i weź udział w nocnym spacerze! Czas spojrzeć na otoczenie z innej perspektywy. Co trzeba zrobić, żeby kobiety czuły się bezpiecznie i miały poczucie, że naprawdę mają swobodę poruszania się?
Serdecznie zapraszamy do udziału. Spacer odbędzie się 20 sierpnia 2024 roku o godzinie 22:00.
Kto może się zgłosić?
Kobiety i osoby niebinarne.
Zapisz się na nocny spacer wypełniając poniższy formularz:
https://forms.gle/1GutcVQbZKYAYerX8
Celem Nocnych Spacerów Eksploracyjnych jest identyfikacja nierówności w projektowaniu przestrzeni miejskiej i promowanie zmian poprzez autorefleksję i współpracę. Wzmocnienie pozycji kobiet i budowanie społeczności kobiecych przełoży się na uwzględnienie perspektywy płci w projektowaniu przestrzeni miejskiej i wspieranie feministycznej transformacji lokalnych polityk.
Informacje o koncepcji nocnego spaceru stworzonej przez polską agencję innowacji gender-smart Architektoniczki:
Kolektyw koncentruje się na włączaniu zasad feministycznych do planowania urbanistycznego i architektury. Jego celem jest kwestionowanie konwencjonalnych norm i promowanie inkluzywnych, sprawiedliwych i różnorodnych metod w planowaniu urbanistycznym i projektowaniu architektonicznym.
Agencja aktywnie gromadzi dowody, aby wykazać głęboki wpływ projektowania przestrzennego na trajektorie życiowe jednostek. Architektoniczki współpracują z WLINTA w zakresie mobilności domowej i codziennej urbanistyki; miasta opieki; przestrzeni dla dziewcząt; kobiet w mobilności, w skali od mm do km.
Doświadczenia kobiet w odzyskiwaniu przestrzeni publicznych były historycznie bardzo ograniczone. Jednak bez względu na to, czym były i jak do nich doszło, należy je docenić jako akty o wielkim znaczeniu politycznym. Społeczeństwo funkcjonujące w systemie patriarchalnym tworzy retorykę pozornej troski o bezpieczeństwo kobiet, która ostatecznie nakłada ograniczenia i reguluje sposób, w jaki kobiety poruszają się po mieście. Dlatego szeroko rozumiana wolność musi przede wszystkim obejmować swobodę poruszania się.
Nocny spacer WLINTA (kobiety, lesbijki, osoby inter-, niebinarne, transpłciowe i agenderowe), organizowany przez Instytut Polski w Bukareszcie we współpracy z kolektywem Architektoniczki, to spacer eksploracyjny inspirowany inicjatywami takimi jak Take Back the Night czy Women Walk At Midnight. Podczas tych wydarzeń przyglądamy się miastu z feministycznej perspektywy, badając, jak kobiety funkcjonują w nocnym mieście.
Więcej informacji o wydarzeniu znajdziecie tutaj, natomiast o kolektywie Architektoniczki tutaj.
Projekt jest częścią Narodowego Programu Kulturalnego „Timisoara – Europejska Stolica Kultury w 2023 roku” i jest finansowany z programu Legacy Timisoara 2023, realizowanego przez Centrum Projektów Miasta Timisoara, ze środków przyznanych z budżetu państwa, za pośrednictwem budżetu Ministerstwa Kultury. Projekt jest organizowany w partnerstwie z gminą Timiszoara, za pośrednictwem Centrum Projektów.