31.07.2024 - 31.12.2024 Aktualności

Polska w Bukareszcie

Czy wiedzieliście, że w Bukareszcie są ulice, które noszą nazwy bezpośrednio odnoszące się do Polski? W nadchodzących tygodniach na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych będziemy je przedstawiać, wraz z ciekawostkami dotyczącymi pochodzenia ich nazw.

ULICA POLSKA (sektor 1, okolice ulic Ioanid-Dorobanți)

Ulica Polska zawdzięcza swoją nazwę Rzeczypospolitej Polskiej, jednemu z najbardziej zaludnionych krajów Unii Europejskiej, podzielonemu terytorialnie na 16 województw. Polska to kraj o najbardziej zróżnicowanym ekosystemie w Europie, z 17 miejscami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

ULICA WARSZAWSKA (sektor 1, okolice Piața Victoriei)

Warszawa stała się stolicą Polski w XVI wieku, kiedy król Zygmunt III Waza postanowił przenieść stolicę z Krakowa. Miasto szybko się rozwijało w kolejnych stuleciach, stając się jednym z największych miast europejskich. W 1944 roku, podczas II wojny światowej, ponad 85% warszawskiego Starego Miasta zostało zniszczone. Po wojnie, w ciągu zaledwie pięciu lat, miasto zostało całkowicie odbudowane w ramach niezwykłego wspólnego wysiłku obywateli Polski. Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w 1980 roku.

ULICA TATRZAŃSKA (sektor 1, okolice Piața Victoriei)

Czy wiedziałeś, że Tatry są najwyższym pasmem górskim łańcucha karpackiego, będąc częścią Karpat Zachodnich? Rozciągają się na granicy między Słowacją a Polską, przy czym większa część masywu górskiego znajduje się na Słowacji. Najwyższym szczytem jest Gerlach (2655 m) na Słowacji. W Polsce najwyższym punktem jest jeden ze szczytów Rysów (2501 m). Tatry to idealne miejsce do uprawiania sportów zimowych i letnich, spacerów, wędrówek, jazdy na rowerze, jazdy konnej i pływania. Znajdują się tam także dwa chronione parki narodowe: Tatrzański Park Narodowy w Polsce i Park Narodowy Tatry na Słowacji.

ULICA FRYDERYKA CHOPINA (sektor 2, okolice ulicy Barbu Văcărescu)

Fryderyk Chopin (1810-1849) uważany jest za jednego z najbardziej wpływowych polskich kompozytorów muzyki fortepianowej. Postać o wielkiej sławie, doceniany za swój unikalny talent, osiedlił się w Paryżu w wieku 21 lat. W trakcie swojego życia nawiązał wiele cennych przyjaźni, m.in. z Franzem Lisztem, Eugène Delacroixem, Adamem Mickiewiczem i Hectorem Berliozem. Obecnie w Polsce odbywają się dwa ważne festiwale poświęcone Chopinowi. Założony w 1927 roku Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina odbywa się co pięć lat w Warszawie, promując na przestrzeni lat jednych z najbardziej utalentowanych pianistów na świecie. Kolejna, 19. edycja odbędzie się w przyszłym roku. Festiwal „Chopin i jego Europa” odbywa się corocznie, również w Warszawie. W tym roku stolica Polski otworzyła drzwi muzyce klasycznej już 17 sierpnia i będzie gościć wiele koncertów aż do 8 września. Większość koncertów w ramach festiwalu, który osiągnął już 20. edycję, można oglądać i słuchać za darmo na kanale YouTube Instytutu Fryderyka Chopina. Oprócz ulicy, która nosi jego imię, w Bukareszcie znajduje się również popiersie Chopina, umieszczone w parku Króla Michała I Rumunii.

 

from to
Scheduled ical Google outlook Aktualności

Aplikuj na staże naukowe w Polsce! 🗓

Naukowców zagranicznych uczelni oraz ośrodków badawczych, posiadających tytuł co najmniej doktora, są zaproszeni do składania do 15 maja wniosków do tegorocznej edycji programu Ulam zorganizowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej.
09 05.2024 15 05.2024 Aktualności

O feminizmie w teatrze w Klużu-Napoce 🗓

Dr Agata Kulesza z Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego wygłosi w Klużu-Napoce wykład pt. "Badanie historii teatru kobiet: feministyczna badaczka w archiwach". Wydarzenie odbędzie się 25 kwietnia w ramach inauguracji programu badawczego Feministyczne Archiwum Teatralne. FEM100.
25 04.2024 Aktualności