10.11.2024 Inne, Teatr, Wydarzenia

Kwiat paproci – nowa premiera w Radio România Cultural

W niedzielę, 10 listopada, o godz. 9:00, Narodowy Teatr Radiowy dla Dzieci zaprezentuje na antenie Radia Romania Cultural polską baśń ludową „Kwiat paproci”, opowiedzianą na nowo przez Marinę Ilie.

Zaplanowana w przeddzień Święta Niepodległości Polski, 11 listopada, nasza premiera oznacza długą i owocną współpracę kulturalną, obchodzoną również w ramach Sezonu Kulturalnego Rumunia-Polska, który obfituje w już odbywające się wydarzenia(czerwiec 2024 – październik 2025). Słuchowisko „ Kwiat paproci » jest czwartą opowieścią z serii koprodukcji z Instytutem Polskim w Bukareszcie zatytułowanej «Opowieści z krajów Europy Środkowo-Wschodniej”, w ramach której zaprezentowanych zostanie dziesięć baśni ludowych z Europy Środkowo-Wschodniej, będących wyrazem wspólnego etosu i interferencji kulturowych charakterystycznych dla tego wielokulturowego obszaru.

 

We wszystkich kulturach bajki oferują moralne i życiowe wskazówki, a tym samym stanowią artystyczny środek edukacji dzieci i przygotowania młodych ludzi do życia. Opowieść Kwiat paproci przekazuje lekcje dorastania poprzez przypowieść o poszukiwaniu szczęścia. Matka, jako wyrazicielka mądrości dorosłości, testuje zdolności rozumienia swojego nastoletniego syna poprzez ideał materialnego szczęścia uosabianego przez kwiat paproci. Jednak bogactwo, którym nie można dzielić się z innymi, jest nic nie warte, czego syn dowiaduje się z lekcji życia swojej matki. A utrata bliskich jest ceną płaconą za serce znieczulone przez chciwość. Poza wartością edukacyjną, opowieść pobudza wyobraźnię dzięki fantastycznym elementom ożywionym dźwiękowo. Opowieść Kwiat paproci, w adaptacji radiowej i reżyserii Mihnei Chelaru, eksploruje fantastyczną atmosferę zaczarowanego lasu jako wyraz podświadomości i moralnej cenzury. Poza lekcjami płynącymi z opowieści, postacie ciepło odgrywane przez Sergiu Cioiu jako gawędziarza oraz aktorów Manuelę Ciucur, Vlada Bîrzanu, Ioanę Calotă i Violetę Berbiuc przekazują młodym słuchaczom nieśmiertelny urok bajek. Oryginalna muzyka Andreia Miricescu oddaje bogactwo zmysłów zaczarowanego lasu, w istocie szóstego bohatera słuchowiska.

 

Współpraca Narodowego Teatru Radiowego z Instytutem Polskim w Bukareszcie w wieloletnim programie „Opowieści z krajów Europy Środkowej i Wschodniej” jest aktem współpracy kulturalnej, poprzez który Narodowy Teatr Radiowy przyczynia się do poznania i dialogu dziedzictwa literatury przekazywanej ustnie z krajów Europy Środkowej i Wschodniej, ale także do edukacji dzieci w duchu tolerancji i kształtowania wspólnej świadomości europejskiej.

 

Oana Cristea Grigorescu

 

Kwiat paproci, polska baśń ludowa opowiedziana na nowo przez Marinę Ilie, adaptacja radiowa Mihnea Chelaru. Obsada: Sergiu Cioiu, Manuela Ciucur, Vlad Bîrzanu, Ioana Calotă, Violeta Berbiuc. Muzyka: Andrei Miricescu. Reżyseria studia: Janina Dicu. Reżyseria dźwięku: Mihnea Chelaru. Redaktor: Oana Cristea Grigorescu. Reżyseria artystyczna: Mihnea Chelaru. Koprodukcja z Instytutem Polskim w Bukareszcie. Nagrano w 2024 roku.

Scheduled Inne Teatr Wydarzenia

CinePOLSKA – Festiwal Filmu Polskiego w Rumunii

Film „Bestia”, arcydzieło kina niemego w reżyserii Aleksandra Hertza, z udziałem Poli Negri, otwiera 20. edycję Festiwalu Filmowego CinePOLSKA w Rumunii i Republice Mołdawii. Polskiej produkcji towarzyszyć będzie na żywo muzyka zespołu Amphitrio.
21 11.2024 27 11.2024 Kino, Wydarzenia

„Polki i Rumunki, które zmieniły świat” w

Z okazji 157. rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curie w Muzeum Țării Crișurilor w Oradei zostanie zaprezentowana wystawa „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”. Wernisaż odbędzie się dokładnie w dniu urodzin polskiej uczonej – 7 listopada 2024 roku o godzinie 12:00. Wystawę będzie można oglądać do 8 grudnia.
07 11.2024 08 12.2024 Inne

Chronicles from In-Between 495 to 570 nm

W sobotę, 2 listopada o godz. 17:00 w Goethe-Institut w Bukareszcie Stowarzyszenie Marginal otworzy Chronicles from In-Between 495 to 570 nm, interdyscyplinarną wystawę rumuńskiej edycji tytułowego projektu polskiej artystki Kasi Molgi, za pomocą którego bada ona paradoksy między postępem technologicznym a wyzwaniami środowiskowymi.
02 11.2024 16 11.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia