10.11.2024 Inne, Teatr, Wydarzenia

Kwiat paproci – nowa premiera w Radio România Cultural

W niedzielę, 10 listopada, o godz. 9:00, Narodowy Teatr Radiowy dla Dzieci zaprezentuje na antenie Radia Romania Cultural polską baśń ludową „Kwiat paproci”, opowiedzianą na nowo przez Marinę Ilie.

Zaplanowana w przeddzień Święta Niepodległości Polski, 11 listopada, nasza premiera jestem efektem długotrwałej i owocnej współpracy kulturalnej, obchodzonej również w ramach Sezonu Kulturalnego Rumunia-Polska 2024-2025, podczas którego odbywają się w Rumunii liczne wydarzenia kulturalne. (czerwiec 2024 – październik 2025). Słuchowisko Kwiat paproci jest czwartą opowieścią z serii koprodukcji z Instytutem Polskim w Bukareszcie zatytułowanej Opowieści z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w ramach której przygotowanych zostanie dziesięć baśni ludowych z Europy Środkowo-Wschodniej, będących wyrazem wspólnego etosu i interferencji kulturowych charakterystycznych dla tego wielokulturowego obszaru.

 

We wszystkich kulturach bajki oferują moralne i życiowe wskazówki, a tym samym stanowią artystyczny środek edukacji dzieci i przygotowania młodych ludzi do życia. Opowieść Kwiat paproci jest lekcją dorastania wykorzystującą jako medium przekazu przypowieść o poszukiwaniu szczęścia. Matka, jako symbol dojrzałej mądrości, testuje zdolności rozumowania swojego nastoletniego syna za pomocą ideału materialnego szczęścia uosabianego przez kwiat paproci. Jednak bogactwo, które zachowujemy tylko dla siebie, jest bezwartościowe, czego syn uczy się od swojej matki. Utrata bliskich jest ceną, jaką płacimy za serce zaślepione chciwością. Poza wartością edukacyjną, opowieść pobudza wyobraźnię dzięki dźwiękowym elementom ożywionym reprezentującym wymiar fantastyczny. Opowieść Kwiat paproci, w adaptacji radiowej i reżyserii Mihnei Chelaru, oddaje fantastyczną aurę zaczarowanego lasu, który jest przejawem podświadomości i moralnej cenzury. Poza lekcjami płynącymi z opowieści, bohaterowie odgrywani przez Sergiu Cioiu jako gawędziarza oraz aktorów Manuelę Ciucur, Vlada Bîrzanu, Ioanę Calotă i Violetę Berbiuc przyciągają młodych słuchaczy ponadczasowym urokiem bajek. Oryginalna muzyka skomponowana przez Andreia Miricescu oddaje bogactwo ożywionego zaczarowanego lasu, który jest w istocie szóstym bohaterem słuchowiska.

 

Współpraca Narodowego Teatru Radiowego z Instytutem Polskim w Bukareszcie w ramach wieloletniego programu Opowieści z krajów Europy Środkowej i Wschodniej jest przejawem wymiany kulturalnej, poprzez który Narodowy Teatr Radiowy przyczynia się do poznania i dialogu dziedzictwa przekazywanej ustnie tradycji z krajów Europy Środkowej i Wschodniej, ale także do wychowania dzieci w duchu tolerancji i kształtowania wspólnej świadomości europejskiej.

 

Oana Cristea Grigorescu

 

Kwiat paproci, polska baśń ludowa opowiedziana na nowo przez Marinę Ilie, adaptacja radiowa Mihnea Chelaru. Obsada: Sergiu Cioiu, Manuela Ciucur, Vlad Bîrzanu, Ioana Calotă, Violeta Berbiuc. Muzyka: Andrei Miricescu. Reżyseria studia: Janina Dicu. Reżyseria dźwięku: Mihnea Chelaru. Redaktor: Oana Cristea Grigorescu. Reżyseria artystyczna: Mihnea Chelaru. Koprodukcja z Instytutem Polskim w Bukareszcie. Nagrano w 2024 roku.

Scheduled Inne Teatr Wydarzenia

Ryszard Kaja „Plakat – Polska” w Muzeum

We współpracy z Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce (MACN) oraz Uniwersytetem Sztuki i Projektowania w Klużu-Napoce (UAD) organizujemy w dniach 27 listopada – 15 grudnia 2024 roku wystawę plakatów słynnego polskiego artysty Ryszarda Kai, jednego z najważniejszych twórców współczesnego europejskiego plakatu. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 50 plakatów z kultowej serii „Plakat – Polska”, które w sugestywny sposób ukazują różnorodność, piękno i wyjątkowość kulturowego oraz geograficznego krajobrazu Polski.
27 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa „Hocus Pocus” na Bucharest Graphic Days

Mamy przyjemność ponownie gościć w Bukareszcie Agatę Kulczyk i Marcina Markowskiego. Ich wystawa Hocus Pocus jest prezentowana w ramach Bucharest Graphic Days. Zapraszamy na spotkanie z artystami 24 listopada od godz. 19 w Sala Rotondă Teatru Narodowego w Bukareszcie.
24 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Polski akcent podczas 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu

Studencki spektakl „Mnemonic” z Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi znalazł się w programie 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych i Filmowych Class Fest 2024 w Kiszyniowie.
25 11.2024 29 11.2024 Teatr, Wydarzenia