14.07.2019 Muzyka, Wydarzenia

Polski jazz na Gărâna Jazz Festival

Utalentowany zespół Maciej Obara Quartet wystąpi po raz pierwszy w Rumunii na scenie Gărâna Jazz Festival, który odbędzie się w dniach 11-14 lipca.

Gărâna Jazz Festival to najciekawsza impreza jazzowa w Rumunii. Dzięki zaproszeniom dyrektora festiwalu i wielkiego znawcy jazzu Mariusa Giury, regularnie koncertują też Polacy. Ich udział w tym wydarzeniu wspiera Instytut Polski z Bukaresztu.

Latem tego roku młody i utalentowany polski saksofonista Maciej Obara  zaprezentuje publiczności Gărâna Jazz Festival repertuar pełen zarówno liryki, jak i energii, uzupełniony improwizacjami. Zadebiutował w ECM Records w 2017 roku albumem „Unloved”, który jak przyznaje muzyk jest formą osobistego wyznania skierowanego do ludzi mu bliskich i miejsc, które go inspirują. Utwory z tego właśnie albumu będą stanowić główną część koncertu.

Przy wsparciu trzech przedstawicieli skandynawskiego jazzu, Norwegów Håvarda Wiika na fortepianie i Ole Mortena Vågana na kontrabasie, oraz Szweda Jona Fälta na perkusji, Maciej Obar skomponuje w czasie rzeczywistym improwizowany i nonkonformistyczny obraz muzyczny. Dwie tradycje muzyczne, polski i skandynawski jazz, odcisnęły piętno na kwartecie, czego efektem jest oryginalne brzmienie, muzyka pełna szczerości i poczucia wolności.

Maciej Obara Quartet to niedawny zdobywca nagrody BMW Welt Jazz Award 2019 (konkurujący w finale z Rudresh Mahanthappa Quintet). Konkurs odbył się w maju tego roku.

Koncert odbędzie się ostatniego dnia festiwalu, w niedzielę, 14 lipca, od godz. 19.00, na głównej scenie w Poiana Lupului.

Maciej Obara – saksofon alto

Håvard Wiik – fortepian

Ole Morten Vågan – kontrabas

Jon Fält – perkusja

Pełen program festiwalu i bilety: www.garana-jazz.ro

Scheduled Muzyka Wydarzenia

Polska artystka na rezydencji Flowing Streams 🗓

Magdalena Siemaszko, artystka, antropolożka i działaczka społeczna z wykształceniem biologicznym, weźmie udział w programie rezydencyjnym Flowing Streams w Eforie Colorat w dniach 28 czerwca - 12 lipca 2024 r. Program organizowany przez klaster EUNIC Romania przy wsparciu EUNIC Global obejmuje 7 rezydencji artystycznych na temat ekologii wody na rumuńskich terenach wiejskich.
28 06.2024 12 07.2024 Inne, Sztuki wizualne, Wydarzenia

„Zimna Wojna” nad Morzem Czarnym 🗓

Burzliwą historię zimnej wojny, czyli czasu napięć, konfliktów i rywalizacji między państwami komunistycznymi a Zachodem, będzie można poznać oglądając wystawę polskiego Instytutu Pamięci Narodowej, prezentowaną w Bibliotece Wojewódzkiej w Konstancy w dniach 4 lipca - 30 września 2024 roku.
04 07.2024 30 09.2024 Historia, Wydarzenia

Hanna Dys w Ateneum Rumuńskim – koncert

15 czerwca o godzinie 19:00 w Ateneum Rumuńskim, w ramach Bucharest Organ Fest - Cantus Ecclesiae, odbędzie się koncert wybitnej polskiej organistki Hanny Dys.
15 06.2024 Muzyka, Wydarzenia