Instytut Polski w Bukareszcie powstał w 2001 roku, trzy lata później rozpoczął swoją działalność także w Republice Mołdawii.
Placówka kontynuuje misję zapoczątkowaną 23 listopada 1937 roku przez utworzony w Bukareszcie Instytut Kultury Polskiej, który był pierwszą tego typu polską instytucją na świecie (przed II wojną światową podobne placówki powstały jeszcze w Budapeszcie i Londynie).
Nasza siedziba od 2008 roku mieści się w modernistycznej willi przy ulicy Popa Savu 28, kilka kroków od stacji metra Aviatorilor. Obecne wnętrze budynku zostało zaprojektowane przez polskich architektów i wyposażone meblami stworzonymi przez polskich projektantów. Wiele obiektów, które są częścią wystroju Instytutu, otrzymało nagrody na festiwalach wzornictwa.
Nasz budynek pełni niemal wyłącznie funkcję biura – nie ma tu miejsca przeznaczonego na spektakle czy koncerty, więc wszystkie organizowane przez nas wydarzenia odbywają się w różnych miejscach Bukaresztu.
Mimo wszystko warto do nas wpadać, bo w siedzibie Instytutu mieści się mediateka, z której mogą korzystać wszyscy zainteresowani Polską. Do ich dyspozycji oddajemy duży księgozbiór (zawierający także literaturę polską przełożoną na język rumuński), filmy i muzykę.
Wcześniej nasze biuro znajdowało się przy ulicy Alexandru Constantinescu 46-48.
Od 2009 roku Instytut Polski w Bukareszcie, podobnie jak pozostałe Instytuty na świecie, używa nowego logotypu, którego głównym elementem jest czerwony ludzik, zaprojektowany przez Lecha Majewskiego. Nowe logo zastąpiło pióro, którym Instytut posługiwał się wcześniej.
W ciągu prawie dwudziestu lat funkcjonowania Instytutu Polskiego w obecnej formule pracowały w nim dwadzieścia trzy osoby: Roland Chojnacki (dyrektor, od założenia Instytutu w 2001 roku do października 2006), Jarosław Godun (od 2001 roku koordynator programów, a od października 2006 do sierpnia 2010 – dyrektor), Maja Wawrzyk (dyrektorka od kwietnia 2011 do października 2015), Agnieszka Skieterska (dyrektorka od października 2015 do sierpnia 2020), Natalia Mosor (dyrektorka od października 2020, zastępca dyrektora od lipca 2007 do sierpnia 2010, w okresie od sierpnia 2010 do kwietnia 2011 p. o. dyrektora), Leszek Biały (od 2013 roku do maja 2017 roku zastępca dyrektora), Wojciech Mrozowski (od lutego 2018 roku zastępca dyrektora) oraz specjaliści ds. programowych, PR, pracownicy sekretariatu i administracyjni. W kolejności alfabetycznej są to obecnie: Joanna Grams, Mirela Lazăr, Anna Nicolau, Ioana Rîpeanu, Paweł Rutkowski, Alexandru Stancu, Katarzyna Zalaszewska, zaś w przeszłości pracowali w Instytucie także Ecaterina Budimir, Anda Cadariu, Sabra Daici, Silviu Dancu, Loredana Dumitru, Raluka Keskin, Ana Maria Luft (Stănculescu), Stanca Potoroacă, Luiza Săvescu, Cristina Trifon (Iacob), Monica Voitovici i Monika Widomska.