1 maja 2004 r. Polska została pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej, zaś w grudniu 2007 r. weszła do strefy Schengen. Dzięki funduszom europejskim Polska rozwinęła i zmodernizowała m.in. infrastrukturę drogową, rolnictwo, więcej środków zostało przeznaczonych na renowację zabytków oraz kulturę i naukę.
Zyskało również społeczeństwo, dla którego dostępne stały się nowe rynki pracy, ale i dobre praktyki stosowane w UE. Nastąpił rozwój technologiczny i turystyczny kraju, ożywiły się wymiany studenckie.
Polska bierze dziś aktywny udział w debacie o przyszłości Unii Europejskiej, wspiera aspiracje innych krajów do członkostwa w UE, szczególnie w odniesieniu do państw Bałkanów Zachodnich. Obecnie trwają przygotowania do Szczytu Bałkanów Zachodnich, który odbędzie się w Poznaniu w lipcu 2019 r.
Wystawa „15 lat Polski w Unii Europejskiej” przygotowana przez polskie Ministerstwo Spraw Zagrancznych przedstawia w skrócie dorobek kraju we Wspólnocie od 1 maja 2004 r. w każdej z dziedzin funkcjonowania państwa i społeczeństwa.
Ekspozycję będzie można zobaczyć w siedzibie Opery Narodowej w Bukareszcie, Bd. Mihail Kogălniceanu 70-72, w ramach Polskiego Tygodnia organizowanego w dniach 29 kwietnia-5 maja.