14.06.2018 - 15.06.2018 Teatr, Wydarzenia

Dwa polskie teatry na festiwalu w Sybinie

Dźwiękowy eksperyment Teatru Pieśń Kozła z Wrocławia oraz spektakl w wykonaniu młodych polskich aktorów z Warszawy oparty na historii ekscentrycznego pianisty z muzyką graną na żywo zobaczą widzowie jubileuszowej 25. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego (SibFest) w Sybinie. Motywem przewodnim najważniejszej imprezy teatralnej w Rumunii, odbywającej się w dniach 8-17 czerwca, będzie pasja.

Tegoroczny festiwal w Sybinie (rum. Sibiu) to ponad 500 wydarzeń zorganizowanych w 10 dni. Na scenach teatralnych i ulicach jednego z najpiękniejszych miast w Rumunii pojawią się artyści z ponad 70 krajów. Wśród nich nie zabraknie Polaków i polskiej sztuki, szczególnie w dniach 14-15 czerwca.

„Hamlet – komentarz” Teatru Pieśń Kozła z Wrocławia, w reżyserii Grzegorza Brala to teatr eksperymentalny, a nie ścisła adaptacja sztuki Szekspira. Autora spektaklu interesuje to, czego w Hamlecie nie ma – noc zabójstwa starego króla. Przedstawienie oparte jest na polifonicznej strukturze pieśni. Czternastu aktorów interpretuje zdarzenia i emocje przy pomocy dźwięków. Spektakl zostanie pokazany 15 czerwca o godz. 20.00, w Sali BRD Scena9 (Redal Expo), ul. Johann Sebastian Bach 4. 

Reżyser Grzegorz Bral w przeszłości współpracował ze słynnym Ośrodkiem Praktyk Teatralnych Gardzienice. W 1998 r. wraz z Anną Zubrzycką założył we Wrocławiu Teatr Pieśń Kozła, który zyskał międzynarodowe uznanie. W latach 2004 i 2012 otrzymał prestiżową nagrodę Fringe First na Fringe Festival w Edynburgu. Od 2012 r. prowadzi w Londynie autorską Bral School of Acting.

W ramach Festiwalu Akademii Teatralnych i Managementu Kulturalnego, który towarzyszy głównemu programowi SibFestu, swój spektakl pt. „Glenn” zaprezentuje Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza z Warszawy. Przedstawienie jest oparte na historii ekscentrycznego pianisty i kompozytora Glenna Goulda. Młodzi aktorzy opowiadają w nim m.in. o samotności, alienacji, pustce i braku zaufania do ludzi. Grana na żywo muzyka, w tym słynne Wariacje Goldbergowskie Bacha, zabierają publiczność do fascynującego i przerażającego świata. Premiera sztuki w Sybinie odbędzie się 14 czerwca o godz. 23.00 w sali CAVAS (bd. Victoriei 5-7).

Instytut Polski w Bukareszcie wspiera polskie wydarzenia prezentowane w ramach 25. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Sybinie.

Szczegółowy program i bilety: www.sibfest.ro

from to
Scheduled Teatr Wydarzenia

Ryszard Kaja „Plakat – Polska” w Muzeum

We współpracy z Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce (MACN) oraz Uniwersytetem Sztuki i Projektowania w Klużu-Napoce (UAD) organizujemy w dniach 27 listopada – 15 grudnia 2024 roku wystawę plakatów słynnego polskiego artysty Ryszarda Kai, jednego z najważniejszych twórców współczesnego europejskiego plakatu. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 50 plakatów z kultowej serii „Plakat – Polska”, które w sugestywny sposób ukazują różnorodność, piękno i wyjątkowość kulturowego oraz geograficznego krajobrazu Polski.
27 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa „Hocus Pocus” na Bucharest Graphic Days

Mamy przyjemność ponownie gościć w Bukareszcie Agatę Kulczyk i Marcina Markowskiego. Ich wystawa Hocus Pocus jest prezentowana w ramach Bucharest Graphic Days. Zapraszamy na spotkanie z artystami 24 listopada od godz. 19 w Sala Rotondă Teatru Narodowego w Bukareszcie.
24 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Polski akcent podczas 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu

Studencki spektakl „Mnemonic” z Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi znalazł się w programie 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych i Filmowych Class Fest 2024 w Kiszyniowie.
25 11.2024 29 11.2024 Teatr, Wydarzenia