29.01.2017 Kino, Wydarzenia

„Jurek” – opowieść o legendzie himalaizmu

Jerzy Kukuczka (1948-1989), był gwiazdą światowego himalaizmu. Jako drugi na świecie zdobył Koronę Himalajów, czyli wszystkie 14 ośmiotysięczników. Zrobił to w niecałe osiem lat, co do dziś jest rekordem, w znakomitym stylu sportowym. Nagradzany w wielu krajach film „Jurek” opowiadający o losach Polaka zostanie zaprezentowany 29 stycznia na Alpin Film Festival w Buszteni.

29 stycznia 2017 roku, godz. 14.30 – Centrum Kulturalne im. Aurel Stroe, bd. Libertatii 93, Buszteni

JUREK

Reżyseria: Paweł Wysoczański, Polska, 2015, 73 min.

Podczas wyprawy na Lhotse 24 października 1989 roku ginie Jerzy Kukuczka. Po raz pierwszy pojechał w Himalaje z pieniędzmi, sprzętem, naprawdę sławny. Dokument Pawła Wysoczańskiego nie skupia się jednak na zagadce śmierci himalaisty. Pokazuje człowieka, który pnie się do góry – w sensie dosłownym, ale też metaforycznym i symbolicznym. Od pucybuta do milionera, od socjalistycznego pracownika po gwiazdę międzynarodowych mediów, od człowieka, który wspina się bez pieniędzy i sprzętu, po pełnoprawnego konkurenta Reinholda Messnera w walce o zdobycie Korony Himalajów i Karakorum. Rozmowy z rodziną i przyjaciółmi, archiwalia, zdjęcia, nagrania, fragmenty programów telewizyjnych i wywiadów składają się na portret całego środowiska himalaistów lat 80. To również obraz czasów, w jakich żyli – ciężkich i barwnych jednocześnie, kiedy idealizm miał większą wartość niż sława.

Film  „Jurek” zdobył nagrody na wielu festiwalach m.in. „Grand Prix” na prestiżowym Vancouver International Mountain Film Festival i „Grand Prix” na 23. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Popradzie. Został też uznany za najlepszy film polski na 20. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Lądku Zdroju.

Drugim związanym z Polską akcentem na Alpin Film Festiwalu jest film, który otworzy imprezę 24 stycznia, pt. „Czarodziejska góra” rumuńskiej reżyserki Anki Damian. Obraz w piękny i ciekawy artystycznie sposób prezentuje niezwykłą postać Adama Jacka Winklera, działacza polskiego antykomunistycznego ruchu oporu.

W 2015 roku film otrzymał Wyróżnienie Specjalne Jury na 50. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach. „Czarodziejska Góra” jest rumuńsko-polsko-francuską koprodukcją. W Polsce wykonano dużą część animacji, które grają w filmie bardzo istotną rolę.  

Druga edycja Alpin Film Festival odbywa się w dniach 24-29 stycznia 2017 w Predealu, Braszowie i Buszteni. Program imprezy: www.alpinfilmfestival.ro

Scheduled Kino Wydarzenia

Martyna Pastuszka i {oh!} Orkiestra na Międzynarodowym

Polska koncertmistrzyni Martyna Pastuszka wraz z {oh!} Orkiestrą zaprezentują program “The French four seasons”. Koncert odbędzie się 27 listopada w Teatrze Infinit w Bukareszcie. Instytut Polski w Bukareszcie jest partnerem wydarzenia.
27 11.2024 Muzyka, Wydarzenia

Ryszard Kaja „Plakat – Polska” w Muzeum

We współpracy z Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce (MACN) oraz Uniwersytetem Sztuki i Projektowania w Klużu-Napoce (UAD) organizujemy w dniach 27 listopada – 15 grudnia 2024 roku wystawę plakatów słynnego polskiego artysty Ryszarda Kai, jednego z najważniejszych twórców współczesnego europejskiego plakatu. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 50 plakatów z kultowej serii „Plakat – Polska”, które w sugestywny sposób ukazują różnorodność, piękno i wyjątkowość kulturowego oraz geograficznego krajobrazu Polski.
27 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa „Hocus Pocus” na Bucharest Graphic Days

Mamy przyjemność ponownie gościć w Bukareszcie Agatę Kulczyk i Marcina Markowskiego. Ich wystawa Hocus Pocus jest prezentowana w ramach Bucharest Graphic Days. Zapraszamy na spotkanie z artystami 24 listopada od godz. 19 w Sala Rotondă Teatru Narodowego w Bukareszcie.
24 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia