25.01.2018 - 9.02.2018 Historia, Wydarzenia

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Holokaust, dokonany w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy, pochłonął ponad sześć milionów ofiar. Tuż przed Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu, który na całym świecie obchodzony jest 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, Instytut Polski z Bukaresztu i Biblioteka Wojewódzka ASTRA Sibiu przypominają o ofiarach zbrodni i ludziach, którzy mieli odwagę się jej przeciwstawić.

Program:

25 stycznia, godz. 12.15 – projekcja filmu „Azyl” (The Zookeeper’s Wife, reż. Niki Caro, USA 2017) –  niezwykła historia opowiada o Janie i Antoninie Żabińskich, czyli dyrektorze warszawskiego ZOO i jego żonie, którzy w swojej willi na terenie ogrodu zoologicznego uratowali ponad 300 Żydów. Trailer (EN): www.youtube.com

25 stycznia-9 lutego – wystawa „Samarytanie z Markowej” o rodzinie Ulmów z polskiej wsi Markowa, która mimo grożącej za to kary śmierci udzieliła schronienia żydowskim sąsiadom. Niestety, na skutek donosu poniosła za to najwyższą cenę.

Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-20.00 w Bibliotece Wojewódzkiej ASTRA Sibiu (ul. George Barițiu 7, budynek B).

Wernisaż: czwartek, 25 stycznia, godz. 12.00 (tuż przed projekcją filmu)  

Wstęp na oba wydarzenia jest wolny.

from to
Scheduled Historia Wydarzenia

Sztuka współczesna w Bukareszcie 🗓

Polski artysta plastyk Tomasz Wendland, kurator sztuki i profesor uniwersytecki, jest gościem tegorocznej edycji RAD ART FAIR, najważniejszego wydarzenia poświęconego rynkowi sztuki współczesnej w Rumunii.
16 05.2024 19 05.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa „Architektura Niepodległości w Europie Środkowej” w

Instytut Polski w Bukareszcie otworzy w Vaslui wystawę „Architektura Niepodległości w Europie Środkowej”. Zakończenie I wojny światowej w 1918 roku diametralnie zmieniło geopolityczny obraz Europy Środkowej. Wielu narodom przyniosło wolność, dla innych zaś oznaczało głębokie zmiany dotychczasowych ram życia politycznego i gospodarczego. Zniszczenia wojenne, przesunięcia granic oraz zderzenie z nowymi realiami politycznymi odcisnęły piętno na rozwoju kultury oraz kształcie architektury tej części kontynentu w kolejnych dekadach. Jak zmieniły Bukareszt, Warszawa, Tallin, Eforie Nord i Czerniowce, odkryją Państwo odwiedzając Muzeum Okręgowe "Stefana Wielkiego" w okresie 18 maja - 7 czerwca 2024.
18 05.2024 07 06.2024 Historia, Inne

Polska na Festiwalu Filmu i Kultury Europejskiej

Adaptacja powieści Władysława Reymonta, laureata Literackiej Nagrody Nobla i jednocześnie polska propozycja do tegorocznych Oscarów, film „Chłopi” będzie miał swoją premierę w Republice Mołdawii podczas Festiwalu Filmu i Kultury Europejskiej.
16 05.2024 22 05.2024 Kino, Wydarzenia