22.11.2018 Inne

Czempioni ochrony praw dziecka nagrodzeni

Pięcioro najbardziej aktywnych rumuńskich działaczy na rzecz praw dziecka 22 listopada 2018 roku otrzymało nagrody imienia wybitnego polskiego pedagoga Janusza Korczaka. Ich uroczyste wręczenie odbyło się w Teatrze Narodowym w Bukareszcie.

Nagrody Federacji Organizacji Pozarządowych na Rzecz Dziecka (FONPC) w Rumunii są przyznawane od dziewięciu lat, ale od siedmiu z inicjatywy Instytutu Polskiego w Bukareszcie noszą imię Janusza Korczaka (1878-1942), pedagoga, który w nowoczesnym podejściu do wychowania dzieci wyprzedził swoją epokę.   

Gala wręczenia nagród jest częścią Festiwalu Praw Dziecka organizowanego przez FONPC. W jego ramach w całej Rumunii corocznie odbywają się wydarzenia dla najmłodszych ze środowisk wykluczonych, spotkania i konferencje dla organizacji oraz osób działających w Rumunii na rzecz dzieci. 

W tym roku ze względu na dwa ważne jubileusze – stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz stulecie wielkiego zjednoczenia Rumunii – gala miała szczególny charakter. Towarzyszyło jej nie tylko wręczenie Nagród im. Janusza Korczaka piątce laureatów, ale też uhonorowanie psycholożki i dyrektorki FONPC Danieli Gheorghe Odznaką Honorową „Bene merito”, którą szef polskiej dyplomacji  nadaje  osobom wzmacniającym pozycję Polski na arenie międzynarodowej. 
Odznakę,  w imieniu Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej Jacka Czaputowicza, wręczył dyrektor Jan Sobczak, który kieruje w polskiej dyplomacji departamentem ochrony praw człowieka.

Samo FONPC zajmuje się monitorowaniem, ochroną i promocją praw dziecka na terenie Rumunii. W tym celu współpracuje m.in. z instytucjami państwowymi na rzecz opracowania i wprowadzenia w kraju ustawodawstwa w tej dziedzinie. 

Instytut Polski z Bukaresztu rozpoczął współpracę z FONPC w 2012 roku, podczas Roku Janusza Korczaka. Wówczas zaproponował także, aby nagroda za działalność na rzecz praw dziecka w Rumunii nosiła imię wybitnego polskiego wychowawcy i pedagoga pochodzenia żydowskiego, który w czasie II wojny światowej w 1942 roku został zmordowany przez Niemców w obozie zagłady w Treblince. 

Instytut Polski jest stałym partnerem nagrody, funduje także przyznawane co roku statuetki, zaprojektowane przez rumuńską artystkę Ancę Benerę. 

Laureaci nagród im. Janusza Korczaka w 2018 roku:

• za całokształt pracy na rzecz ochrony praw dziecka: Alin Nicolae Stănescu, doktor medycyny, pediatra. 
Członek-założyciel Międzynarodowej Fundacji na rzecz Dzieci i Rodziny. Wieloletni działacz na rzecz reformy zdrowia w Rumuniia w szczególności opieki zdrowotnej dla matki i dziecka.  Koordynował wiele projektów i badań UNICEF-u. Aktywnie działa na rzecz rumuńskich organizacjach pozarządowych zajmujących się opieką nad dziećmi.

• profesjonalista z instytucji/władz publicznych lokalnych lub centralnych: Ciprian Buhuși, pracownik Krajowej Administracji Więzień (Administratia Nationala a Penitenciarelor).
Zajmuje się reintegracją społeczną skazanych. Przez wiele lat zajmował się tematyką adopcji, zarówno w strukturach Ministerstwa Pracy, jak i w urzędzie ds. adopcji rumuńskiego rządu (Oficiul Roman pentru Adoptii, Guvernul Romaniei). Jego największym osiągnięciem z tego okresu jest doprowadzenie do istotnej modyfikacji ustawy dotyczącej adopcji. Przez wiele lat związany był z organizacją „Save the Children” Romania.

• profesjonalista z organizacji pozarządowych: Bianca-Elisabeta Bulai, SOS Wioski Dziecięce Pedagog społeczny, wolontariuszka w SOS Wioski Dziecięce, animatorka zabaw dla dzieci we współpracy z Hobby Club Bacau. 

• dziennikarz: Flavia Drăgan, Newsweek Romania 
Dziennikarka zajmująca się tematyką społeczną, wcześniej związana z dziennikiem Romania Libera, zaangażowana m.in. w działania na rzecz dzieci z domów dziecka.

• debiutant: Ioana Isari, wolontariuszka oraz współzałożycielka Organizacji „Art – Civica” z Jass. Aktywnie uczestniczy w wielu projektach związanych z pomocą społeczną oraz wspieraniem dzieci ze środowisk wiejskich.

Zobacz film o Januszu Korczaku: 

Scheduled Inne

Polska artystka na rezydencji Flowing Streams 🗓

Magdalena Siemaszko, artystka, antropolożka i działaczka społeczna z wykształceniem biologicznym, weźmie udział w programie rezydencyjnym Flowing Streams w Eforie Colorat w dniach 28 czerwca - 12 lipca 2024 r. Program organizowany przez klaster EUNIC Romania przy wsparciu EUNIC Global obejmuje 7 rezydencji artystycznych na temat ekologii wody na rumuńskich terenach wiejskich.
28 06.2024 12 07.2024 Inne, Sztuki wizualne, Wydarzenia

HEI – House of European Institutes w

W dniu 7 czerwca 2024 r. ponownie otwieramy HEI – House of European Institutes w Timisoarze ,w Bastionie 1, Galeria 1. Klaster EUNIC Romania przygotował kuratorski program wystaw, które poruszają ważne tematy europejskie i prezentują publiczności Timiszoary nowości artystyczne z innych krajów członkowskich UE. Instytut Polski w Bukareszcie, podobnie jak w ubiegłym roku, jest częścią kolektywu europejskich instytutów kultury przygotowujących wydarzenia.
07 06.2024 08 06.2024 Inne, Kino, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Polska na Dni Klużu 🗓

W dniach 31 maja - 2 czerwca Kluż zamieni się we wspaniały festiwal wielu narodów i wielu kultur: festiwal EthniCity, odbywający się w ramach Dni Klużu.
31 05.2024 02 06.2024 Inne, Wydarzenia