8.06.2018 Historia

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

Tablica poświęcona polskim Legionistom, którzy 100 lat temu zostali uwięzieni przez władze austro-węgierskie w Syhocie Marmaroskim, ósmego czerwca 2018 roku została odsłonięta na dziedzińcu tamtejszego Memoriału Ofiar Komunizmu i Ruchu Oporu. W budynku, gdzie dziś mieści się ta instyutcja na proces i wyrok, który z powodu końca I wojny światowej ostatecznie nie zapadł, czekało aż 114 Polaków.

Żołnierze II Brygady Legionów Polskich, formacji stworzonej przez słynnego dowódcę i ojca polskiej niepodległości Józefa Piłsudskiego, w lutym 1918 r. pod Rarańczą stoczyli bitwę z wojskami austro-węgierskimi, podczas próby przebicia się przez linię frontu w celu połączenia się z polskimi korpusami na terenie Rosji. Wpływ na decyzję dowództwa Legionów miały postanowienia traktatu brzeskiego, według których Polska miała zostać pozbawiona Chełmszczyzny i części Podlasia. Zaledwie ok. trzeciej części legionowych oddziałów udało się opuścić terytorium Bukowiny. Pozostali zostali aresztowani i uwięzieni w 8 obozach odosobnienia na terenie Komitetu Marmaroskiego. 8 czerwca 2018 r., dokładnie w setną rocznicę pierwszego dnia procesu polskich legionistów, dzięki staraniom Stowarzyszenia „Res Carphatica”, wsparciu polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz pod patronatem Instytutu Polskiego i Ambasady RP w Bukareszcie, na dziedzińcu Memoriału Ofiar Komunizmu i Ruchu Oporu w Syhocie Marmaroskim została odsłonięta tablica im poświęcona. 

Tego samego dnia w Berbești oddano cześć sześciu polskim Legionistom pochowanym w tej miejscowości, którzy jako pierwsi oddali życie w kampanii karpackiej legionowych oddziałów. Dzięki zaangażowaniu miejscowego historyka, dr Laurenţiu Batina, pamięć o polskich Legionistach jest żywa wśród mieszkańców miejscowości.

Wyjątkową oprawę uroczystości zapewniło wojsko polskie z Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Krajowej oraz rumuńskie, w tym orkiestra wojskowa.

Uroczystości wpisują się w szerszy kontekst polsko – rumuńskiego dialogu historycznego w 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Scheduled Historia

Wystawa „Architektura Niepodległości w Europie Środkowej” w

Instytut Polski w Bukareszcie otworzy w Vaslui wystawę „Architektura Niepodległości w Europie Środkowej”. Zakończenie I wojny światowej w 1918 roku diametralnie zmieniło geopolityczny obraz Europy Środkowej. Wielu narodom przyniosło wolność, dla innych zaś oznaczało głębokie zmiany dotychczasowych ram życia politycznego i gospodarczego. Zniszczenia wojenne, przesunięcia granic oraz zderzenie z nowymi realiami politycznymi odcisnęły piętno na rozwoju kultury oraz kształcie architektury tej części kontynentu w kolejnych dekadach. Jak zmieniły Bukareszt, Warszawa, Tallin, Eforie Nord i Czerniowce, odkryją Państwo odwiedzając Muzeum Okręgowe "Stefana Wielkiego" w okresie 18 maja - 7 czerwca 2024.
18 05.2024 07 06.2024 Historia, Inne

Na Wielkanoc prezentujemy polskie Kolory Prawosławia 🗓

Miesiąc po katolickiej Wielkiejnocy świętować będą także prawosławni. Z tej okazji przygotowaliśmy dla mieszkańców Bukaresztu wystawę o mniej znanym temacie, kiedy myślimy o Polsce. Choć dominującą religią w Polsce jest katolicyzm, od wieków na ziemiach polskich żyją też duże skupiska wiernych Kościoła prawosławnego i greckokatolickiego. Część ich bogatych tradycji i dziedzictwa prezentuje wystawa „Kolory prawosławia. Polska”, którą można oglądać na ogrodzeniu Pałacu Sutu między 15 kwietnia, a 15 maja 2024 roku.
15 04.2024 15 05.2024 Historia

Historycy z Rumunii i Polski o latach

Instytut Badania Zbrodni Komunizmu i Pamięci Wygnania Rumuńskiego (IICCMER) we współpracy z Instytutem Polskim w Bukareszcie zaprasza na promocję książki „Burzliwa dekada. Rumunia wobec kryzysu reżimu komunistycznego w Polsce lat 80.” autorstwa Daniela Filipa-Afloarei, eksperta Działu Dokumentacji i Śledztw Specjalnych IICCMER.
04 04.2024 Historia