11.10.2018 - 12.10.2018 Teatr

Europa w lustrze teatru

Niezależna przestrzeń artystyczna, mieszcząca się w byłej fabryce pędzli w Klużu-Napoce, stanie się sceną teatralną goszczącą sztuki i performensy z Europy Środkowej i Wschodniej. W ramach platformy „East by East” nie zabraknie także polskiego teatru.

Gościem pierwszej edycji „East by East” będzie polski reżyser teatralny, twórca wizualny i kurator Ludomir Franczak związany z lubelskim Ośrodkiem Brama Grodzka-Teatr NN, który zaprezentuje dwa spektakle. W swojej pracy artysta zajmuje się przede wszystkim problemem pamięci i tożsamości. Za pomocą działań intermedialnych buduje złożone projekty wykorzystując sztuki wizualne, historię czy literaturę. Jego spektakl „Atlas of Sounds” zostanie pokazany w Klużu-Napoce 11 października 2018 roku w Sali Studio. Zbiór historii opowiadanych przez Franczaka, połączonych wspólną perspektywą – wrażliwością na doznania słuchowe, pokazuje prywatny świat, przedziwne kolekcje, niemożliwe archiwa. Każda z opowieści toczy się w innym tempie i opowiedziana jest innymi środkami. Podróżujemy w czasie i przestrzeni, wsłuchując się w skorupę ziemską, która przechowuje resztki pozostałe po naszych przodkach.

Drugim ze spektakli artysty prezentowanym w Fabryce Pędzli będzie „Walden”, czyli opowieść o autonomii i potrzebie świadomego podejścia do natury, państwa i cywilizacji. Spektakl zwraca także uwagę na wrażliwe słuchanie świata. Tytułowy Walden to staw w środku lasu, nad który 4 lipca 1845 roku wyniósł się Henry David Thoreau i gdzie mieszkał w samotności przez następne ponad dwa lata. W przedstawieniu, które zostanie zaprezentowane 13 października staw staje się symbolem miejsca odosobnienia, a jednocześnie ucieczki od doskwierającej rzeczywistości. Miejscem, gdzie w spokoju można przemyśleć i przetestować nowy model życia.

Nowa platforma „East by East – Perspektywa Performatywna” jest przestrzenią, w której prezentowane będą spektakle produkowane przede wszystkim przez niezależne grupy teatralne, młodych, ale i uznanych artystów z różnych środowisk, którzy wpisują się we współczesną scenę artystyczną Europy Wschodniej. Program obejmuje różnorodne produkcje artystyczne,  z silnym komponentem społecznym, politycznym i krytycznym.

Pobytowi Ludomira Franczaka 12 października będą towarzyszyły warsztaty pt. „Workshop Walden” będące częścią przygotowań do pokazu przedstawienia „Walden”. Ich celem będzie  budowanie ostatnich scen przedstawienia i zastanowienie się nad obywatelskim nieposłuszeństwem oraz sposobami okazywania go. 

Faryka pędzli (Fabrica de Pensule) to niezależna przestrzeń sztuki współczesnej w Klużu-Napoce ze stałym programem w dziedzinach takich jak sztuki wizualne, widowiskowe, mediacje i edukacja artystyczna oraz szkolenia kulturalne.

Instytut Polski z Bukaresztu wspiera finansowo pierwszą edycję spotkania artystów z Europy Środkowej i Wschodniej w Rumunii w ramach platformy „East by East”.

from to
Scheduled Teatr

Pierwszy w historii Sezon Kulturalny Polska-Rumunia rusza

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Adama Mickiewicza, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie, oraz rumuńskie Ministerstwo Kultury i Rumuński Instytut Kultury po raz pierwszy w historii organizują wspólny sezon kulturalny, który potrwa od czerwca 2024 do października 2025 r.
21 06.2024 01 09.2024 SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Performans „Aktorki” w REACTOR de creație și

Performanceul „Actrițe” de Michał Telega, co-producția Teatrului Post-Național Interfonic și a Institutului Polonez din București va avea trei reprezentații la REACTOR de creație și experiment pe 26 aprilie la Cluj-Napoca.
26 04.2024 Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 – Mamy wspólny

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Zróżnicowany program zaplanowanych wydarzeń oraz intensywnej wymiany kulturalnej przyczynią się do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjacielskich więzi łączących od dawna oba kraje. 3 marca 2024 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej. Organizowane w tym okresie wyjątkowe wydarzenia kulturalne w Warszawie i Bukareszcie były okazją do zaprezentowania programu sezonu szerokiej publiczności.
03 03.2024 31 10.2024 Historia, Inne, Kino, Literatura, Muzyka, SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia