Gościem pierwszej edycji „East by East” będzie polski reżyser teatralny, twórca wizualny i kurator Ludomir Franczak związany z lubelskim Ośrodkiem Brama Grodzka-Teatr NN, który zaprezentuje dwa spektakle. W swojej pracy artysta zajmuje się przede wszystkim problemem pamięci i tożsamości. Za pomocą działań intermedialnych buduje złożone projekty wykorzystując sztuki wizualne, historię czy literaturę. Jego spektakl „Atlas of Sounds” zostanie pokazany w Klużu-Napoce 11 października 2018 roku w Sali Studio. Zbiór historii opowiadanych przez Franczaka, połączonych wspólną perspektywą – wrażliwością na doznania słuchowe, pokazuje prywatny świat, przedziwne kolekcje, niemożliwe archiwa. Każda z opowieści toczy się w innym tempie i opowiedziana jest innymi środkami. Podróżujemy w czasie i przestrzeni, wsłuchując się w skorupę ziemską, która przechowuje resztki pozostałe po naszych przodkach.
Drugim ze spektakli artysty prezentowanym w Fabryce Pędzli będzie „Walden”, czyli opowieść o autonomii i potrzebie świadomego podejścia do natury, państwa i cywilizacji. Spektakl zwraca także uwagę na wrażliwe słuchanie świata. Tytułowy Walden to staw w środku lasu, nad który 4 lipca 1845 roku wyniósł się Henry David Thoreau i gdzie mieszkał w samotności przez następne ponad dwa lata. W przedstawieniu, które zostanie zaprezentowane 13 października staw staje się symbolem miejsca odosobnienia, a jednocześnie ucieczki od doskwierającej rzeczywistości. Miejscem, gdzie w spokoju można przemyśleć i przetestować nowy model życia.
Nowa platforma „East by East – Perspektywa Performatywna” jest przestrzenią, w której prezentowane będą spektakle produkowane przede wszystkim przez niezależne grupy teatralne, młodych, ale i uznanych artystów z różnych środowisk, którzy wpisują się we współczesną scenę artystyczną Europy Wschodniej. Program obejmuje różnorodne produkcje artystyczne, z silnym komponentem społecznym, politycznym i krytycznym.
Pobytowi Ludomira Franczaka 12 października będą towarzyszyły warsztaty pt. „Workshop Walden” będące częścią przygotowań do pokazu przedstawienia „Walden”. Ich celem będzie budowanie ostatnich scen przedstawienia i zastanowienie się nad obywatelskim nieposłuszeństwem oraz sposobami okazywania go.
Faryka pędzli (Fabrica de Pensule) to niezależna przestrzeń sztuki współczesnej w Klużu-Napoce ze stałym programem w dziedzinach takich jak sztuki wizualne, widowiskowe, mediacje i edukacja artystyczna oraz szkolenia kulturalne.
Instytut Polski z Bukaresztu wspiera finansowo pierwszą edycję spotkania artystów z Europy Środkowej i Wschodniej w Rumunii w ramach platformy „East by East”.