19.10.2017 - 21.10.2017 Kino

Polskie kino dokumentalne na Astra Film Festival

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Filmów Dokumentalnych Astra w Sybinie (16-22 października) polska kinematografia będzie reprezentowana przez cztery filmy konkursowe oraz dwóch polskich gości zaproszonych do udziału w programie dla specjalistów z branży filmowej.

Program branżowy w ramach Festiwalu Filmowego Astra 2017 odbędzie się w dniach od 19 do 21 października i obejmuje rozmowy, imprezy, prezentacje, daje także możliwości nawiązania współpracy. Wszystko to pod patronatem DocumentaryTank@AFF, który organizuje serię działań skierowanych do profesjonalistów z branży filmowej. Celem tego programu jest zachęcenie do rozwoju obecnych i przyszłych filmowców, a także wspieranie rozwoju kinematografii dokumentalnej w Europie i Rumunii.

W tegorocznej edycji DocumentaryTank@AFF zaprezentują się trzy europejskie szkoły filmu dokumentalnego, wśród których znajduje się także znana polska Szkoła Filmowa z Łodzi. Uczelnię tę będzie reprezentował Marcin Malatyński, Pełnomocnik Rektora ds. Współpracy Międzynarodowej. W dniu 19 października między 11.30-12.30, opowie on o Szkole Filmowej w Łodzi, a następnie wraz z przedstawicielami szkół w Genewie i Monachium, weźmie udział w publicznej dyskusji na temat „Dobrych praktyk profesjonalnego szkolenia reżyserów filmów dokumentalnych”.

Następnego dnia, 20 października, między 12.00 a 13.00, Paulina Majda, filmowiec z piętnastoletnim doświadczeniem w branży, pracująca w dziedzinie animacji, filmu, formatu pełnometrażowego (kinowego) i sztuki, podzieli się swoim bogatym doświadczeniem, szczegółowo przedstawiając wyzwania i różnice w pracy nad filmami pełnometrażowymi. O godzinie 14.30, na Dużym Rynku, zaprezentuje również film animowany pt. „Halo Ziemia”, po którym nastąpi sesja Q&A.

Filmy polskie w programie festiwalu:

KOMUNIA

Polska, 2016, 72 min.

Reżyseria: Anna Zamecka

Kiedy dorośli bawią się w dom, wtedy to dzieci muszą szybko dorosnąć. 14-letnia Ola nie tylko opiekuje się niewydolnym ojcem, autystycznym bratem i mieszkającą osobno matką; ale przede wszystkim stara się złożyć rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda się jej na powrót ściągnąć matkę do domu. Pretekstem do spotkania z nią jest komunia święta 13-letniego Nikodema i Ola bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości. Sam Nikodem obserwuje zmagania bliskich ze swojej własnej, niezwykłej perspektywy.

„Komunia” odkrywa piękno w odrzuconych, siłę w najsłabszych, potrzebę zmiany tam, gdzie nic na nią nie rokuje. To przyspieszona lekcja dojrzewania, która uczy, że żadne porażki nie są ostateczne. Szczególnie tam, gdzie idzie o miłość.

19 października, godz. 19.00, Audytorium, Wydział Medycyny – Uniwersytet im. Luciana Blagi, ul. Lucian Blaga 2A

21 października, godz. 20.00, Astra Film Cinema, Piaţa Mică 11

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=rdW-jTrBm40

 

WIĘZI

Polska, 2016, 18 min.

Reżyseria: Zofia Kowalewska

Barbara i Zdzisław są małżeństwem z 45-letnim stażem. Osiem lat temu Zdzisław zostawił Barbarę i zamieszkał z kochanką. Niedawno zdecydował się wrócić do żony. Barbara przyjęła go z powrotem. Powrót do wspólnego życia w jednym mieszkaniu okazuje się jednak dla małżeństwa trudny. Zdzisław proponuje zorganizowanie jubileuszu ich związku.

20 października, godz. 20.30, Astra Film Mansarda, Piaţa Mică 11

21 października, godz. 14.00, Teatr dla dzieci i młodzieży Gong, ul. Alexandru Odobescu 4

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=y5RCDYH0o7s

 

MIEJSCY KOWBOJE

Polska, 2016, 30 min.

Reżyseria: Paweł Ziemilski

Dylan mieszka w Dublinie, w tzw. złej dzielnicy, Clondalkin, znanej z kultury „miejskich kowboi”, czyli nastolatków nielegalnie hodujących dzikie konie. Kowboje spędzają całe dnie jeżdżąc na oklep, ale nocą wypuszczają konie na wolność ze względu na oficjalne zakazy – władze miejskie zwalczają te zwyczaje. Osierocony i wychowywany przez dziadków 14-letni Dylan, swojego pierwszego konia nazywa imieniem zmarłej matki – Shelly. „Ostatni miejski kowboj” to opowieść o miłości, marzeniach i szalonej przygodzie jaką jest pasja do dzikich koni.

20 października, godz. 18.30, Astra Film Cinema, Piaţa Mică 11

21 października, godz. 14.00, Astra Film Mansarda, Piaţa Mică 11

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=wVKzuCGvVcg

 

NAUKA

Polska, 2016, 20 min.

Reżyseria: Emi Buchwald

Dokument pokazujący paradoksy nauczania szkolnego. Uczniowie czwartej klasy szkoły podstawowej starają się zrozumieć i wraz z rodzicami interpretować wiersz Juliana Tuwima pt. „Nauka”.

17 października, godz. 18.00, Teatr dla dzieci i młodzieży Gong, ul. Alexandru Odobescu 4

20 października, godz. 16.00, Astra Film Mansarda, Piaţa Mică 11

Informacja o biletach na stronie festiwalu >>>

from to
Scheduled Kino

Projekcje CINEVARA w Bukareszcie 🗓

Czarno-biały dramat psychologiczny „Walkower” w reżyserii i z udziałem Jerzego Skolimowskiego zostanie wyświetlony 1 sierpnia w Rezidența9 w Bukareszcie podczas 6. edycji plenerowego programu filmowego CINEVARA.
01 08.2024 Kino, Wydarzenia

Polskie kino w Timiszoarze 🗓

Najnowszy film słynnej polskiej reżyserki Małgorzaty Szumowskiej będzie można zobaczyć w czwartek, 18 lipca, w konkursie festiwalu Ceau Cinema w Timiszoarze.
18 07.2024 Kino, Wydarzenia

International Summer Academy Cisnădioara 2024 – otwarty

Galeria Sztuki Kunsthaus B organizuje International Summer Academy Cisnădioara 2024 - otwarty nabór dla artystów, którzy tworzą filmy eksperymentalne i chcą rozwijać swoje umiejętności oraz poszukują nowych źródeł inspiracji i nowych kontaktów, a także dla artystów, którzy chcą zgłębić temat filmu jako możliwości wyrażenia swojej kreatywności. Instytut Polski w Bukareszcie jest partnerem Summer Academy Cisnădioara i wspiera udział dwóch polskich artystów.
11 06.2024 20 07.2024 Kino, Sztuki wizualne, Wydarzenia