27.02.2018 - 4.03.2018 Kino

Najlepsze filmy o górach u stóp Karpat

Alpin Film Festival, organizowany w rumuńskich górach Bucegi po raz trzeci, będzie okazją, by zobaczyć najciekawsze filmy o górach z całego świat. W dniach 27 lutego – 4 marca w Braszowie, Bușteni i Predealu odbędą się także wystawy i promocje książek. Nie zabraknie kina polskiego. Wstęp wolny.

W czasie, gdy polscy wspinacze od kilku tygodni próbują wspiąć się w Karakorum na ostatni niezdobyty nigdy zimą szczyt – ośmiotysięczny K2 (8611 m n.p.m.), Instytut Polski zabierze widzów festiwalu na filmową wyprawę do stóp tej fascynującej góry.

Obsypany nagrodami na światowych festiwalach górskich film Elizy Kubarskiej pt. „K2. Dotknąć nieba” będzie można zobaczyć w sobotę 3 marca o godz. 16.30 w Centrum Kultury im. Aurel Stroe w Bușteni (bd. Libertății 93), w ramach Gali Rumuńskiego Alpinizmu. Nie jest on jednak typową opowieścią o dzielnych wspinaczach, którzy dzięki nadludzkiemu wysiłkowi pokonują swoje słabości i zdobywają najwyższe góry świata, co szczególnie zimą, gdy temperatura na 8 tys. metrów spada do -60 stopni Celsjusza, a wiatr przekracza 100 km na godzinę, jest specjalnością Polaków.

Reżyserka zaprasza w nim na wyprawę czworo dorosłych ludzi, których rodzice – Dobrosława Midowicz-Wolf, znana jako „Mrówka”, Tadeusz Piotrowski i Julie Tullis – zginęli na K2 w najtragiczniejszym w historii zdobywania tej góry lecie 1986 roku.

Co ich dzieci, czyli Łukasz Wolf, Hanna Piotrowska oraz Lindsay i Chris Tullis, zapamiętały z tamtych wydarzeń? Czy mają żal do swoich matek i ojców za to, że czasem góry były dla nich najważniejsze? Czy cena, którą ich rodzice zapłacili za swoją pasję jest zbyt wysoka? Czy uważają, że zawodowy wspinacz może mieć dzieci? To tylko niektóre pytania, na które reżyserka, sama również wspinaczka, szuka odpowiedzi. Zależy jej na nie tym bardziej, że w trakcie kręcenia filmu sama spodziewa się dziecka.

Podróż do stóp K2 wraz z czwórką dorosłych już dzieci jest pełna sprzecznych emocji – od żalu aż do dumy. Kubarska unika prostych odpowiedzi, pokazuje piękno i niebezpieczeństwo związane ze wspinaczką w najwyższych górach świata i daje widzom przestrzeń, by pomyśleli nad tym, co dla nich jest w życiu ważne.

Dzięki długim rozmowom ze swoimi bohaterami polskiej reżyserce udało się opowiedzieć o tym, czego nie widzimy ani w entuzjastycznych ani tragicznych relacjach z górskich wypraw – życiu rodzinnym wspinaczy i cenie ich pasji. 

Film Elizy Kubarskiej został nagrodzony m.in. Vancouver International Mountain Film Festival (Canada, 2016 – Grand Prize), International Mountain Film Festival „Vertical” (Rusia, 2016 – Cel mai bun regizor, Cel mai bun film montan), Dutch Mountain Film Festival (Olanda, 2016 – Crossborder DMFF Award), Trento Film Festival (Italia, 2016 – Cel mai bun film montan) sau Graz Mountain Festival (Austria, 2015 – Alpin Camera in Gold).

Trailer: www.youtube.com

Instytut Polski w Bukareszcie jest partnerem III edycji Alpin Film Festiwalu. Pełen program wydarzenia można znaleźć na www.alpinfilmfestival.ro.

from to
Scheduled Kino

CinePOLSKA – Festiwal Filmu Polskiego w Rumunii

Film „Bestia”, arcydzieło kina niemego w reżyserii Aleksandra Hertza, z udziałem Poli Negri, otwiera 20. edycję Festiwalu Filmowego CinePOLSKA w Rumunii i Republice Mołdawii. Polskiej produkcji towarzyszyć będzie na żywo muzyka zespołu Amphitrio.
21 11.2024 27 11.2024 Kino, Wydarzenia

Polska obecność na Astra Film Festival 🗓

Filmy, debata i koncert - to polskie elementy w programie tegorocznego festiwalu filmowego Astra w Sybinie. Wydarzenia są częścią programu Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025.
20 10.2024 27 10.2024 Kino, Muzyka, SEZON PL-RO, Wydarzenia

„Polki i Rumunki, które zmieniły świat” w

Do końca października w Domu Kultury „Luceafărul” w Nisporeni można poznać fascynujące historie 34 Polek i Rumunek, które miały odwagę zmienić swój kraj, Europę, a nawet świat. Wystawa „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” prezentuje postacie walczące o wolność, prawa kobiet oraz postęp w takich dziedzinach jak nauka i sport.
01 10.2024 31 10.2024 Historia, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr